Umenie a kultúra

Top 5 najdrahších obrazov sveta: Ktorý je prvý?

Niet pochýb o tom, že veľa ľudí by súhlasilo s tým, že väčšina umelecký diel a obrazov v múzeách a súkromných zbierkach po celom svete je na nezaplatenie. Tým, že je obraz jedinečný, je dosť ťažké ho ohodnotiť. Takmer každý deň sa umenie kupuje a predáva, často za takú cenu ktorú si väčšina nemôže dovoliť…. Prečítať celé
Vydané 9. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko

Niet pochýb o tom, že veľa ľudí by súhlasilo s tým, že väčšina umelecký diel a obrazov v múzeách a súkromných zbierkach po celom svete je na nezaplatenie. Tým, že je obraz jedinečný, je dosť ťažké ho ohodnotiť.

Takmer každý deň sa umenie kupuje a predáva, často za takú cenu ktorú si väčšina nemôže dovoliť. V článku sme si pripravili umelecké diela – od starých až po súčasné – ktoré nikto nemôže poprieť, že patria k najdrahším na svete.

Salvator Mundi – Leonardo Da Vinci – 375 mil. €

Zdroj: Gettyimages

Najdrahšia maľba, ktorá sa kedy predala, sa predala v roku 2017 za 375 mil. eur. V novembri 2017 bol predaný v aukcii neznámemu kupcovi. Neskôr sa ukázalo, že je ním Bader bin Abdullah bin Mohammed bin Farhan al-Saud – saudský princ zo vzdialenej vetvy kráľovskej rodiny, ktorý nemá žiadnu históriu ako zberateľ umenia a žiadny verejne známy zdroj veľkého bohatstva. Odkiaľ nabral finančné prostriedky na kúpu tohto diela, je záhadou pre mnohých dodnes.

Mona Lisa – Leonardo Da Vinci – 600 (83 mil.) €

Obrazov Mona Lisa

Mona Lisa zdroj: culturetrip.com

Väčšina ľudí by pravdepodobne súhlasila s tým, že Mona Lisa, ktorú namaľoval známy renesančný umelec  Leonardo da Vinci, je na nezaplatenie. Stanoviť cenu za majstrovské dielo tohto kalibru je takmer nemožné. V roku 1962 bola však Mona Lisa poistená na 83 mil. eur, čo bolo v tom čase najvyššie maximum. V dnešnej dobe by to bolo takmer 600 mil. €.

INZERCIA

Z Mona Lisy by sa tak stala veľmi ľahko najdrahšia maľba sveta. Ako jeden z najslávnejších obrazov, Mona Lisa, je krásnym portrétom, o ktorom sa verí, že je to Lisa Gherardini, manželka florentského obchodníka s odevmi Francesco del Giocondo. Kvôli svojej neoceniteľnosti je túto maľbu možné spoznať jedine návštevou parížskeho múzea Louvre – ale podľa ohlasov by ste mali byť pripravení na veľké davy.

Interchange – Willem De Kooning – 416 mil. €

Interchange obrazov

Interchange – William de Kooning zdroj: pinimg.com

Inzercia

Na jeseň v roku 2015 kúpil Gen Griffin, investor v investičnom fonde, dva obrazy od Davida Geffena. Geffen bol úspešný podnikateľ, ktorý bol známy neustálym nosením klobúkov. Od producenta po výkonného riaditeľa filmového štúdia, za celkovú sumu 416 mil. eur. Jeden z obrazov bol obraz z roku 1955 od Willema De Kooninga, s názvom Interchange.

Podľa zdrojov bola cena jednej abstraktnej expresionistickej maľby 250 mil. eur. Bohužiaľ, veľa diel so súkromnými kupujúcimi často putuje do súkromných zbierok, čo vo väčšine prípadov znemožňuje prístup verejnosti. Gen Griffin sa ale rozhodol inak a po kúpe obrazu sa rozhodol ho vypožičať múzeu v Chicagu, aby si tento obraz mohol pozrieť každý. Šlachetné, čo poviete?

Nafea Faa Ipoipo (Kedy sa so mnou oženíš?) — Paul Gauguin – 250 mil. €

Interchange obrazov

Obraz Kedy sa so mnou oženíš? zdroj: wikipedia.com

Písal sa rok 1891 a bolo to prvýkrát, čo Paul Gauguin vycestoval na Tahiti. Tam začal svoje milostné potulky po krajine s miestnymi ženami. Ako inšpiráciu pre mnohých moderných umelcov Gauguin namaľoval post impresionistickú Nafea Faa Ipoipo (Kedy sa so mnou oženíš?) v roku 1892. Zobrazuje dve ženy sediace medzi farebnou zlatou, zelenou a modrou krajinou.

Umelecké dielo sa predalo v roku 2015 na súkromnej aukcii. Bolo to za približne 250 mil. eur, čo toto dielo spája s dielom Interchange ako najdrahším umením, aké sa kedy predalo. Aj keď kupujúci nie sú na 100% potvrdení, mnohí v umeleckom svete veria, že ich teraz vlastní katarská kráľovská rodina.

Kombinácia obrazov hráčov kariet — Paul Cézanne – 225 mil. €

Obraz Hráči Kariet

Hráči kariet – zdroj: 1st.art.gallery.com

Obraz „hráči kariet“ z rokov 1892-93 je jedným zo série piatich, ktoré počas svojej kariéry produkoval neuveriteľný Paul Cézanne. Väčšina z týchto obrazov je umiestnená vo svetoznámych múzejných zbierkach. Niektoré sú napríklad v Musée D’Orsay v Paríži a Courtauld Institute of Art v Londýne. Milovníci umenia po celom svete sa v roku 2012 dozvedeli, že táto konkrétna verzia sa súkromne predala. Stalo sa to v predchádzajúcom roku, v roku 2011, za úchvatnú cenu viac ako 210 miliónov eur.

V dnešných peniazoch to je okolo 225 miliónov eur. V tom čase to bol najdrahší obraz, aký sa kedy predal. Aj keď sa nepotvrdilo, že by spomínaná práca bola v rukách kráľovskej rodiny z Kataru, je potvrdené, že tento obraz je v Katare.

Portréty obrazov Marty Soolmansovej a Oopjena Coppita – Rembrandta – 150 mil. €

Muž a žena

Portréty zdroj: theculturetrip.com

Portréty Marty Soolmansa a Oopjena Coppita, ktoré namaľoval Rembrandt v roku 1634, boli zakúpené ako pár za 150 mil. eur. Pretože tvorili pár, bolo vhodné, aby boli vždy vystavené spolu. Keď sa rodina Rothschildovcov rozhodla predať tieto diela, ktoré boli na verejnosti veľmi zriedkavo vystavené, rozhodli sa tieto obrazy nakúpiť rovno 2 múzeá.

Rijksmuseum v Amsterdame a Louvre v Paríži spoločne kúpili tieto dve diela a budú sa striedať pri predstavovaní týchto vzácnych obrazov.

Pokračujte na ďalší príspevok »