Osobnosti

Musk, Bezos, Gates, Buffet, Soros i Zuckerberg už roky neplatia dane z príjmu, odhalili investigatívci

Sú vzorom pre mladých a ambicióznych, majú veľkolepé plány, ale platia iba minimálne dane. Je to tak správne?

0,001 percenta najbohatších Američanov sa aktívne vyhýba plateniu daní z príjmov aj napriek tomu, že ich majetok rapídne narástol. ProPublica odhalila podrobnosti.

Je vysoko pravdepodobné, že súčasný systém zdaňovania príjmov v USA nie je nastavený spravodlivo. Za touto domnienkou stoja najnovšie výsledky vyšetrovania investigatívnej skupiny ProPublica, ktorá podľa online denníka Trend odhalila rozsiahle špekulácie s odvádzaním daní z príjmu u najbohatších Američanov.

ProPublica sa vo svojom článku Tajné súbory IRS: Predtým nikdy nevidené záznamy odhaľujú, ako sa najbohatší vyhýbajú dani z príjmu odvoláva na dokumenty z IRS (Internal Revenue Service, amerického finančného úradu) a uvádza dokonca presné údaje o tom, ktorí americkí multimiliardári platili aké dane z príjmu v priebehu uplynulých 15 rokov.

Vznikla tak nová mediálna kauza porovnateľná s niekdajšími Panamskými dokumentmi od investigatívcov ICIJ.

ProPublica zverejnila toto porovnanie príjmov a zaplatených daní z príjmov najbohatších Američanov v rokoch 2014 až 2018.

Lídri v inováciách aj špekuláciách s daňami

Osobnosti, ktoré mnohí ľudia na celom svete považujú za vizionárov a priekopníkov v biznise, nachádzajú legálne spôsoby, ako sa vyhnúť plateniu daní z príjmov. Zatiaľ čo bežný Američan, ktorý dostáva mzdu, zdaňuje takmer každý zarobený dolár, multimiliardári si platy formálne nevyplácajú – alebo majú len symbolický jeden dolár. Aj toto má byť jeden z legálnych nástrojov, ako sa vyhnúť daňovej povinnosti.

Muska, Bezosa, Blooomberga, Zuckerberga a mnohých ďalších nemožno nazvať daňovými podvodníkmi, pretože využívajú vo svoj prospech možnosti, ktoré im poskytuje legislatíva Spojených štátov. Napriek tomu vystáva závažná otázka o tom, či je férové, že tí bohatí platia skoro nič, zatiaľ čo stredná trieda Američanov je zaťažená daňou z príjmov 14 percent.

,,V súčte tieto informácie rozmetávajú základný mýtus amerického daňového systému – že všetci prispievajú spravodlivým dielom a že najbohatší Američania platia najviac,“ uvádza ProPublica.

ProPublica ďalej uvádza, že v roku 2018 malo 25 najbohatších Američanov majetok v hodnote 1,1 bilióna amerických dolárov.

Pre porovnanie, je potrebných 14,3 milióna bežných amerických miezd dohromady, aby sa vyrovnali tejto hodnote. Odvedené dane tejto 25-člennej elity predstavovali 1,9 miliárd dolárov, zatiaľ čo rovnaká hodnota príjmu od zamestnancov bola zdanená sumou 143 miliárd dolárov.

 

Zverejňujeme daňové podrobnosti najbohatších Američanov, pretože veríme, že verejný záujem na informovanej diskusii preváži nad ochranou osobných údajov,“ uvádza ProPublica vo svojom inom príspevku na vysvetlenie, prečo tieto údaje zverejňuje.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.