Výlety po Európe

Možno ste o nich ani nepočuli. Miesta v Európe, ktoré sa oplatí navštíviť (1. časť)

Či už preferujete oddychovú dovolenku na horách alebo výlet v ruchu veľkomesta, krajiny v Európe sú plné miest, za ktorými stojí zato vycestovať. Niektoré sú známe, o iných ste možno zatiaľ ani nepočuli. Tie menej poznané sú ešte o niečo viac atraktívne, keďže ponúkajú mnoho možností na objavovanie. Ľadovec Dachstein Nemusíte byť lyžiar ani skúsený turista,… Prečítať celé
Vydané 10. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: ,

Ľadovec Dachstein

Nemusíte byť lyžiar ani skúsený turista, aby ste sa mohli vydať k ľadovcu Dachstein. Ľadovec je zároveň najvyšším bodom Štajerska, jednej zo spolkových krajín susedného Rakúska. Na vrchol sa dostanete panoramatickou kabínkovou lanovkou, ktorá sa nachádza v obci Ramsau am Dachstein. Už jazda samotnou lanovkou je obrovský zážitok. Po niekoľkominútových výhľadoch z kabínky sa dostanete priamo k najvyššiemu bodu, ľadovcu Dachstein.

Na vrchole sa nachádza vyhliadková plošina Dechstein Sky Walk, ktorá vám vďaka svojmu preskleniu zaručí výhľad na okolité pohoria. Okrem toho na samotnom vrchole môžete navštíviť ľadový palác, kde sa nachádzajú sochy z prírodného i priemyselného ľadu. Expozícia sa neustále mení, takže počas každej návštevy uvidíte niečo nové.

Oddýchnuť si môžete v reštaurácii, ktorá sa nachádza priamo na vrchole. Ponuka klasických rakúskych špecialít a nápojov je bohatá, takže hladní určite nezostanete.

Výhľady z vrchola ľadovca sú skutočným zážitkom. Fotografia: osobný archív

Historické mestečko Hallstatt

Ak ste zatiaľ toto rakúske mestečko nemali možnosť navštíviť, určite ste už o ňom veľa počuli. Nachádza sa v oblasti Horného Rakúska, kúsok od ľadovca Dachstein, takže návštevu oboch miest môžete spojiť.

Hallstatt je pôvodne banícke mestečko, v ktorom sa ťažila soľ. Okrem soľnej bane, ku ktorej sa môžete vydať po svojich, alebo vás tam vyvezie lanovka, tu nájdete mestské múzeum zamerané na kultúru mestečka či vyhliadku Skywalk.

S výnimkou nasávania tunajšej atmosféry môžete výlet spojiť aj s plavbou po jazere. V Hallstatte je čo obdivovať a jeden deň je na jeho návštevu určite málo.

Hallstatt a jeho rozprávková atmosféra. Fotografia: osobný archív

Útesy Cliffs of Moher

Ak sa v najbližšej dobe chystáte navštíviť Írsko, útesy Cliffs of Moher by ste rozhodne nemali vynechať. Nachádzajú sa v západnej časti Írska a týčia sa nad Atlantickým oceánom. Moherské útesy sa stávajú najobľúbenejšou atrakciou Írska a ročne ich navštívia milióny turistov.

Ak si chcete vychutnať nerušené pohľady na írsku prírodu bez veľkého množstva návštevníkov, najlepšie bude, ak sa k útesom vydáte počas ranných alebo večerných hodín.

Prechádzka popri útesoch je zážitkom, na ktorý budete spomínať dlho. Tiahnu sa pozdĺž pobrežia osem kilometrov. Najvyšším bodom je O’Brien’s Tower, miesto, kde budete mať najkrajší výhľad na okolie.

Ak sa chystáte navštíviť Írsko, Mohérske útesy by ste nemali vynechať. Fotografia: osobný archív

Zakopané

Zakopané, mestečko plné histórie, sa nachádza na území poľských Tatier. Oblasť ponúka bohaté možnosti na turistiku, ku ktorým patrí nepochybne Kasprowy Wierch. Pokiaľ neobľubujete chôdzu do kopcov, k pohoriu sa môžete pohodlne vyviezť lanovkou.

Taktiež je tu mnoho možností na nakupovanie. Najznámejšia ulička Krupówki v centre mesta je plná obchodov, reštaurácií a stánkov s občerstvením. Okrem klasických jedál tu môžete ochutnať tradičné poľské grilované oštiepky alebo „zapiekanky“.

V okolí Zakopaného sa nachádza aj niekoľko aquaparkov, ktoré sú na veľmi dobrej úrovni. Po turistike alebo prechádzkach po meste si tam môžete dopriať zaslúžený wellness.

Turistika či nákupy, Zakopané ponúka veľa možností. Fotografia: osobný archív

Škótska dedinka Luss

Malebná dedinka Luss sa nachádza na západnom brehu jazera Loch Lomond. Ak plánujete navštíviť Škótsko, zaručene si urobte zastávku na tomto čarovnom mieste.

Dedinka patrí k najkrajším miestam v krajine a ročne ju navštívia tisíce turistov.

Je známa svojimi typickými malebnými domčekmi a atmosférou, ktorá miestami pripomína rozprávku. Okrem toho sa tu nachádza množstvo turistických obchodíkov alebo možnosť plavby po jazere.

Žiadna návšteva Luss sa nemôže zaobísť bez prechádzky ku koncu móla, kde máte možnosť uvidieť Bena Lomonda nad jazerom Loch Lomond.

Pohľad na jazero Loch Lomond. Fotografia: pixabay.com

Jazero Worthersee

Worthersee patrí k top dovolenkovým destináciám v Rakúsku. Keďže patrí k najteplejším jazerám v krajine a je vhodné aj na kúpanie, čoraz viac ľudí si toto miesto vyberá na letnú dovolenku. Okrem toho je v okolí veľa možností na turistiku a šport, takže sa tu nudiť rozhodne nebudete.

Mesto je považované za rakúske Monako, keďže je obľúbené nie len u rakúskej, ale aj u svetovej smotánky. Preto sa pripravte, že ceny za ubytovanie a služby budú vyššie. Vykryje to však kratšia cesta, keďže sa k Worthersee nachádza pár hodín od Bratislavy.

Worthersee je považované za rakúske Monako. Fotografia: pixabay.com

Titulná fotografia: osobný archív