Tony Achmat, človek s veľkým srdcom

Iba pred niekoľkými dňami ma zastihla správa, ktorej sa mi najprv nechcelo uveriť. Viem, že život je vo svojej podstate definovaný smrťou, a verím, že Tony sa po svojom odchode z tohto sveta nachádza na dobrom mieste. Ťažko uveriť mi však bolo preto, lebo nikto z nás nemal pocit, že jeho púť sa chýli ku… Prečítať celé
Vydané 10. júla 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Iba pred niekoľkými dňami ma zastihla správa, ktorej sa mi najprv nechcelo uveriť. Viem, že život je vo svojej podstate definovaný smrťou, a verím, že Tony sa po svojom odchode z tohto sveta nachádza na dobrom mieste. Ťažko uveriť mi však bolo preto, lebo nikto z nás nemal pocit, že jeho púť sa chýli ku koncu. V žilách mu kolovala radosť a chuť žiť. Využíval každý deň na oslavu ľudskosti. Vlastnoručne vytváral svet, v ktorom chcel žiť. Živo mám v pamäti náš rozhovor o kreativite. Sedeli sme v preplnenej kaviarni a Tony sa spýtal, koľkí z týchto ľudí podľa mňa vedia kresliť. Odvetila som, že každý jeden, a on sa len usmial a prikývol. Vtedy som vedela, že vie.

Kto bol Tony Achmat? Sám sa nazýval sprostredkovateľom pomocou komunikácie, koučingu a záujmu o druhých. Veľa toho prežil, nikdy sa nevzdal, bol filantropom, priateľom a dôverníkom, vzorom a inšpiráciou. Pre každého bol niečím iným, a predsa ho ľudia väčšinou považovali za jedinečného človeka, ktorého bolo cťou poznať. V ľuďoch a vo svete vôkol seba vynášal na povrch to pravdivé. Tony bol jedným z našich skalných a obľúbených prispievateľov. Zanechal po sebe stopu a my sme vďační, že jeho publikačná činnosť pre náš magazín je jej súčasťou.

Osud ho zavial do mnohých miest sveta, žil a pracoval na viacerých kontinentoch vrátane Austrálie, Ázie a Európy. Narodil sa v Indonézii, vyrastal v sirotinci a ako vietnamský veterán zažil aj túto stránku ľudstva. Istý čas strávil v budhistickom kláštore. Časť života prežil v Austrálii, kde okrem iného vlastnil architektonicko‑záhradnícku firmu. Posledné tri dekády bola jeho základňou Praha, kde sa venoval činnosti kouča, trénera a verejného spíkra, avšak pravidelne trávil veľa času na Srí Lanke, kde rozvíjal mnohé filantropické projekty.

 

 

anthony achmat (1)

Práca ako poslanie

Záujem o druhých, úprimnosť a ľudskosť mali najvyššie miesto v rebríčku Tonyho hodnôt. Bol pevným zástancom prístupu „ak nežiješ naplno, umieraš“ a mal iba málo strpenia s vlažným prístupom k životu. Ako sám vravel, jeho schopnosť ukázať druhým ich hodnotu tvorila základ jeho práce a filozofie.

 

Počas prednášok sa sústredil na to, aby jeho posolstvo bolo jasné, zrozumiteľné a motivovalo publikum k lepšiemu. Tie isté hodnoty zdôrazňoval aj pri business koučingu a mentoringu, čo mu prinieslo nemalý úspech a uznanie mnohých lídrov a manažérov. Ocenením jeho celoživotného diela bola aj Cena za tréning a rozvoj lídrov (Global Trainer and Leadership Developer Award), ktorú si prevzal v roku 2017 v Mumbai v Indii pri príležitosti jubilejného 25. celosvetového kongresu personalistov (World HRD Congress).

 

CASOPIS_UL_01_2018_final_tlac

 

Neustále v pohybe

Svoju prácu vnímal ako poslanie a toto poslanie zmenilo životy tisícom. Posledné obdobie cítil, že ťažisko jeho práce sa presúva na Srí Lanku, kde budoval školu pre deti, podporoval miestnu komunitu a chystal sa na život v kruhu svojej adoptívnej srílanskej rodiny. Ako sa vravieva, človek mieni, Duch mení.

Neprekvapilo ma, keď som sa dozvedela, že Tony pravidelne meditoval. Bol presvedčený, že my ľudia sme spirituálne bytosti, ktoré majú dušu a poslanie na tomto svete. Mal silné prepojenie a vhľad do sfér, ktoré nie sú uchopiteľné logickým zmýšľaním, ktoré sú však neoddeliteľnou súčasťou našich životov, pretože z nich vyviera, kto sme. Tony ich vedel vnímať a prenášať do sveta hmatateľného. Som presvedčená, že práve preto malo jeho posolstvo taký široký dosah a zanechalo takú hlbokú stopu.

 

 

Petra Kováčová, Managers Inc, partner

Tony Achmat – človek s veľkým srdcom, odvahou, vždy pripravený predčiť očakávania a zanechať v ľuďoch silný odkaz, myšlienky, pohnútky k zmenám a poskytnúť podporu na ceste k zmene.

Človek, ktorý vám venoval plnú pozornosť, vždy keď bol s vami. Vedel rozpoznať a vycítiť podstatu, zachytiť dôležité informácie a odhaliť jadro veci.

Mne osobne pomáhal odhaľovať moje danosti a zmenil moje myslenie. Ovplyvnil ma a podporoval pri dôležitých životných rozhodnutiach. Vážila som si jeho úprimnosť, otvorenosť, skutočný záujem, pozornosť a podporu. Jeho priateľstvo bolo nesmiernym obohatením môjho života. Bol to človek, ktorý tu bol pre druhých, pomáhal a podporoval ich pri životných zmenách, otváral nielen oči, ale aj srdcia. Svojou praxou ako tréner a kouč ukazoval ľudom ich talenty a otvorenou spätnou väzbou nastavoval zrkadlo.

V zložitých situáciách hľadal možnosti riešenia a s ľahkosťou a prehľadom ich nachádzal. Ľuďom dodával odvahu, motivoval ich k lepším výkonom, ale hlavne vždy odovzdal dôležitý odkaz. Dával ľuďom jednoduché návody na zlepšenie, ktoré vychádzali z jeho dlhoročnej praxe a širokeho prehľadu.

Riadil sa srdcom a intuíciou, veril v dobro a potrebu pomáhať.

 

Vladimír Orth, výkonný riaditeľ United Group, zakladateľ magazínu United Life

Tony Achmat, náš priateľ, náš vzor.

Tonyho som spoznal, keď sme ako nadácia podporovali istý projekt. Až neskôr som si uvedomil, že najväčším ziskom z tejto podpory bolo práve stretnutie s Tonym, možnosť spoznať úžasného človeka, ktorým Tony bol.

Nadchol ma už počas prvého rozhovoru, svojou životnou energiou, zmyslom pre ľudskosť a chuťou pomôcť. Tonyho hlavným poznávacím znamením bolo, že veľmi rýchlo vedel rozpoznať typ človeka a jeho hodnoty. Podľa toho aj celý rozhovor viedol. Myslím, že sme si hneď od prvého stretnutia sadli, a bol som nadšený z pocitu, že kedykoľvek sa s ním môžem porozprávať. Tony nikdy nepovedal nie! Bol človekom, akého je v dnešnom svete ťažké nájsť. Nemal problém rozprávať sa s mladými ľuďmi, ktorých som za ním priviedol cez víkend v rámci projektu na podporu ich vzdelávania. Mal jasno v tom, čo chce a čo nie. V každom okamihu cítil a vnímal svoje okolie, aj keď možno to okolie si to ani neuvedomovalo. Bol to úžasný človek, ktorý bude veľmi chýbať aj mne a našim priateľom z United Life. Som presvedčený, že jeho konanie malo pozitívny vplyv na množstvo ľudí. Verím, že v nás všetkých, ktorí sme mali možnosť s ním pracovať, ostal kus toho, čo sa snažil každému dať. Pokoj, pokora, vyrovnanosť, úprimnosť, ľudskosť, snaha pomôcť a veľkorysosť. Bol to človek s veľkým srdcom, ktorý nezištne pomáhal a nič za to nečakal. Myšlienky Tonyho Achmata budeme nosiť vo svojich srdciach navždy.

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »