Tony Achmat, človek s veľkým srdcom

Iba pred niekoľkými dňami ma zastihla správa, ktorej sa mi najprv nechcelo uveriť. Viem, že život je vo svojej podstate definovaný smrťou, a verím, že Tony sa po svojom odchode z tohto sveta nachádza na dobrom mieste. Ťažko uveriť mi však bolo preto, lebo nikto z nás nemal pocit, že jeho púť sa chýli ku […]

Autor
Dátum zverejnenia 10. júla 2018
Obsahuje nasledovné témy , , , ,

Soňa Zajačeková
Šéfredaktorka United Life
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Iba pred niekoľkými dňami ma zastihla správa, ktorej sa mi najprv nechcelo uveriť. Viem, že život je vo svojej podstate definovaný smrťou, a verím, že Tony sa po svojom odchode z tohto sveta nachádza na dobrom mieste. Ťažko uveriť mi však bolo preto, lebo nikto z nás nemal pocit, že jeho púť sa chýli ku koncu. V žilách mu kolovala radosť a chuť žiť. Využíval každý deň na oslavu ľudskosti. Vlastnoručne vytváral svet, v ktorom chcel žiť. Živo mám v pamäti náš rozhovor o kreativite. Sedeli sme v preplnenej kaviarni a Tony sa spýtal, koľkí z týchto ľudí podľa mňa vedia kresliť. Odvetila som, že každý jeden, a on sa len usmial a prikývol. Vtedy som vedela, že vie.

Kto bol Tony Achmat? Sám sa nazýval sprostredkovateľom pomocou komunikácie, koučingu a záujmu o druhých. Veľa toho prežil, nikdy sa nevzdal, bol filantropom, priateľom a dôverníkom, vzorom a inšpiráciou. Pre každého bol niečím iným, a predsa ho ľudia väčšinou považovali za jedinečného človeka, ktorého bolo cťou poznať. V ľuďoch a vo svete vôkol seba vynášal na povrch to pravdivé. Tony bol jedným z našich skalných a obľúbených prispievateľov. Zanechal po sebe stopu a my sme vďační, že jeho publikačná činnosť pre náš magazín je jej súčasťou.

Osud ho zavial do mnohých miest sveta, žil a pracoval na viacerých kontinentoch vrátane Austrálie, Ázie a Európy. Narodil sa v Indonézii, vyrastal v sirotinci a ako vietnamský veterán zažil aj túto stránku ľudstva. Istý čas strávil v budhistickom kláštore. Časť života prežil v Austrálii, kde okrem iného vlastnil architektonicko‑záhradnícku firmu. Posledné tri dekády bola jeho základňou Praha, kde sa venoval činnosti kouča, trénera a verejného spíkra, avšak pravidelne trávil veľa času na Srí Lanke, kde rozvíjal mnohé filantropické projekty.

 

 

anthony achmat (1)

Práca ako poslanie

Záujem o druhých, úprimnosť a ľudskosť mali najvyššie miesto v rebríčku Tonyho hodnôt. Bol pevným zástancom prístupu „ak nežiješ naplno, umieraš“ a mal iba málo strpenia s vlažným prístupom k životu. Ako sám vravel, jeho schopnosť ukázať druhým ich hodnotu tvorila základ jeho práce a filozofie.

 

Počas prednášok sa sústredil na to, aby jeho posolstvo bolo jasné, zrozumiteľné a motivovalo publikum k lepšiemu. Tie isté hodnoty zdôrazňoval aj pri business koučingu a mentoringu, čo mu prinieslo nemalý úspech a uznanie mnohých lídrov a manažérov. Ocenením jeho celoživotného diela bola aj Cena za tréning a rozvoj lídrov (Global Trainer and Leadership Developer Award), ktorú si prevzal v roku 2017 v Mumbai v Indii pri príležitosti jubilejného 25. celosvetového kongresu personalistov (World HRD Congress).

 

CASOPIS_UL_01_2018_final_tlac

 

Neustále v pohybe

Svoju prácu vnímal ako poslanie a toto poslanie zmenilo životy tisícom. Posledné obdobie cítil, že ťažisko jeho práce sa presúva na Srí Lanku, kde budoval školu pre deti, podporoval miestnu komunitu a chystal sa na život v kruhu svojej adoptívnej srílanskej rodiny. Ako sa vravieva, človek mieni, Duch mení.

Neprekvapilo ma, keď som sa dozvedela, že Tony pravidelne meditoval. Bol presvedčený, že my ľudia sme spirituálne bytosti, ktoré majú dušu a poslanie na tomto svete. Mal silné prepojenie a vhľad do sfér, ktoré nie sú uchopiteľné logickým zmýšľaním, ktoré sú však neoddeliteľnou súčasťou našich životov, pretože z nich vyviera, kto sme. Tony ich vedel vnímať a prenášať do sveta hmatateľného. Som presvedčená, že práve preto malo jeho posolstvo taký široký dosah a zanechalo takú hlbokú stopu.

 

 

Petra Kováčová, Managers Inc, partner

Tony Achmat – človek s veľkým srdcom, odvahou, vždy pripravený predčiť očakávania a zanechať v ľuďoch silný odkaz, myšlienky, pohnútky k zmenám a poskytnúť podporu na ceste k zmene.

Človek, ktorý vám venoval plnú pozornosť, vždy keď bol s vami. Vedel rozpoznať a vycítiť podstatu, zachytiť dôležité informácie a odhaliť jadro veci.

Mne osobne pomáhal odhaľovať moje danosti a zmenil moje myslenie. Ovplyvnil ma a podporoval pri dôležitých životných rozhodnutiach. Vážila som si jeho úprimnosť, otvorenosť, skutočný záujem, pozornosť a podporu. Jeho priateľstvo bolo nesmiernym obohatením môjho života. Bol to človek, ktorý tu bol pre druhých, pomáhal a podporoval ich pri životných zmenách, otváral nielen oči, ale aj srdcia. Svojou praxou ako tréner a kouč ukazoval ľudom ich talenty a otvorenou spätnou väzbou nastavoval zrkadlo.

V zložitých situáciách hľadal možnosti riešenia a s ľahkosťou a prehľadom ich nachádzal. Ľuďom dodával odvahu, motivoval ich k lepším výkonom, ale hlavne vždy odovzdal dôležitý odkaz. Dával ľuďom jednoduché návody na zlepšenie, ktoré vychádzali z jeho dlhoročnej praxe a širokeho prehľadu.

Riadil sa srdcom a intuíciou, veril v dobro a potrebu pomáhať.

 

Vladimír Orth, výkonný riaditeľ United Group, zakladateľ magazínu United Life

Tony Achmat, náš priateľ, náš vzor.

Tonyho som spoznal, keď sme ako nadácia podporovali istý projekt. Až neskôr som si uvedomil, že najväčším ziskom z tejto podpory bolo práve stretnutie s Tonym, možnosť spoznať úžasného človeka, ktorým Tony bol.

Nadchol ma už počas prvého rozhovoru, svojou životnou energiou, zmyslom pre ľudskosť a chuťou pomôcť. Tonyho hlavným poznávacím znamením bolo, že veľmi rýchlo vedel rozpoznať typ človeka a jeho hodnoty. Podľa toho aj celý rozhovor viedol. Myslím, že sme si hneď od prvého stretnutia sadli, a bol som nadšený z pocitu, že kedykoľvek sa s ním môžem porozprávať. Tony nikdy nepovedal nie! Bol človekom, akého je v dnešnom svete ťažké nájsť. Nemal problém rozprávať sa s mladými ľuďmi, ktorých som za ním priviedol cez víkend v rámci projektu na podporu ich vzdelávania. Mal jasno v tom, čo chce a čo nie. V každom okamihu cítil a vnímal svoje okolie, aj keď možno to okolie si to ani neuvedomovalo. Bol to úžasný človek, ktorý bude veľmi chýbať aj mne a našim priateľom z United Life. Som presvedčený, že jeho konanie malo pozitívny vplyv na množstvo ľudí. Verím, že v nás všetkých, ktorí sme mali možnosť s ním pracovať, ostal kus toho, čo sa snažil každému dať. Pokoj, pokora, vyrovnanosť, úprimnosť, ľudskosť, snaha pomôcť a veľkorysosť. Bol to človek s veľkým srdcom, ktorý nezištne pomáhal a nič za to nečakal. Myšlienky Tonyho Achmata budeme nosiť vo svojich srdciach navždy.

 

 

 

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Tony Achmat, človek s veľkým srdcom

Iba pred niekoľkými dňami ma zastihla správa, ktorej sa mi najprv nechcelo uveriť. Viem, že život je vo svojej podstate definovaný smrťou, a verím, že Tony sa po svojom odchode z tohto sveta nachádza na dobrom mieste. Ťažko uveriť mi však bolo preto, lebo nikto z nás nemal pocit, že jeho púť sa chýli ku […]

10. júla 2018


Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019