Sú atraktívni ľudia zvýhodňovaní? Počuli ste už o privilégiu pekných?

Myslíte si, že tí, ktorí sú krajší, majú ľahší život ako ľudia, ktorí sú podľa spoločenských štandardov považovaní za škaredých alebo priemerných? Ideológia privilégia pekných je, bohužiaľ, skutočná.  Nie je jednoduché vysloviť ortieľ :,,ty žiješ lepší život, pretože vyzeráš atraktívnejšie.“  Štúdie však ukazujú, že všeobecne príťažlivejší ľudia sú úspešnejší takmer v každej oblasti (randenie, manželstvo, trh… Prečítať celé
Vydané 30. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Ideológia privilégia pekných je, bohužiaľ, skutočná.  Nie je jednoduché vysloviť ortieľ :,,ty žiješ lepší život, pretože vyzeráš atraktívnejšie.“  Štúdie však ukazujú, že všeobecne príťažlivejší ľudia sú úspešnejší takmer v každej oblasti (randenie, manželstvo, trh práce, politická kariéra a podobne).Teda vďaka svojmu vzhľadu čerpajú určité benefity a majú omnoho viac príležitostí v porovnaní s ostatnými.

Krása je samozrejme subjektívna, prejavuje sa rôznymi spôsobmi prostredníctvom spoločenských štandardov ideálu krásy. Trendy sú však kolísavé a majú so špecifické kritériá, ktoré skutočne dosiahne len málokto.

Z biologického hľadiska sú ľudia prirodzene priťahovaní k atraktívnejším tváram. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

JE TO TABU

Pekné privilégium je téma, ktorá je zrejme tabu. Premýšľame o nej, ale pre plytkosť myšlienky a chýbajúcemu názvu mlčíme. Faktom je, že už na základnej škole sme sa stretli s týmto konceptom. Do triedy prišlo nové dieťa, ktoré vyzeralo dobre, tým pádom bolo okamžite začlenené do populárnej skupinky.

Používatelia známej sociálnej siete TikTok upozornili na túto problematiku. So svojimi fanúšikmi sa podelili o vlastné príbehy a skúsenosti. Mnoho žien hovorí, že zažili bezplatné nápoje v baroch, zľavy v kaviarňach, otváranie dverí a dokonca aj bezplatné výmeny pneumatík a to len preto, že vyzerajú krásne. Hovorí sa, že jediní ľudia, ktorí popierajú výsadu krásy, sú práve tí atraktívni. To by teoreticky mohol byť recept k privilégiu pekných.

Postava pripomínajúca presýpacie hodiny, plné pery, malý nos a foxy eyes (takzvané líščie oči) sú nové spoločenské kritéria pre ideál ženskej krásy. Muži musia byť vysokí, vyšportovaní so širokými ramenami.

Uvedomenie si existencie tejto výsady môže byť frustrujúce. Začneme si všímať, ako to v skutočnosti funguje, a že práve my nie sme tí zvýhodňovaní, čo môže viesť k žiarlivosti alebo nenávisti ľudí, ktorí za túto pozornosť nemôžu.

Môže to mať potenciálne súvis aj s evolúciou. Kedysi sme uprednostňovali ľudí, ktorí vyzerali dobre – zdravšie, a preto boli dobrou partnerskou voľbou. Takže áno, krajší ľudia majú tendenciu sa ľahšie orientovať v spoločnosti.

PRÍBEHY Z INTERNETU

• Kedykoľvek som vonku a mám na sebe tepláky, sotva sa mi dostane nejakej pozornosti od predavačov, ktorí sa ma zvyčajne pýtajú, čo potrebujem a či je všetko v poriadku. Keď mám na sebe pekné oblečenie, dostávam všetci sa idú potrhať.
  • Je to strašné, ale keď idem po ulici, bojím sa, že ma škaredí ľudia okradnú. Ak sa po ulici prechádzajú dobre vyzerajúci ľudia cítim sa bezpečnejšie. Viem, že to nie je logické ani múdre, no podvedome si to myslím.
  • Vo svojom poslednom zamestnaní som pracovala s krásnymi ženami. Všetci sa nad nimi rozplývali, dokonca aj ja som cítila nutkavú potrebu urobiť pre ne čokoľvek.
  • Dobrý výzor môže mať aj negatívnu stránku. Môžete v druhých vzbudzovať veľa negatívnych emócií, ako je odpor a fyzická nedostatočnosť. To môže viesť k tomu, že sa s vami bude zaobchádzať nespravodlivo.
  • Ako žena, ktorá stála na oboch stranách sa cítim lepšie ako ,,škaredá“. Muži ma fyzicky ani verbálne neobťažujú. Ľudia ma majú mňa radi a berú ma serióznejšie.

Čo s tým môžeme urobiť?

V ideálnom svete by sme zmenili definíciu krásy. Razili by sme cestu, že krása nie je len zovňajšok. Realita je však taká, že privilégium pekných je pravdepodobne niečo, čo sa v spoločnosti nikdy nezruší. Ide o subjektívnu záležitosť. Je len na nás, či budeme rešpektovať ostatných takých akí sú, alebo budeme uprednostňovať sympatickejších jedincov.

Faktom je, že všetci sme neúmyselne milší k neznámemu človeku na základe ich vizuálu, ale ak pochopíme, že vzhľad môže byť len maskou, ktorá nezodpovedá osobnosti človeka, tak by sme mohli docieliť aspoň to, že sa k sebe budeme správať s rešpektom.