Cinco de Mayo je plné hudby a tradícií. Čo stojí za oslavou mexickej kultúry?

O pár dní je to presne 160 rokov, odkedy Cinco de Mayo zanechalo trvalú stopu v histórii Mexika. Navonok to vyzerá, že jediným motívom je zábava, nie je to však celá pravda. Veľké víťazstvo malej armády Cinco de Mayo doslova znamená dátum 5. mája. Čím je teda tento deň taký významný? Sviatok oslavuje víťazstvo mexickej armády v bitke… Prečítať celé
Vydané 30. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Veľké víťazstvo malej armády

Cinco de Mayo doslova znamená dátum 5. mája. Čím je teda tento deň taký významný? Sviatok oslavuje víťazstvo mexickej armády v bitke pri meste Puebla.  Na vznik francúzsko – mexického konflitu mali dopad voľby nového prezidenta Mexika. Roky predtým bola celá krajina vo finančnom krachu a novozvolený Benito Juaréz nedokázal splácať dlhy európskej vláde.

Ignacio Zaragoza si za úspešné vedenie armády vyslúžil uznanie mexických obyvateľov. zdroj: pinterest.com

Francúzsko, Británia a Španielsko mali voči tomuto problému najväčšie výhrady. Vytvorili trojitú alianciu a vyslali námorné sily do mesta Veracruz. Po rokovaní sa Španielsko spolu s Britániou dohodlo na postupnom stiahnutí armády z Mexika. Opačný postoj mali Francúzi na čele s Napoleonom III., keď sa miesto vyjednávania rozhodli rozšíriť svoje impérium. Francúzske vojská v roku 1861 zaútočili na Veracruz a zahnali Juaréza na ústup.

Po počiatočnom útoku dobre vyzbrojenej francúzskej flotily zamieril mexický ľud pod velením generála Ignacia Zaragozu smerom k Pueble. Zaragoza zhromaždil 2000 oddaných mužov a 5. mája 1862 zdolali takmer 500 francúzskych vojakov. Napriek tomu, že boli Francúzi v značnej prevahe (cca 8000 vojakov), prehra ich zarazila. Hoci boje pokračovali ďalších päť rokov, víťazstvo pri Pueble sa stalo symbolom mexického odporu voči cudzej nadvláde. Mesto sa neskôr premenovalo na Puebla de Zaragoza a okrem múzea sa miesto bitky udržiava ako park.

Je dôležité poznať tamojšiu kultúru

Formy osláv sa v rámci Ameriky a Mexika jemne odlišujú. V meste Puebla sa koná prehliadka charros a escaramuzas – mexických kovbojov a kovbojok. Medzi nimi sa po námestí prechádzajú aj ľudia odetí do kostýmov francúzskych a mexických generálov. Sprevádzajú ich ženy vo farebných šatách, pestrofarebných klobúkoch či stužkách vo vlasoch. Reprezentujú matky, manželky a milenky, lúčiace sa s odchádzajúcimi vojakmi. Spomienková nálada sa zavŕši rekonštrukciou bitky, pri ktorej diváci uhasínajú smäd tequilou.

Cinco de Mayo

Mariachi spevom a hrou na hudobné nástroje udržujú atmosféru slávnostného dňa. zdroj: pexels.com

Kým v Puebla má festival hlavne militaristický nádych, USA na jeho pôvodný význam zabúda. Výnimkou sú mexickí Američania, ktorí tento deň vyzdvihovali už počas hnutia za občianske práva. Od 80. rokov 20. storočia sa sviatok začal komercializovať pivnými spoločnosťami, pričom si získal popularitu v celej krajine. Kvôli tomu sa pre mnohých stal výhovorkou, aby mohli pozdvihnúť poháre a tancovať do noci. Dokonca si Cinco de Mayo vyslúžilo prezývku „Cinco de Drinko.“

V tento deň sa teda ukazuje nielen kultúrna hrdosť, ale aj obdiv k boju za demokraciu a nezávislosť. Komunity sa preto každoročne snažia okrem hudby a jedla upriamiť pozornosť aj na historickú skutočnosť. Plánujú sa špeciálne akcie pre mládež a stredobodom záujmu sú mexické tradície. Niektoré z najväčších sprievodov sa konajú v Los Angeles, Chicagu a Houstone. Hlavným bodom programu sú mariachi, mexické ľudové tance či typické jedlá a nápoje.

Jedlo, pitie a rodina

Keď už máte prehľad o histórii, ako by malo vyzerať pohostenie počas Cinco de Mayo? Jedlo zohráva v hispánskej kultúre významnú úlohu. Zdieľanie rôznych regionálnych receptov je obzvlášť dôležité pre umocnenie celkového zážitku. Preto je cieľom ukázať rozmanitosť mexickej kuchyne a vychutnať si pripravené jedlá.

Okrem klasických nachos a tacos spoznajte aj menej známe chody:

Tamales – recept si vyžaduje zmes mäsa, korenín a zeleniny. Spolu sa zabalia do cestíčka z kukuričnej múky, ktoré sa následne obalí kukuričnou šupkou. Na záver sa chuťovka dokončí podobne ako naše buchty na pare.

Menudo – aj keď táto polievka nemusí byť pre slabé žalúdky, paradoxne sú vnútornosti jej hlavnou prísadou. Pôvodní obyvatelia chceli spotrebovať každú časť kôz či kráv, čo viedlo k vzniku pikantného jedla.

Vyprážaná juka – plodina, ktorá sa postupne dostáva aj k nám je prospešná vďaka svojim detoxikačným a protizápalovým účinkom. Textúrou pripomína tekvicu a chuťou zemiaky, preto sa z nej poľahky pripravia chrumkavé hranolky.

Cinco de Mayo

Sviatok si okrem tradícií ctí aj prítomnosť blízkych ľudí. zdroj: pexels.com

Tequila či preslávené mexické sódy sú skvelými prísadami pri príprave miešaných drinkov. Osviežujúcim kokteilom je Paloma, ktorá v preklade označuje holubicu – symbol mieru. Nealkoholická verzia pozostáva z grapefruitového džúsu a sódy. Pridať tiež môžete agávový sirup spolu so šťavou z limetky. Ak chcete nejaké percentá naviac, prilejte tequilu. Najlepšie je pripiť si s rodinou a priateľmi, preto sviatok myslí aj na tieto stretnutia. Úcta ku kultúre a dobrá spoločnosť stačia na to, aby ste oslávili Cinco de Mayo počas slnečného májového dňa.

Zdroje: www.theguardian.com, www.today.com

Zdroj titulnej fotografie: pexels.com