KALIGRAFIA I: Čím sa líši moderná kaligrafia od tradičnej?

Zoznámte sa s modernou kaligrafiou Ak sa chcete naučiť vytvárať modernú kaligrafiu, potom je tento článok určený jednoznačne pre vás.  Moderná kaligrafia je akýkoľvek kaligrafický štýl, ktorý sa neriadi základnými pravidlami tradičných kaligrafických písiem ako sú Copperplate, Spencerian, Italic, Blackletter, ale zároveň sa opiera o niektoré jej tradičné princípy. Rozdielom však je, že moderná kaligrafia vám… Prečítať celé
Vydané 1. mája 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy:

Zoznámte sa s modernou kaligrafiou

Ak sa chcete naučiť vytvárať modernú kaligrafiu, potom je tento článok určený jednoznačne pre vás.  Moderná kaligrafia je akýkoľvek kaligrafický štýl, ktorý sa neriadi základnými pravidlami tradičných kaligrafických písiem ako sú Copperplate, Spencerian, Italic, Blackletter, ale zároveň sa opiera o niektoré jej tradičné princípy. Rozdielom však je, že moderná kaligrafia vám poskytuje oveľa väčšiu mieru slobody, kreativity a tvorivosti.

Niektorí tradicionalisti sa však môžu pozerať na tento štýl pohŕdavo. No v súčasnosti si ho obľúbili hlavne nevesty, ktoré hľadali jedinečnú konečnú úpravu svadobných pozvánok alebo študenti, pre ktorých je škola zároveň hrou – predsa, komu sa nečítajú materiály lepšie z upravených poznámok s kreatívnymi farebnými nápismi? Poznámky a skriptá obohatené o kreatívne písmo lahodia nielen oku, ale aj nášmu mozgu, ktorý si takéto zobrazenie jednoduchšie zapamätá.

Základné rozdiely v hlavných ťahoch. Zdroj: pinterest.com

Tradičná kaligrafia vs. moderná kaligrafia – v čom nájdete rozdiel?

Tradičné skripty sa robia pomocou špecifických nástrojov s presnými mierami výšok a uhlov. Na druhej strane moderná kaligrafia má vo svojom výkone väčšiu slobodu, to však neznamená, že si na papier môžeme kresliť čo chceme a nazývať to kaligrafiou. Existuje niekoľko základných pravidiel, ktoré musíte dodržať, aby sa zachovala vizuálna harmónia. Tie sa vám na prvý pohľad môžu zdať komplikované – hlavne ak ste začiatočník.

Zvolíte si tradičnú?

Tradičná kaligrafia je sofistikovanejšia a elegantnejšia a ako sme už uviedli, má striktné pravidlá, ktoré nemožno porušiť. Už len na pohľad vidíme, že má v sebe hlboko zakotvenú históriu, čím prináša svoje jedinečné čaro. Oproti modernému typu čiary, uhly a medzery musia zostať konzistentné a rovnaké. Paleta farieb zostáva neutrálna, čo dodáva zásadný dojem elegancie. Zvyčajne ju píšeme špicatým perom (fotografia na konci článku).

Tradičná kaligrafia má striktne stanovené pravidlá a je niekoľkokrát náročnejšia. Zdroj: Pinterest.com

Alebo inklinujete k modernej?

Moderná kaligrafia je zábavná, hravá a rozmarná s rôznorodou paletou farieb. Má nie veľmi striktné pravidlá, preto sa ich môže naučiť ktokoľvek. Dokonca aj jej proporcie sa môžu meniť tak, aby vyhovovali štýlu umelca. Dnes je aktuálnejšia a nesmierne populárna. Spája sa v súčasnosti s fixovými perami alebo digitálnymi médiami – môžete tvoriť na vašom tablete či mobile kdekoľvek a kedykoľvek. Zatiaľ čo tradičná kaligrafia je veľmi konzistentná, moderná kaligrafia vám umožňuje zabaviť sa.  Písmo môžete upraviť tak, aby vyhovovalo vášmu projektu –  pozvánky na halloweensku párty môžu byť o niečo kostrbatejšie a strašidelné, zatiaľ čo kartičky s bábätkami môžu byť veselšie a zábavnejšie. Moderná kaligrafia je neformálnejšia a má mnoho rôznych vzhľadov, ktoré môžete skúmať a napodobňovať.

Modernú kaligrafiu dnes obľubujú  nielen nevesty na svadbách. Zdroj: Pexels.com

Nástroje, bez ktorých sa nezaobídete

Modernú kaligrafiu môžete praktizovať s celým radom rôznych nástrojov, akými sú:

• klasické ponorné/namáčacie perá
  • ceruzka
  • markery
  • perá so širokým hrotom
  • fixky
  • metalické gélové perá
  • akvarelové perá
  • špeciálne štetce s úzkym hrotom

Tie najpopulárnejšie sú:

Fixové perá  – sú najjednoduchším nástrojom pre začiatočníkov vôbec. Takéto pero má flexibilný hrot, ktorý vám umožní ľahko vytvárať precízne hrubé a tenké čiary.

Tradičné namáčacie perá – tie sa skladajú z dvoch častí – z hrotu a držiaka, pričom držiak môže byť rovný alebo šikmý. Problémom je, že naučiť sa s nimi pracovať trvá o niečo dlhšie, pretože podľa toho, v akom uhle pero držíte sa vám vytvorí hrubší alebo tenší ťah. Tiež ho môžete ľahko zapichnúť do papiera.

Ceruzka – je zároveň úplnou nevyhnutnosťou. V modernej kaligrafii používame ceruzku hlavne na načrtnutie hrubých čiar, vytvorenie smerníc alebo na precvičovanie kaligrafie.

Pravítko – budete potrebovať na vytvorenie línií. Najlepšie pravítko pre kaligrafov je rolovacie pravítko, ktoré vám umožňuje rýchlo a jednoducho kresliť rovnobežné čiary a iné tvary.

Fixky a guľôčkové perá – pridávanie efektov, vzorov, farieb a takmer čohokoľvek, čo vás napadne, je jednou z výhod pri práci s modernou kaligrafiou.

Ďalší článok, tento raz o zákutiach kaligrafickej histórie nájdete na našom webovom portáli už o týždeň.

Čaro neobyčajných ťahov písma sa teší čoraz väčšej obľube. Zdroj: Pexels.com

Kaligrafické pero vás zasa prenesie svojím vzhľadom späť do histórie. Zdroj: Pexels.com

zdroje: www.lettering-daily.com, www.thepostmansknock.com, www.oliveandreid.com, www.loveleighloops.com