Technológie
Bude mať ďalší iPhone vstavané dotykové pero? Aký je zmysel a budúcnosť stylusov v smartfónoch?
Ako sa počas rokov zmenilo spotrebiteľské správanie, pokiaľ ide o používanie stylusov na mobilných zariadeniach? Aký je rozdiel medzi tými, ktoré tu boli pred rokmi a súčasnými? Pozrite sa s nami na fakty aj reálne skúsenosti s aktívnym používaním stylusov.
Všetko sa mení, vrátane spôsobu práce
Spotrebiteľské správanie sa vždy vyvíjalo a vždy bude vyvíjať, na to sa môžeme spoľahnúť ako na jednu z mála istôt. Pre spoločnosti, ktoré sa na trhoch uchádzajú o pozornosť zákazníka, je to kľúčový fakt, pretože na jeho základe vznikajú nové evolučné alebo aj revolučné produkty a služby.
Digitálne pero, ktoré zvykneme aj na Slovensku volať stylus, je jedným z príkladov inovácie, o ktorej vo svojej knihe Dilema inovátora písal Clayton Christensen. Spočiatku sa stylusom venovalo iba málo výrobcov mobilných zariadení a v podstate išlo o produkty pre veľmi úzku skupinu zákazníkov. Dnes sú to desiatky miliónov ľudí na celom svete a technologický pokrok, ktorý stylusy prekonali, je pre laika priam neuveriteľný.
Christensenovmu životnému dielu sme na stránkach UnitedLife venovali už viackrát, odporúčame vám zakúpiť si slovenský preklad knihy a podporiť tak nielen vydavateľa, Nadáciu United Philanthropy, ale aj získať tak lepší vhľad do problematiky. V súvislosti so stylusmi si musíme uvedomiť, že napriek ich veľkej popularite nie sú technologickou novinkou – aj to je jedna z vlastností inovatívnych produktov, o ktorých Christensen písal.
Prvé stylusy pre mobily boli len dizajnové tyčinky
História stylusov siaha až do roku 1957, keď ho ako nástroj pre obsluhu grafického programu demonštroval istý Tom Dimond pod názvom Styalator. Ešte predtým sa niečo, čo by sme mohli považovať za stylusy, používalo na obsluhu mechanických počítadiel, nešlo však o elektronické zaradenia.
Dnes sú lídrami vo výrobe a využiteľnosti stylusov pre mobilné zariadenia, ako tablety a smartfóny, spoločnosti Samsung a Apple. Avšak prvé digitálne pero stylus na trhy uviedla spoločnosť PDA v roku 1993, teda pred takmer 30 rokmi. Stylus bol príslušenstvom k zariadeniu Simon Personal Communicator, išlo o veľký telefón s obrovským bezfarebným dotykovým displejom. Ako možno viete, názov spoločnosti PDA sa napokon na dlhé roky stal synonymom inteligentných digitálnych asistentov, ktoré sa neskôr transformovali do smartfónov.
Ešte aj produkty ako Sony Ericsson P800 a P900 boli považované za zariadenia kategórie PDA. Funkcie stylusu však boli značne obmedzené. Keďže bol displej založený na odlišnej technológii spracovania dotykov, a to tlakom (tzv. rezistentný displej), špička pera mala za úlohu presne zacieliť tlak.
Stylusy sa naďalej používali predovšetkým vo svete PDA, ale k masám v podstate neprenikli.
Revolúciou bol až rok 2011, keď Samsung uviedol na trhy smartfón N7000 Galaxy Note. Vtedy nadobudlo používanie stylusu celkom nový rozmer. Zrazu mohol mať aj obrovský 5,3-palcový farebný kapacitný displej také prostredie, ktoré používanie pera priam podporovalo – bolo možné v rýchlosti si zapisovať poznámky, kresliť na obrázky, vytvárať grafiky.
Dnes je najnovším takýmto zariadením Samsung Galaxy S22 Ultra, posledným modelom rodiny „Note“ bol Note20 a jeho väčšia verzia Ultra. V skutočnosti ide len o zmenu mena, podstata ostáva rovnaká – využívať stylus čo možno najlepšie. Dnes na trhu nájdeme zopár iných smartfónov s integrovanými perami, napríklad Moto G Stylus 5G či LG Stylo 6. Apple zatiaľ takýto produkt s integrovaným perom Pencil neponúka.
Tenké pero s ohromnou technikou vnútri
Moderné stylusy, či už tie od Samsungu, HP alebo od Apple, sa používajú v smartfónoch aj tabletoch a nejde len o obyčajné perá reagujúce na displej. Skrýva sa v nich hotová veda.
Mnohých isto prekvapí, že drahšie stylusy nefungujú na všetkých zariadeniach. Napríklad pero z môjho Samsungu nefunguje na telefónoch iných značiek, ale ani na cenovo dostupnejších modeloch rovnakého výrobcu. V hre sú totiž pojmy ako elektromagnetické pole, rozličné frekvencie, integrácia so softvérom, Bluetooth či indukčné nabíjanie kondenzátorov.
Spravidla pri použití stylusu displej nereaguje na dotyky prstami, prípadne reaguje celkom odlišne, a vďaka integrovaným tlačidlám podporuje rozšírenie funkcionality. S jedným perom môžete kresliť, písať, mazať, označovať, prípadne na diaľku ovládať svoje zariadenie.
Z osobnej skúsenosti viem potvrdiť, že stylus skutočne nachádza uplatnenie v každodennom živote. Priam pozýva k tomu, aby sa používateľ stal aktívnejším, čo sa v internetovej praxi označuje pojmom „pro-user“. V prvom rade je to práve možnosť rýchleho zapisovania poznámok a nákresov. V druhom rade ide o precíznejšiu a rýchlejšiu prácu s textom na webových stránkach. No a nepochybne jedným z najčastejších spôsobov použitia je diaľkové ovládanie smartfónu. Kto často fotí, ten ocení možnosť kedykoľvek vytiahnuť z mobilu pero a diaľku zhotoviť fotografie tlačidlom. Zabudované senzory pohybu navyše vedia rozpoznať, ako perom v ruke pohybujete, takže v súčinnosti s operačným systémom Android a zodpovedajúcemu softvéru reaguje na takzvané „air actions“, teda bezdotykové akcie. Keď perom do vzduchu nakreslíte vodorovnú čiaru sprava doľava a popri tom podržíte bočné tlačidlo, v otvorenej galérii na displeji mobilu sa otvorí nasledujúca fotografia. Rovnakým princípom môžete prepínať slajdy na prezentácii, ktorú priamo z mobilu premietate cez projektor na desaťmetrovú stenu.
Za samostatnú kapitolu používania relatívne malého stylusu môžeme považovať aj pokročilú prácu s textom. Kto často a veľa píše a pracuje s textom, ten si zrejme po niekoľkých dňoch so stylusom začne takúto prácu nielen užívať, ale najmä odhalí jej výhody. Moderné smartfóny sú na prácu s textom prispôsobené výborne, takže aj písanie stredne dlhých textov okolo 1 800 znakov nie je žiadnym problémom.
Serióznejšia práca, v ktorej používateľ pracuje s citáciami, formátovaním textov alebo edituje už existujúce materiály, takýto stylus poskytuje vyššiu presnosť výberu a kontextové funkcie s rýchlejšou obsluhou.
Budúcnosť stylusov? Napríkad aj ako externé kamery a mikrofóny
Moderné stylusy určené pre tablety a smartfóny sú už dnes nepochybne mimoriadnym kúskom modernej techniky, ale majú pred sebou ešte dlhé roky vývoja. Je čo vylepšovať.
V uplynulých mesiacoch v komunite nadšencov kolovali zvesti o tom, že juhokórejský technologický gigant zamýšľal do svojich digitálnych pier S Pen integrovať kameru. Dokonca mal podať patentovú prihlášku na „prenosný terminál s oddeliteľnou kamerou“. Už dnes sa pomocou stylusu ovládať kamera dá na diaľku, ale iba tie štyri, ktoré sú priamo na tele mobilného telefónu.
Integrácia kamery priamo do tenkého tela digitálneho pera by bola nielen významnou technologickou inováciou, ale aj celkom novým druhom nástroja. Razom by mal používateľ k dispozícii nielen 100-násobné priblíženie z miniatúrneho teleobjektívu na mobile, ale aj miniobjektív pre zhotovovanie videa či fotiek z malých nedostupných priestorov, napríklad v elektrotechnickej praxi.
Objavuje sa celkom nové bezpečnostné riziko – pero položené kdesi na poličke je podstatne menej nápadné ako akákoľvek malá kamera, čo by otváralo cestu k sledovaniu osôb v ich súkromí.
Podobne môžeme nahliadať aj na vstavanie mikrofónu, avšak napríklad pre blogerov, novinárov a umelcov by mohlo byť nanajvýš atraktívne mať bezdrôtový mikrofón neustále poruke priamo v tele svojho mobilu.
Čisto teoreticky môžeme zájsť ešte ďalej – napríklad uvažujme o integrácii reproduktora, čo by zo stylusu spravilo plnohodnotné bluetooth handsfree, avšak s otáznou využiteľnosťou.
Je skoro isté, že digitálne perá, stylusy, majú pred sebou ešte pomerne dlhú cestu, počas ktorej sa bude ich funkčnosť rozširovať a zrejme si nájdu cestu aj k väčšinovému zákazníkovi. Zatiaľ stále platí, že tieto príslušenstvá preferujú aktívnejší a profesionálne orientovaní spotrebitelia, ktorí vopred vedia, ako ich využijú. Nie je však pravdou, že kto raz tieto perá začal používať, automaticky podľahol ich kúzlu, svedčí o tom viacero diskusných príspevkov na Reddite. Platí to isté ako pri akejkoľvek inej technike – naozaj zmysluplná je až vtedy, ak nachádza využitie v práci.