Nie, nie je to Halloween. Poznáte strašidelné vianočné tradície zo sveta?

Vianoce sa slávia takmer na celom svete, aj keď majú veľa spoločného, každá krajina si do osláv Vianoc pridáva svoje osobité tradície. Už dávnejšie sme vám priniesli zoznam bizarných vianočných tradícii z celého sveta, no dnes sa spolu pozrieme na strašidelné vianočné tradície. Strašidelné vianočné tradície z celého sveta V niektorých kútoch sveta sa aj… Prečítať celé
Vydané 8. decembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Vianoce sa slávia takmer na celom svete, aj keď majú veľa spoločného, každá krajina si do osláv Vianoc pridáva svoje osobité tradície. Už dávnejšie sme vám priniesli zoznam bizarných vianočných tradícii z celého sveta, no dnes sa spolu pozrieme na strašidelné vianočné tradície.

Bizarné aj inšpiratívne vianočné tradície z celého sveta

Strašidelné vianočné tradície z celého sveta

V niektorých kútoch sveta sa aj na Vianoce budete trochu báť.

Pálenie diablov, Guatemala

Aby sa Guatemalčania na nový rok zbavili zlých duchov, robia v decembri kompletné upratovanie domu. Z každého domu sa vyzbiera špina a prach a v každej štvrti sa vytvorí veľká hromada. Na vrchol hromady sa postaví socha diabla a spáli sa. Hovorí sa, že zlé znamenia zhoria takisto spolu s diablom.

INZERCIA

 

Krampus, Rakúsko

Rakúske deti, ktoré sa ocitnú na zozname neposlušných detí, sa musia obávať aj Krampusa. Krampus je rohatá chlpatá démonická príšera, ktorá chytá neposlušné deti do svojho prúteného koša a slúži ako strašidelný vynútiteľ svätého Mikuláša. Mnohé mestá v Rakúsku (a v susedných krajinách), najmä alpské dediny v okolí Salzburgu a Tirolska, oslavujú 5. decembra Krampusnacht, keď desiatky mužov prezlečených za polokozy demonov pochodujú ulicami s palicami a terorizujú deti aj dospelých.

Inzercia

 

Mari Lwyd, Wales

Waleská kultúra je starobylá a opradená poverami. Napríklad takí obyvatelia južného Walesu radi chodia s nemŕtvym koňom po svojich dedinách, aby oslávili najšťastnejšie obdobie roka. Tento zvyk pochádza až z keltských čias. Na tyč sa prehodí biela plachta s pripevnenou konskou lebkou a chodí sa klopať na dvere obyvateľov mesta. Strana, ktorá nesie morbídnu podobizeň, potom spieva obyvateľom, ktorí majú odspievať naspäť, kým sa vzdajú nejakého jedla alebo nápoja. Mari Lwyd, meno, ktoré nesie nemŕtva kobyla, sa prekladá buď ako Svätá Mária alebo Sivá kobyla.

Smažené húsenice, Južná Afrika

Keď si predstavíte vianočné jedlo, na popredných miestach zoznamu sa vám objaví kapustnica, koláče či zemiakový šalát. V Južnej Afrike sa však miestne deti tešia na húseničky. Slávnostné vyprážané húsenice sa môžu zdať ako jedna z nezvyčajných vianočných tradícií. Avšak tieto húsenice nie sú len bežným druhom, ktorý nájdete v záhrade. Húsenica borovicového cisára alebo vianočná húsenica je pokrytá slávnostnými farbami. A aby toho nebolo málo, všetkým, ktorí ju prehltnú, prinesie v nadchádzajúcom roku trochu šťastia navyše.

Okrem húseníc na deti v Južnej Afrike čaká aj hrôzostrašná legenda. Rodičia rozprávajú svojím deťom príbeh o chlapcovi menom Danny, ktorý zjedol všetky Santove koláčiky a veľmi tým nahneval svoju babičku. Tá ho v hneve zabila. A teraz ich duchovia strašia v domoch počas Vianoc.

 

Strašidelná reďkovka, Mexiko

V mexickom meste Oaxaca sa každý rok v predvianočnom období koná podujatie známe ako Noc reďkoviek. Účastníci festivalu vystavujú všetko od betlehemov až po fantastické príšery vyrezané z reďkoviek. Do mesta sa schádzajú tisíce návštevníkov, aby sa stali svedkami tejto veľkej udalosti. Reďkovky sú špeciálne pestované a napumpované chemikáliami, aby rástli do obrovských rozmerov.

 

Vianočný pavúk, Ukrajina

Ukrajinci niekedy vymieňajú farebné svetielka za pavučiny. Legenda o vianočnom pavúkovi totiž hovorí, že kedysi dávno žila chudobná vdova so svojimi deťmi. Vianočný stromček si vypestovali zo šišky, ale nemohli si dovoliť žiadne ozdoby. Avšak keď sa ráno na Štedrý deň zobudili, videli svoj stromček pokrytý pavučinami. Tie sa potom za slnečného svetla premenili na zlaté a strieborné nite. V súčasnosti sa stromčeky po celej Ukrajine zdobia malými pavučinovými ozdobami nazývanými „pavúčiky“ a falošnými pavučinami.

 

Ilustračná foto: M. Herfurt, Pixabay

Zdroje: Yha.com, HolidayExtras, com, FoxNews, com

Pokračujte na ďalší príspevok »