Lifestyle Na zamyslenie

Šťastie nie je iba subjektívny pocit, ale komplexná záležitosť

  • 22 septembra, 2016
  • 4 min read
Šťastie nie je iba subjektívny pocit, ale komplexná záležitosť

Šťastie sa dá budovať aj cielene. Mať v živote ciele je dôležité nielen z hľadiska budúcnosti, ale aj prítomnosti. Ak človek vie, čo chce v živote dosiahnuť, má určitý zmysel pre konanie v súčasnosti. A ak sa mu darí dosahovať čiastkové ciele, cíti sa šťastný. Problém však nastáva, ak sa zameria iba na jednu zložku šťastia.

 

Ak sa niekoho spýtate, čo ho robí šťastným, najčastejšími odpoveďami budú jeho rodina, milujúci partner, či práca. Šťastie sa však netýka iba jednej z týchto oblastí. Preto, aby bolo šťastie dlhodobým stavom mysle, je potrebné, aby boli tieto zložky rovnováhe a aby sa na žiadnu z nich nezabúdalo. Je správne stanoviť si ciele v každej z týchto oblastí, pretože práve tak sa vieme dopracovať k vlastnému lepšiemu pocitu. Ak vás budovanie šťastia zaujalo, nižšie uvádzame niekoľko hodnotných tipov, na čo sa v jednotlivých oblastiach zamerať.

 

Vzťahy

  • Zamerajte sa na svojho partnera, nájdite si činnosť, ktorá vás oboch baví a trávte pri nej spoločný čas.
  • Buďte v kontakte so svojou najbližšou rodinou. Len tak im zavolajte, spýtajte sa, aký mali deň a pozvite ich na víkendovú grilovačku, aj keď nikto práve neoslavuje narodeniny.
  • Buďte v kontakte so svojimi priateľmi. Aj keď máte nabitý kalendár, pošlite im občas aspoň správu, zaujímajte sa o nich. Priatelia sú dôležitým zdrojom porozumenia, podpory a pomoci. Buďte takým priateľom aj vy pre druhých.
  • Ak máte deti, sú pre vás pravdepodobne na prvom mieste. A tak by ste sa k nim mali aj správať. Neorganizujte im celý deň len aktivitami, na ktorých sú bez vás. Využite čas po práci na to, aby ste sa im venovali. Plánujte si spoločné výlety, aktivity, rozprávajte sa. Ukážte deťom, že aj keď ste už dospelí, stále je vo vás aj kúsok detskej duše.
V živote každého človeka hrajú vzťahy mimoriadne dôležitú úlohu. Ich kvalita má vplyv na to, ako vnímame vlastné šťastie.
V živote každého človeka hrajú vzťahy mimoriadne dôležitú úlohu. Je správne pripomínať sa svojim priateľom a byť s nimi v kontakte.

Práca

  • Myslite na to, že práca nie je iba o budovaní kariéry; okrem zárobku by vás mala aspoň trochu napĺňať. Okolo práce sa točí každý deň, preto by ste sa v nej mali aspoň trošku viedieť, mala by byť vašou súčasťou, mali by ste sa s ňou cítiť stotožnení.
  • Porozmýšľajte nad tým, čo vás v práci najviac baví a napĺňa a čo vám, naopak, vadí. Zlepšite, čo sa zlepšiť dá a nelámte si hlavu nad tým, čo zmeniť nemôžete.
  • Vzdelávajte sa, rozširujte svoje obzory a neustále získavajte informácie v oblasti, ktorá vás zaujíma. Keď ste boli študent, museli ste sa učiť to, čo vám bolo dané. Teraz si však môžete vybrať to, čo vás naozaj zaujíma.

 

V živote nie je vždy všetko ideálne a občas sa darí v jednej oblasti, zatiaľ čo v inej sa trápite alebo stagnujete. Práve preto je dôležité, aby ste nestavili iba na jednu kartu a sústredili sa na všetky zložky šťastia. Keď sa nedarí napríklad v práci, môže vás podržať milujúci partner, s ktorým ste si vybudovali pekný vzťah. Ak nemáte partnera, ktorý by vás podržal, trávte viac času s rodinou a priateľmi. Nezabúdajte pri tom na jednu vec – šťastie je zadarmo a závisí iba od vás.

 

 

Inzercia

About Author

Mária Synáková