EXTRA Ľudia

Slovensko má nových podnikateľov roka, vyberala ich odborná porota

  • 8 apríla, 2021
  • 3 min read
Slovensko má nových podnikateľov roka, vyberala ich odborná porota
Ceremoniálu vyhlasovania výsledkov sa finalisti zúčastnili prostredníctvom videohovorov

Spoločnosť EY už pätnásť rokov udeľuje ocenenia s názvom EY Podnikateľ roka a držiteľom ocenenia za rok 2020 sa stal Michal Meško z internetového kníhkupectva Martinus, ktorý v spoločnosti pôsobí od roku 2000. Firma samotná pritom vznikla ešte o desať rokov skôr.

Okrem hlavného ocenenia EY Podnikateľ roka 2020 pätnásťčlenná odborná porota, pozostávajúca aj z minuloročného víťaza a aktuálneho predsedu poroty Juraja Habovštiaka, vybrala aj víťazov ocenenia pre technologickú oblasť a start-up. Držiteľom titulu EY Technologický podnikateľ roka 2020 sa stal Martin Bujňák, spoluzakladateľ spoločnosti Capturing Reality s.r.o.,

titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2020, určený pre podnikateľov, ktorých firmy fungujú na trhu minimálne dva a nie viac ako päť rokov, získala Jana Kurilaková a spoločnosť KURA collection s.r.o.

EY Podnikateľ roka je najprestížnejšia svetová súťaž podnikateľov, ktorá vzdáva hold výnimočným osobnostiam a tento rok sa jej ceremoniál prvýkrát konal výlučne virtuálne. Víťazi, ale aj ostatní finalisti sa k ceremoniálu pripájali formou živého videoprenosu.

INZERCIA

Finalistami súťaže EY Podnikateľ roka 2020 sa okrem víťaza stali:

  • Zoltán Berghauer, Compass Europe, s.r.o.
  • Jaroslav Chrapko, Dedoles, s.r.o.
  • Dmytro Borodavka, EU Poultry s.r.o.
  • Dalibor Cicman, GymBeam s.r.o.
  • Peter Hrbáčik, itrinity, s.r.o.

Pripomeňme, že z viac ako sto prijatých nominácií sa tento rok do súťaže kvalifikovalo dvadsaťdeväť podnikateľských osobností.

INZERCIA

 

EY Podnikateľ roka 2020 – Micha Meško, Martinus, s.r.o.

Inzercia

Martinus vznikol v roku 1990 ako jedno z prvých súkromných kníhkupectiev v Československu, ktoré vybudovali bratia Miroslav a Jozef Santusovci. V roku 2000 sa k nim pridaj aj Michal Meško a spoločne aktivity rozšírili aj o e-shop. Dnes je Martinus najväčším internetovým kníhkupectvom a druhým najväčším predajcom kníh na Slovensku celkovo, pričom zároveň prevádzkuje sieť 12 kamenných kníhkupectiev a kaviarní po celej krajine. Za tento čas spojil vyše milión čitateľov s viac ako 20 miliónmi kníh.

EY Technologický podnikateľ roka 2020:
Martin Bujňák, Capturing Reality s.r.o.

Spoločnosť sa zaoberá tvorbou a predajom vlastného fotogrametrického softvéru, ktorý umožňuje tvorbu 3D počítačových modelov z fotografií a mračien bodov. Softvér, ktorý je dnes priemyselným štandardom, vznikol ako výsledok vlastného výskumu a od prvého vydania nesie prívlastok najrýchlejší a najpresnejší. Spoločnosť je dnes súčasťou Epic Games inc. 

EY Začínajúci podnikateľ roka 2020:
Jana Kurilaková, KURA collection s.r.o.

Spoločnosti KURA collection predchádzala živnosť v rovnakom odbore, v ktorom začala Jana podnikať po skončení materskej dovolenky. Zaoberá sa šitím odevov a výrobou doplnkov. Celú produkciu ponúka zákazníkom na e-shopovej stránke. Postupom času sa výrobky rozšírili nielen v rámci Slovenska a do Čiech, ale aj do ďalších európskych štátov. Momentálne zamestnáva 22 ľudí.

 

About Author

Erik Stríž