Situácia s mačiatkami je neúnosná. Prečo kastrovať?

Výhody sterilizácie samíc Útulky sú každoročne preplnené mačiatkami, pre nezodpovednosť majiteľov vonkajších mačiek. Z tohto problému sa stal doslova začarovaný kruh. Pozrite sa, ako sa mu oblúkom vyhnúť. Pokiaľ dáte sterilizovať samičku, vyvarujete sa neležanému výskytu cudzích kocúrov v okolí vášho domova. Jedna z výhod tiež je, že vaša mačka bude mať menšiu tendenciu túlať… Prečítať celé
Vydané 12. júna 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Výhody sterilizácie samíc

Útulky sú každoročne preplnené mačiatkami, pre nezodpovednosť majiteľov vonkajších mačiek. Z tohto problému sa stal doslova začarovaný kruh. Pozrite sa, ako sa mu oblúkom vyhnúť. Pokiaľ dáte sterilizovať samičku, vyvarujete sa neležanému výskytu cudzích kocúrov v okolí vášho domova. Jedna z výhod tiež je, že vaša mačka bude mať menšiu tendenciu túlať sa a celkovo bude mať zdravší a dlhší život. Kastrovaný jedinec sa zdržuje poväčšine doma, tým pádom sa môžete vyhnúť ďalším neželaným zraneniam a prenosným chorobám. Hlavným dôvodom kastrácie je práve znížiť počet neželaných mačiatok. No mimo toho, znižujete alebo úplne eliminujete vášmu miláčikovi riziko nádoru mliečnej žľazy, rakoviny vaječníkov a maternice – hlavne ak sa sterilizácia vykoná pred prvou kastráciou.

 

Tri mačky na rukách. Nekontrolovateľné rozmnožovanie mačiek možno zastaviť veľmi efektívne a pritom im ešte aj zdravotne prospieť.

Výhody sterilizácie samcov

Sterilizáciou samcov sa odstráni riziko nepríjemného značkovania. Rovnako ako u samičiek, sa váš kocúr bude viditeľne menej túlať a nezraní sa tak jednoducho pri bitkách či autonehodách. Zákrokom odstránite riziko rakoviny semenníkov a znižujete výskyt ochorenia prostaty. Sterilizáciou zabránite, aby sa kocúr ďalej nechcene rozmnožoval, čím opäť zabránite premnoženiu mačiek v obciach. Samec je po kastrácii pokojnejší, znižuje sa jeho agresívne správanie, čo taktiež prispieva k dlhšiemu životu.

Top 5 hlavných dôvodov pre kastráciu

  1. Pomáha znižovať premnoženie spoločenských zvierat. Vo väčšine krajín ich je prebytok, preto vykonávajú eutanáziu alebo ignorujú ich utrpenie. Prebytok je v Spojených štátoch v miliónoch. Vedeli ste, že mačky sú 45-krát plodnejšie ako ľudia?
  2. Sterilizácia zvýši šancu na dlhší a zdravší život –  predlžuje život o 3 až 5 rokov. Kastráti majú nízke až žiadne riziko nádorov/rakoviny mliečnej žľazy, rakoviny prostaty, perianálnych nádorov, pyometrie a rakoviny maternice, vaječníkov a semenníkov.
  3. Po kastrácii je z mačky viditeľne väčší maznáčik, ktorý sa menej túla. Znižuje sa riziko nákazy chorobami či zranenia na potulkách. Ukázalo sa, že nekastrované mačky pohybujúce sa vonku žijú v priemere dva roky.
  4. Profitovať z toho bude aj vaša komunita. Nežiadúce mačky sa na mnohých miestach stávajú skutočným problémom. Túlavé zvieratá sa môžu ľahko stať rušivom pre verejnosť, zašpinia parky a ulice, ničia kroviny, vytvárajú hluk. spôsobujú automobilové nehody a zabíjajú množstvo malých zvierat.
  5. Túlavé jedince sú potenciálnym zdrojom besnoty a iných menej závažných chorôb, čo predstavuje riziko pre verejné zdravie. 

Po kastrovaní je kocúr menej agresívny a bitkám s inými jedincami sa oblúkom vyhýba. Zdroj: pexels.com

Sloboda zvierat má jasné stanovisko

Na oficiálnej facebookovej stránke Slobody zvierat sú v krátkosti uvedené všetky informácie o kastrácii, ktoré by mal každý majiteľ svojho domáceho miláčika poznať: „NEBOJTE SA KASTRÁCIE: je bezpečná a bezbolestná, zabráni rodeniu mláďat, ktoré nemajú šancu na dôstojný život, eliminuje túlanie a agresívne správanie kocúrov a psov, falošnú graviditu sučiek aj mnohé ochorenia, vrátane nádorov reprodukčných orgánov a mliečnych žliaz. Len v útulku Bratislava Polianky podstúpi ročne kastračný zákrok viac ako 1000 psíkov a mačiek, sú fit a tešia sa zo života.“

INZERCIA

„Ročne zachránia útulky Slobody zvierat takmer 7000 tisíc psíkov a mačiek. Väčšinu z nich vyhodia majitelia, ktorí odmietajú kastráciu a o svoje prírastky sa nezvládajú starať. A koľko mláďat skončí utopených a kruto zabitých? Vedeli ste, že zamedziť neplánované rozmnožovanie zvieraťa prikazuje každému majiteľovi aj zákon o veterinárnej starostlivosti? Usmrtiť zviera inak ako humánne veterinárom, je týranie podľa veterinárneho aj trestného zákona a takéto prípady je treba hlásiť polícii!“ – dodáva správca facebookového účtu.

Útulky sú preplnené a starostlivosť o nechcené mačiatka je nesmierne náročná nielen časovo, ale i finančne. Zdroj: pexels.com

Inzercia

Slováci kastráciu podporujú

Agentúra Focus v roku 2020 robila prieskum na vzorke 1 004 respondentoch. S tvrdením „aby sa predchádzalo premnoženiu psov a mačiek, mali by svoje zvieratá majitelia kastrovať“ rozhodne súhlasí 30,1 % opýtaných a skôr súhlasí 45, 2 %. Ďalších 26, 9 % rozhodne súhlasí a 43,6 % skôr súhlasí s výrokom „štát a samosprávy by mali finančne podporovať kastračné programy pouličných psov a mačiek.“ S posledným tvrdením  „prevážať živočíšne produkty je humánnejšie ako prevážať živé hospodárske zvieratá“ úplne súhlasí 26,4 % respondentov a až 45,5 % opýtaných s týmto znením skôr súhlasí. To znamená, že takmer tri štvrtiny Slovákov kastráciou podporuje.

Starostlivosť o mačku po zákroku

Po sterilizácii mačky či kocúra si okamžite všimnete zmeny v správaní vrátane jej zvykov pri kŕmení. Chuť do jedla sa zvýši o 20 – 25 %, ale jej skutočný výdaj energie sa zníži o 30 %. Následne sa môže prejedať, čo vedie k obezite, hlavne v prípade nedostatočného výbehu. Nárast hmotnosti môže viesť k vážnym zdravotným problémom, preto nakupujeme potravu vyhradenú pre kastrátov. S obezitou je spojená cukrovka aj ochorenia kĺbov a sedavé mačky alebo mačky žijúce vo vnútri môžu trpieť tráviacimi problémami pre nedostatok pohybu a prílišnú starostlivosť o srsť. Všetky náležitosti starostlivosti o svojho chlpáča po kastrovaní  nájdete v krátkom videu.

Zdroje: Sloboda zvierat, royalcanin.com, animalleague.org

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.