Veda a Technika

Satelit Landsat pomáha skúmať Zem už takmer polstoročie

Údaje, ktoré naprávajú svet Tento spoločný program NASA/USGS (United States Geological Survey) poskytuje najdlhší nepretržitý vesmírny záznam prebiehajúcich zmien na našej planéte. Satelity Landsat poskytujú každý deň dôležité informácie, ktoré pomôžu správcom pozemkov a politikom lepšie nazerať na zaobchádzanie s našimi zdrojmi. Snahy o obnovu miznúcej fauny a flóry vidieckej krajiny naberajú na obrátkach už viac… Prečítať celé
Vydané 30. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Údaje, ktoré naprávajú svet

Tento spoločný program NASA/USGS (United States Geological Survey) poskytuje najdlhší nepretržitý vesmírny záznam prebiehajúcich zmien na našej planéte. Satelity Landsat poskytujú každý deň dôležité informácie, ktoré pomôžu správcom pozemkov a politikom lepšie nazerať na zaobchádzanie s našimi zdrojmi.

Snahy o obnovu miznúcej fauny a flóry vidieckej krajiny naberajú na obrátkach už viac ako desať rokov. Neexistuje ale veľa údajov, ktoré by dokazovali aké úspešné sú rôzne opatrenia. Tím vedcov teraz preukázal, že merania pomocou diaľkového snímania vďaka systému Landsat môžu pomôcť posúdiť účinnosť rôznych zásahov pri obnove.

satelit Landsat

Hurikán Ida zanechal po sebe veľa škôd, napríklad vypustenie oleja do Mexického zálivu. Zdroj: USGS/NASA Landsat

Historické údaje spoločnosti Landsat ponúkajú spôsob ako sa vrátiť v čase a sledovať priebeh každej iniciatívy. Tím vedcov sa potom zameriava na tri zásahové techniky: oživenie pôvodných druhov rastlín, premiestňovanie dobytka a kombinácia oboch. Obnova poľnohospodárskej krajiny planéty má environmentálne aj sociálne dopady. Uzdravujúce ekosystémy poskytujú ľuďom mnohé výhody, ako napríklad zvýšenie potravinovej a vodnej bezpečnosti.

Najnovší satelit – Landsat 9

Misia satelitov Landsat trvá od roku 1972 do súčasnosti. „Zostavili sme úžasnú históriu toho, ako sa planéta za posledné polstoročie zmenila,“ vysvetľuje doktor Jeff Masek, vedec projektu Landsat 9 z NASA. Od roku 1982 a systému Landsat-4 je satelit schopný rozlišovať zemský povrch s priblížením na 30 metrov. Hoci planétu Zem ďalšie kozmické jednotky, v rámci dlhovekosti je Landsat na prvom mieste. Takisto sú ich údaje bezplatné a voľne dostupné.

Posledným prírastkom je Landsat 9, ktorý zo základne vyštartoval 27. septembra. Jeho dáta sa poskytnú svetovým vládam a organizáciám na overenie nárokov na ochranu životného prostredia a skladovanie uhlíka. Globálne sa sledujú aj zmeny podmorských útesov. Program zaznamenáva zmeny na 98% ľadovcov a Landsat 9 ich bude naďalej monitorovať aj v budúcnosti. Údaje sa pravidelne používajú aj ako súčasť Medzinárodnej charty katastrof a mapujú dôsledky na ochranu obyvateľov v budúcnosti.

Raketa Atlas satelit vypustila vo výške necelých 680 km. To vyžaduje, aby Landsat 9 použil vlastné trysky na výstup do pozorovacej výšky, ktorá je približne 700 km.

Inzercia

Ako veľmi sú Landsat satelity prospešné?

Keďže americké aj európske systémy sú nákladné na výstavbu a prevádzku (náklady na postavenie zatiaľ posledného modelu dosiahli takmer miliardu dolárov), niektorých to viedlo k spochybneniu hodnoty týchto programov. Je to pádna obava, pretože komerčné satelity stoja „len“ niekoľko miliónov dolárov. Proti tomuto názoru sa stavia Dr. Karen St. Germain: „Satelity komerčných spoločností nám umožňujú urobiť viac, no nie sú náhradou za druhy pozorovaní, ktoré robíme s Landsatom. Napríklad, komerčné systémy môžu pozorovať častejšie, ale nedodržiavajú všetky vlnové dĺžky, ktoré potrebujeme na prácu.“

Satelit Landsat meria odrazené svetlo vo viditeľných a infračervených vlnových dĺžkach. Pretože zdravé rastliny odrážajú málo viditeľného a veľa infračerveného svetla, meranie oboch typov svetla súčasne dáva vedcom spôsob ako zhodnotiť zdravie rastlín a hustotu v krajine. Merania sú dostatočne podrobné, pričom stále pokrývajú širokú oblasť, takže ekológovia môžu v regionálnom meradle rozšíriť svoje interpretácie miestnych udalostí a procesov. Príkladom môže byť premorenie hmyzu v konkrétnom lese. Pomáha im to posúdiť zdravie väčších ekosystémov.

satelit Landsat

Láva vypaľuje cestu naprieč ostrovom La Palma. Zdroj: USGS/NASA Landsat

Pretože údaje Landsat sú presne mapované k referenčným bodom na zemi a prispôsobené topografickému reliéfu, je možné ich prepájať s inými súbormi a modelmi geografických údajov. Ide o spôsob, vďaka ktorému sa komplexnejšie skúmajú štúdie ekosystémov a biodiverzity v priestore a čase.

Zemský povrch pokrýva približne 150 miliónov kilometrov štvorcových – asi 30% zemského povrchu. Ľudia zaberajú alebo inak používajú zhruba 80% povrchu zeme, 40% je poľnohospodársky premenených. Celosvetová populácia dosiahla v roku 2011 7 miliárd a predpokladá sa, že do roku 2050 sa zvýši na 9 miliárd. Na zabezpečenie a ochranu rastúcej populácie planéty boli potrebné rozsiahle a intenzívne úpravy krajiny. Týmito aktivitami však ľudstvo prispieva k zhoršeniu planéty.

 

Zdroje: www.landsat.visibleearth.nasa.gov www.landsat.gsfc.nasa.gov, www.bbc.com

Pokračujte na ďalší príspevok »