Riziká užívania marihuany

Môže fajčenie marihuany zmeniť spôsob, akým funguje mozog? 

Môže fajčenie marihuany zmeniť spôsob, akým funguje mozog? Aj keď sa zákony menia, debata o legalizovanej marihuane pokračuje. Niektorí hovoria, že marihuana je rovnako bezpečná alebo dokonca bezpečnejšia ako alkohol, iní tvrdia presný opak. Kde je pravda a existuje vôbec jednotné tvrdenie, ktoré sa dá aplikovať na celú populáciu? Vedci už prišli na množstvo protikladných… Prečítať celé
Vydané 30. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Môže fajčenie marihuany zmeniť spôsob, akým funguje mozog?

Aj keď sa zákony menia, debata o legalizovanej marihuane pokračuje. Niektorí hovoria, že marihuana je rovnako bezpečná alebo dokonca bezpečnejšia ako alkohol, iní tvrdia presný opak. Kde je pravda a existuje vôbec jednotné tvrdenie, ktoré sa dá aplikovať na celú populáciu? Vedci už prišli na množstvo protikladných tvrdení a v každej krajine je úroveň tolerancie na inom bode, preto nechávame na vás aký názor si urobíte, no je dobré poznať fakty, a mať vedomosti aj o negatívnom vplyve tejto „rekreačnej“ drogy.

Napriek tomu, že neexistuje veľa dôkazov o tom, že by jej občasné užívanie  viedlo k dlhodobým zdravotným problémom, vedci sa obávajú, že dlhodobé fajčenie môže mať trvalé následky na psychickú kondíciu a zdravie. Veľa vedcov a ďalších odborníkov sa zhoduje na tom, že užívanie marihuany vôbec nie je bezpečné, ani prospešné. Faktom ostáva, že pravidelné užívanie marihuany je spojené s pľúcnymi zmenami, stratou pamäte a mnohými ďalšími zdravotnými problémami.

 

Telo a marihuana

Marihuanový dym obsahuje približne 60 chemikálií nazývaných kanabinoidy. Najznámejším z nich je THC a ten vedie k strate pamäti, zmäteným myšlienkovým procesom, horšej koordinácií a ďalším problémom. Okrem týchto efektov na naše telo sa skoro vo všetkých prípadoch kumulatívne vyskytujú aj tieto: krvavé oči, sucho v ústach, zvýšená chuť do jedla, rýchly srdcový tep a už vyššie spomenutá spomalená koordinácia.

Marihuanový dym je naplnený mnohými rovnakými chemickými látkami ako tabakový dym, vrátane amoniaku, kyanovodíka a formaldehydu. O niektorých z týchto chemikálií je známe, že spôsobujú rakovinu. Neexistuje žiadny dôkaz, že fajčenie marihuany spôsobuje rakovinu pľúc ako cigarety, no ľudia, ktorí fajčia marihuanu vykazujú známky poškodenia a prekanceróznych zmien v pľúcach, najmä ak fajčia aj cigarety.

Ilustračná fotografia (marihuana a jointy)

INZERCIA

Môže fajčenie marihuany zmeniť spôsob, akým funguje mozog?

Snímky mozgu silných fajčiarov marihuany odhalili zmeny v prietoku krvi do častí mozgu zapojených do pamäte a pozornosti. Vedci tiež zaznamenali rozdiely vo veľkosti a tvare časti mozgu, ktorá sa podieľa na vedomí a spracovaní informácií.
Silní fajčiari dosahujú v testoch pamäte, pozornosti a učenia nižšie skóre ako neužívatelia. Ľudia, ktorí v tínedžerskom veku začali fajčiť marihuanu a mali pretrvávajúcu poruchu užívania marihuany, stratili vo veku 13 až 38 rokov v priemere 8 bodov IQ. Keď ľudia začnú užívať marihuanu ako tínedžeri, droga môže narušiť myslenie, pamäť a funkcie učenia a ovplyvniť to, ako mozog vytvára spojenia medzi oblasťami potrebnými pre tieto funkcie.

Účinky fajčenia marihuany môžu byť u dospievajúcich fajčiarov ešte výraznejšie ako u dospelých, pretože mozog dospievajúcich sa stále vyvíja. Pravidelní užívatelia majú väčšiu pravdepodobnosť diagnózy schizofrénie a ďalších psychických ochorení, najmä ak majú takéto ochorenia v rodine. Užívanie marihuany mladistvými je tiež spojené so zvýšeným rizikom depresie a samovražedného správania. K ďalším potenciálnym účinkom patrí aj: úzkosť, depresia, rýchly srdcový tep, zvýšené riziko srdcového infarktu a iné.

Inzercia

 

Ako ovplyvňuje fajčenie marihuany srdce

Vdychovanie dymu z marihuany spôsobuje zrýchlenie srdcového tepu a prinúti naše srdce pracovať rýchlejšie. Tieto efekty, ktoré sa začnú do 15 minút a môžu trvať až tri hodiny zvyšujú šancu na infarkt. Riziko srdcového infarktu sa môže počas prvej hodiny po fajčení marihuany zvýšiť až päťnásobne!

Chemikálie v marihuane sú tiež spojené so zvýšeným rizikom srdcového zlyhania a poruchou srdcového rytmu nazývanou fibrilácia predsiení. Časté užívanie marihuany medzi mladými ľuďmi je dokonca spojené so zvýšeným rizikom mozgovej príhody v porovnaní s tými, ktorí drogu neužívajú.

 

A čo naše kosti?

Ani táto časť ľudského tela neostáva bez ohrozenia! Pravidelné užívanie marihuany môže znižovať hustotu kostí. U aktívnych užívateľov marihuany sa zistila až o 5% nižšia hustota kostí ako tých, ktorí marihuanu vôbec neužívali. Tento pokles hustoty kostí zvyšuje riziko zdravotných problémov s kosťami, ako je osteoporóza, ktoré môžu zvýšiť riziko zlomenín kostí.

 

Je marihuana návyková?

Ľudia, ktorí prestanú fajčiť, nemajú rovnaké abstinenčné príznaky ako keby boli závislí na drogách (napríklad heroín). Napriek tomu tí, ktorí dlhodobo užívajú marihuanu, môžu mať problém prestať. Medzi časté abstinenčné príznaky, ktoré ich odvykanie sťažujú patria napríklad nevrlosť, nespavosť, znížená chuť do jedla a úzkosť.

Pokračujte na ďalší príspevok »