S kolagénom do hrobu? Influencerky ho milujú, rakovinotvorné bunky nie

Novodobý trend podporuje rast rakovinotvorných buniek Predtým CBD, teraz kolagén. Na sociálnych sieťach sa s ním roztrhlo vrece a jeho ceny siahajú do závratných výšin. Influencerky vám ho dokážu odporučiť ako liek na všetko. Bezchybná pleť? Pevné nechty? Zdravé kĺby? Jedenásť prstov na nohách? Odpoveď je podľa pseudoodborníčiek jasná. So zľavovým kódikom neváhajte!  Milujú ho… Prečítať celé

Novodobý trend podporuje rast rakovinotvorných buniek

Predtým CBD, teraz kolagén. Na sociálnych sieťach sa s ním roztrhlo vrece a jeho ceny siahajú do závratných výšin. Influencerky vám ho dokážu odporučiť ako liek na všetko. Bezchybná pleť? Pevné nechty? Zdravé kĺby? Jedenásť prstov na nohách? Odpoveď je podľa pseudoodborníčiek jasná. So zľavovým kódikom neváhajte!  Milujú ho celebrity iba preto, že im na účte pristane pekná suma? Marketing sa vydaril a chvály ste už počuli. Aká je jeho odvrátená stránka?

Faktom je, že kolagén nášmu telu tvorí štruktúru pre tkanivá, akými sú chrupavka, pokožka či šľachy. Telo si ho vyrába z aminokyselín prijímaných potravou a neabsorbuje sa, pokiaľ sa nerozloží na vstrebateľnú formu. Dostane sa najskôr do miest, kde je najpotrebnejší. Nemôžeme rozhodnúť ako ho naše telo využije. Pokožka si hrdo drží posledné miesto. No fámy o tom, že je akýmsi zázrakom z neba stále prevládajú.

Kolagénové doplnky sa často predávajú s tvrdením, že môžu zlepšiť pokožku, zlepšiť zdravie kĺbov, spaľovať tuk a budovať svalovú hmotu. V súčasnosti však nie je dostatok výskumu, ktorý by dokázal, že užívanie kolagénových doplnkov môže priamo pomôcť pri bolesti kĺbov alebo spomaliť starnutie pokožky. Vo všeobecnosti môžete svoj kolagén zvýšiť prirodzene vyváženou stravou a dodržiavaním zdravého životného štýlu.

Zázrak alebo dobrý marketing? Kolagén je plný kontroverznosti. Zdroj: pexels.com

Výroba z kostí kráv či ošípaných

Chceli by ste si pochutnať na špecialite z kostí kráv či ošípaných? Ste tu správne. K tejto gurmánskej pochúťke dostanete ako prílohu toxíny a ťažké kovy úplne zadarmo. Rovnako ako všetky doplnky, nie je regulovaný  Úradom pre potraviny a liečivá. Jeho čistota? Neznáma.

Niektoré kolagénové produkty obsahujú dokonca vajíčka alebo mäkkýše. Ak ste alergický na niektorú z týchto potravín, vaše telo môže na doplnok reagovať. Podľa niektorých štúdií môžu ľudia po užití týchto perorálnych doplnkov vyvinúť mierne vedľajšie účinky, akými sú hnačka a žalúdočná nevoľnosť.

INZERCIA

Rýchlejšie šírenie buniek rakoviny prsníka

Bielkovina mladosti má na svojom konte ďalší prešľap. Vysoké hladiny kolagénu typu XII môžu naštartovať šírenie buniek rakoviny prsníka z nádoru putujúcich ďalej, napríklad do pľúc. Prostredie karcinómu sa mení a tým napomáha invázii rakovinotvorných buniek. V porovnaní s normálnou mliečnou žľazou,  tejto aktívnej zložky sa v nich nachádza viac. Ľudia sa často ani neporadia so špecialistom. Však načo. Čo by im mohol nevinný doplnok výživy spôsobiť? Predsa im ho odporučil ch obľúbený idol!  Lekári po diagnostikovaní rakoviny a počas liečby užívanie neodporúčajú. Žiaľ, keď si vykopete jamu nad vlastným hrobom bude už neskoro.

Pri rakovine prsníka buďte obozretní. Zdroj: Pexels.com

Inzercia

„Stále nevieme veľa o úlohe extracelulárnej matrice pri metastázach rakoviny. Naša štúdia ukazuje, že kolagén XII hrá dôležitú úlohu pri progresii a metastázach rakoviny prsníka,“ hovorí  pre žurnál Nature Communications docent Thomas Cox.

„Predstavte si rakovinové bunky ako semená a nádorové mikroprostredie ako pôdu. Štúdiom pôdy – extracelulárnej matrice – môžeme začať chápať, prečo sú niektoré nádory agresívnejšie ako iné, a teda začať vyvíjať nové spôsoby liečiť rakovinu,“ pokračuje.

Výskum tiež naznačuje, že meranie hladiny kolagénu XII v biopsii nádoru pacienta by sa mohlo potenciálne použiť ako dodatočný skríningový nástroj na identifikáciu agresívnych rakovín prsníka s vyššou mierou metastáz, ako napríklad v prípade trojnásobne negatívneho typu rakoviny prsníka. Okrem toho môže teda byť možným riešením pre liečbu v budúcnosti.

A aké výhody môže kolagénu priniesť, pokiaľ užívate doporučené dávky odkonzultované s lekárom?

  • Hydrolyzovaný kolagén podporuje obnovenie kĺbového tkaniva a zmierňuje bolesť kĺbov
  • pomáha predchádzať osteoporóze
  • zlepšuje trávenie a pomáha pri odstraňovaní „syndrómu deravého čreva“
  • pomôže vám vyvážiť hormóny
  • môže zabrániť kôrnateniu tepien
  • detoxikuje pečeň
  • môže vám pomôcť zredukovať vrásky, zlepšuje stav pleti, vlasov či nechtov, ale na tieto oblasti primárne pôsobiť nemusí

Influencerky prezentujú kolagén ako synonymum krásy a zdravia. Zdroj: Pexels.com

ZDROJE: www.frontiersin.org, www.cancer.gov, www.medicinenet.com

Pokračujte na ďalší príspevok »