Rakovina prostaty je častejšia než si myslíte. Aké sú jej príznaky?

Prostata = malá nenápadná guľôčka s dôležitou funkciou Hovorí sa o nej veľa, no vieme o čo vlastne ide? Prostata je malá žľaza približne v tvare orecha. Nájdeme ju v oblasti hrádze na mieste pod močovým mechúrom a pred konečníkom. Keďže obklopuje močovú trubicu, pri jej zväčšení sa ohlasujú ťažkosti s močením. Pomerne veľká jej časť sa nachádza vo… Prečítať celé
Vydané 23. októbra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Prostata = malá nenápadná guľôčka s dôležitou funkciou

Hovorí sa o nej veľa, no vieme o čo vlastne ide? Prostata je malá žľaza približne v tvare orecha. Nájdeme ju v oblasti hrádze na mieste pod močovým mechúrom a pred konečníkom. Keďže obklopuje močovú trubicu, pri jej zväčšení sa ohlasujú ťažkosti s močením. Pomerne veľká jej časť sa nachádza vo vnútri, ale pacient si ju dokáže nahmatať aj zvonku. Aj to je dôvod, prečo často muži zanedbávajú jej vyšetrenie – lekár prostatu dokáže nahmatať cez konečník. Nič príjemné, no nanajvýš potrebné.

Aká je ale funkcia tohto malého nenápadného oriešku? Kľúčové je vytváranie tekutiny, ktorá vyživuje spermie. Bez nej by sa nikdy nedostali až k ženskému vajíčku, v horšom prípade ani von zo semenníkov. Táto životodarná tekutina tvorí spolu so spermiami ejakulát.

Obozretní by mali byť hlavne starší muži. Zdroj: pexels.com

Rakovina prostaty prichádza potichu a nenápadne

Rakovina prostaty prichádza nenápadne a ťažkosti spozorujete až v pokročilejšom štádiu. Vtedy môže byť už neskoro. Problémy pri močení, potreba častého močenia, krv v moči alebo v semene, bolestivá ejakulácia. Toto sú len niektoré z príznakov karcinómu prostaty.  Vedeli ste, že patrí medzi najčastejšie zhubné ochorenia u mužov? Postihuje najme mužov po päťdesiatke, preto by po dovŕšení pol storočnice nemali zanedbávať preventívne prehliadky. Zachytiť problém včas je kľúčovým krokom pri akejkoľvek chorobe. Väčšina z nich tento fakt úplne ignoruje. Aj to je jeden z faktorov, prečo naši lekári každý rok diagnostikujú približne dve tisíc nových prípadov rakoviny prostaty.

No vďaka novým možnostiam liečby, včasnej diagnostike a snahe pacienta je šanca na vyliečenie vysoká. Počet prípadov karcinómu prostaty rastie, no nie je to len pre odkladanie preventívnych vyšetrení. Oproti minulosti sa vyskytuje častejšie aj preto, že dnes sa dožívame všeobecne vyššieho veku. Až osemdesiat percent pacientov je starších ako 65 rokov. To však neznamená, že sa vás to vôbec netýka ak ste mladší. K rizikovým faktorom patrí napríklad fajčenie, zvýšená hmotnosť a nevhodná strava zahŕňajúca množstvo červeného mäsa, mliečnych výrobkov a nezdravých tukov.

Pohľad zvnútra pre priblíženie, kde sa nádor nachádza. Zdroj: cancer.org

Aké sú príznaky a symptómy rakoviny prostaty?

 • Potreba často močiť, najmä v noci,
 • problém začať močiť alebo zadržať moč
 • neschopnosť močiť alebo slabý prúd
 • bolesti alebo pálenie pri vykonávaní potreby
 • pocit, že sa mechúr nevyprázdnil
 • ťažkosti dosiahnuť alebo udržať erekciu
 • bolestivá ejakulácia
 • krv v moči alebo v ejakujáte
 • častá bolesť alebo stuhnutosť krížovej oblasti, bedier alebo hornej časti stehien

6 faktov, o ktorých ste možno nič netušili

 • Rakovina prostaty môže byť dedičná.
 • Liečba nemusí byť prvým krokom.
 • Väčšina mužov rakovinu prostaty prežije.
 • Bežnejšia je u afroamerických mužov.
 • Môže sa vyvinúť aj u mladších mužov.
 • Včasná rakovina prostaty je zvyčajne bezpríznaková.

  Dôležitou súčasťou prevencie je osveta. Zdroj: pexels.com

Nástrahy následnej liečby

Výhody každej možnosti liečby v porovnaní s možnými rizikami a vedľajšími účinkami prevažujú. Jednou z obáv, ktoré majú mnohí muži v súvislosti s jej liečbou sú práve vedľajšie účinky. Napríklad taká radiačná terapia vykonávaná na prostate niekedy neúmyselne poškodí konečník, pretože sa nachádza v tesnej blízkosti. V dôsledku toho sa môžu objaviť aj črevné problémy ako je hnačka a rektálny únik. Potenciálne nepríjemné príznaky môžu byť pre niektorých odstrašujúcim prostriedkom. Šťastím však je, že teraz existujú spôsoby ako ich znížiť. Samotná liečba je u každého jedinca individuálna a môže zahŕňať: Pozorovanie alebo aktívny dohľad lekára, operáciu, radiačná či hormonálnu terqapiu, ako aj kryoterapiu, chemoterapiu, imunoterapiu alebo rozšírenie do kostí. Liečiť ju môže urológ, vo vážnejších prípadoch radiačný alebo lekársky onkológ.

Čo hovoria štatistiky v Amerike?

Okrem rakoviny kože je rakovina prostaty najčastejšou rakovinou u amerických mužov. Odhady American Cancer Society pre rakovinu prostaty v Spojených štátoch na rok 2022 sú nasledovné: Približne 268 490 nových prípadov a 34 500 úmrtí na rakovinu prostaty. Dokonca až jeden z ôsmych mužov ju má v  priebehu svojho života diagnostikovanú. Je tiež druhou najčastejšou príčinou úmrtí na rakovinu u amerických mužov, hneď za rakovinou pľúc. Zomrie na ňu v priemere 1 zo 41 mužov.

 

ZDROJE: npz.sk, union.sk, compassoncology.com, cancer.org

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

 • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
 • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.