VEDA A TECHNIKA

Robotický jednorožec ako skvelý spoločník pre deti od spoločnosti Xpeng

Kto by nemiloval jednorožcov? Tento magický tvor je veľmi obľúbený naprieč rôznymi vekovými kategóriami. Čínska spoločnosť Xpeng, ktorá sa venuje výrobe elektrických vozidiel, predstavila fascinujúcu inteligentnú hračku, ktorá bude mať schopnosť interagovať s ľuďmi. Robotický jednorožec má potenciál stať sa najlepším priateľom dieťaťa. Výrobca Xpeng na Slovensku nie je veľmi známym, avšak v Číne je… Prečítať celé

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Kto by nemiloval jednorožcov? Tento magický tvor je veľmi obľúbený naprieč rôznymi vekovými kategóriami. Čínska spoločnosť Xpeng, ktorá sa venuje výrobe elektrických vozidiel, predstavila fascinujúcu inteligentnú hračku, ktorá bude mať schopnosť interagovať s ľuďmi. Robotický jednorožec má potenciál stať sa najlepším priateľom dieťaťa.

Výrobca Xpeng na Slovensku nie je veľmi známym, avšak v Číne je jednou z vedúcich spoločností vo výrobe elektrických vozidiel. Dokonca sa o ňom píše aj ako o rivalovi Tesly. Napríklad SUV G3 disponuje systémom automatického parkovania a funkciou asistencie pri jazde, ktorá je podobná Autopilotovi od Tesly.

Robotický jednorožec pre deti a jeho charakteristiky

Budúcnosť robotov s autonómnym pohybom sa dostáva už aj do sveta hračiek. Výrobca elektrických automobilov Xpeng sa kvôli tejto inteligentnej hračke pravdepodobne dostane do povedomia ľudí aj za hranicami Číny. Je veľkým prekvapením, že cieľová skupina výrobcu sú tentokrát práve deti. Od svojho hlavného produktu však nie sú až tak ďaleko, ako by sa mohlo zdať.  Štvornohý robot „Little White Dragon” má slúžiť ako prvé inteligentné vozidlo pre deti.

Síce sme už celkom zvyknutí na to, že vozidlá majú kolesá, ale prečo neobísť tradície? Robotický jednorožec nemá deťom slúžiť len ako inteligentný spoločník, ale aj ako už spomínaná možnosť prepravy. Jednorožec má disponovať prvkami umelej inteligencie, vďaka ktorým sa bude môcť pohybovať po rozličných terénoch, má zvládnuť aj rozoznávanie objektov a vyhýbanie sa prekážkam.

Robotický jednorožec od spoločnosti s elektrickými vozidlami?

Spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ He Xiaopeng spoločnosti Xpeng so sídlom v Kantone na sociálnej sieti Weibo uviedol, že výrobca elektromobilov bude ťažiť zo svojich existujúcich technológií a schopností autonómneho riadenia, rozoznávania hlasu a šikovnej výroby, čím vstúpia do sveta robotiky.

Hlavným cieľom, tým, ktorý sa nachádza nad všetkými, je postaviť inteligentný ekosystém, ktorý môže byť opätovne použitý na výrobu ďalších produktov tejto značky. Výkonný riaditeľ spoločnosti zdôraznil aj schopnosť interakcie s ľuďmi na vysokom emočnom leveli.

Zariadenia budúcnosti by tak mohli prevziať kontrolu nad nie úplne obľúbenými domácimi prácami a byť schopné emočnej interakcie so svojimi majiteľmi. He pre South China Morning Post prezradil , že vyrastal na Transformeroch a inšpiroval ho nápad prepojenia technológie a mobility.

He je rozhodnutý preraziť aj na trhu robotiky pre domácnosti, avšak elektrické vozidlá sú stále gro spoločnosti.

robotický jednorožec

Little White Dragon má potenciál stať sa najlepším priateľom dieťaťa, Zdroj: Youtube/ World Premiere,XPENG Robotic Unicorn

Akí sú predchodcovia mýtického robota?

Nositeľom štandardov pre robotické zvieratá (s umelou inteligenciou) sa stal robot Spot od Boston Dynamics, ktorý je vlajkovou loďou spoločnosti. S jeho cenou, ktorá činí neuveriteľných 74 500 dolárov (približne 63 236 eur), je však robot určený skôr pre využitie armádou, políciou alebo pre skupiny, ktoré sa venujú hľadaniu a záchrane stratených osôb.

Robot, ktorý vzhľadom pripomína psa, sa nabíja sám a dokáže niesť, uchopiť alebo ťahať rozličné objekty. Spot je určený ako pre použitie v interiéri, tak aj v exteriéri. Vie si zmapovať prostredie, zaznamenať a vyhnúť sa prekážkam. Schody a ani zatvorené dvere preňho nie sú prekážkou.

Xiaomi v auguste tohto roka uviedlo na trh robotického psa s pomenovaním CyberDog. Jeho cena je 1 540 dolárov (približne 1 307 eur). CyberDog dokáže poprosiť, podať lapku a spraviť salto vzad. Dosahuje maximálnej rýchlosti viac než 7 míľ za hodinu, čo predstavuje približne 11 kilometrov za hodinu. Robotického psa je možné ovládať dvojakým spôsobom- pomocou ovládača alebo hlasu.

Tak ako každý správny pes, aj CyberDog dokáže nasledovať svojho pána. Aby toho nebolo málo, robotický pes má otvorený zdrojový kód, čo znamená, že developeri môžu vytvárať vlastné upgrady.

Kedy bude robotický jednorožec uvedený na trh a koľko bude stáť?

A teraz naspäť k mýtickému robotovi. Cena či dátum uvedenia šikovnej hračky na trh ešte nie sú známe. Prototyp robotického jednorožca zatiaľ výrobca neukázal, spoločnosť zverejnila len animované video (nájdete vyššie) a fotografie.  Rozmery robota taktiež neboli zverejnené, avšak podľa videa je hračka veľká asi ako dieťa.

Zdroje: Trend Watcher, Auto Revolution, Lifestyle Asia, Daily Mail, Screen Rant

Zdroj titulnej fotografie: Screenshot/ Youtube

Pokračujte na ďalší príspevok »