Nový model umelej inteligencie môže urýchliť liečbu rakoviny. Na Slovensku jej výskyt presahuje priemer Európskej únie

Príchod umelej inteligencie môže uľahčiť prácu vo viacerých smeroch. Jeden z jej najnovších modelov dokáže presne identifikovať rakovinu vo vývoji, čo môže urýchliť diagnostiku ochorenia a následnú liečbu pacientov. Ide o jedno z najzákernejších ochorení, ktoré patrí k hlavným príčinám úmrtí na celom svete. Odkazujú na to aj štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie, ktoré poukazujú na… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Príchod umelej inteligencie môže uľahčiť prácu vo viacerých smeroch. Jeden z jej najnovších modelov dokáže presne identifikovať rakovinu vo vývoji, čo môže urýchliť diagnostiku ochorenia a následnú liečbu pacientov.

Ide o jedno z najzákernejších ochorení, ktoré patrí k hlavným príčinám úmrtí na celom svete. Odkazujú na to aj štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie, ktoré poukazujú na to, že ma za následok približne 10 miliónov úmrtí ročne, informuje The Guardian. Dobrou správou však je, že v mnohých príčinách je ho možné vyliečiť, pokiaľ sa včas stanoví správna liečba.

Pokiaľ ide o Slovensko, v porovnaní so celosvetovými štatistikami u nás ochorie najviac mužov na rakovinu hrubého čreva a konečníka, uvádza portál TA3. Každoročne na svete pribudne 1,2 milióna ľudí, ktorým sa diagnostikuje tento typ rakoviny. V prípade Slovenska ide o vyše 3 600 prípadov ročne. Klinický onkológ a primár z Národného onkologického ústavu v Bratislave Tomáš Šálek tvrdí, že aj napriek stúpajúcim počtom tohto ochorenia sa liečebné výsledky zlepšujú.

Slovensko presahuje priemer Únie

Ďalšou nie príliš pozitívnou správou pre Slovákov je, že výskyt rakoviny v našej krajine presahuje priemer Európskej únie, píše portál Euractiv. Uvedený poznatok sa týka najmä rakoviny prostaty, prsníka, pľúc, čriev a konečníka. Zároveň sa na našom území zaznamenáva aj jedna z najvyšších mier úmrtí na rakovinu krčka maternice.

Štatistiky z roku 2020 poukazujú na to, že počas uvedeného roku malo na Slovensku nejakú formu rakoviny 773 mužov na vzorke 100-tisíc obyvateľov, pričom priemer Európskej únie tvorí 686 jedincov. V prípade ženského pohlavia išlo o 483 žien na rovnakej vzorke.

rakovina a umelá inteligencia

Na Slovensku je najrozšírenejším druhom rakoviny rakovina hrubého čreva a konečníka. Zdroj: pexels.com

Z hľadiska úmrtnosti na rakovinu sa Slovensko umiestnilo ako tretia najhoršia krajina v rámci Európskej únie. Ročne u nás umrie 293 osôb na 100-tisíc obyvateľov. Podľa regiónov sa najvyššia úmrtnosť zaznamenala v Nitrianskom kraji, o najnižšiu úmrtnosť ide naopak v Žilinskom kraji.

Ku krajinám, ktoré sa umiestnili pred nami, patria Maďarsko a Chorvátsko. Za zvýšenou úmrtnosťou na rakovinu je možno vidieť sociálno-ekonomické nerovnosti. Zväčša ide o vystavenie sa rizikovým faktorom v podobe fajčenia, konzumácie alkoholu, obezity či znečisteného ovzdušia.

Inzercia

Prevratný model umelej inteligencie

Ku kľúčovým faktorom, ktoré umožňujú vyliečiť toto zákerné ochorenie, patrí predovšetkým včasná diagnostika. Ako píše The Guardian, na základe toho najnovší model umelej inteligencie navrhnutý odborníkmi z britskej nadácie Royal Marsden NHS Foundation Trust dokáže identifikovať, či abnormálne výrastky zobrazené na CT skenoch sú rakovinotvorné. Štúdia zároveň tvrdí, že tento druh algoritmusu funguje efektívnejšie než súčasné metódy.

Na určenie podrobných výsledkov bol model testovaný, aby sa dokázalo, či naozaj dokáže presne identifikovať rakovinové uzliny. Na základe toho výskumníci použili mieru nazývanú oblasť pod krivkou, ktorá je známa aj pod značkou AUC.

rakovina a umelá inteligencia

Nový model umelej inteligencie môže pomôcť určiť včasnú diagnostiku a liečbu onkologických ochorení. Zdroj: pexels.com

Zistené poznatky poukazujú na to, že model AI dokáže presne identifikovať rakovinové uzliny, pričom sa zameriava najmä na pľúcnu oblasť. Zároveň môže pomôcť lekárom robiť rýchlejšie rozhodnutia ohľadom pacientov s abnormálnymi uzlinami, ktoré sa považujú za stredne rizikové.

„Dúfame, že prostredníctvom tejto práce posunieme hranice s cieľom urýchliť detekciu choroby pomocou inovatívnych technológií, ako je AI,“ tvrdí hlavný výskumník štúdie Dr. Richard Lee.

Rakovina pľúc ako hlavný príklad

Konzultant v oblasti respiračnej medicíny v Royal Marsden a vedúci tímu v Inštitúte pre výskum rakoviny poukazuje na to, že práve rakovina pľúc je vhodným príkladom toho, prečo sú naliehavo potrebné nové iniciatívy na urýchlenie detekcie. Podľa štatistík ide o jednu z najväčších celosvetových príčin úmrtí na rakovinu.

„Na Slovensku i vo svete je rakovina pľúc najčastejšou príčinou úmrtia na nádorové ochorenie. Napriek tomu, že sa netýka výhradne fajčiarov, štatistiky sú neúprosné a jednoznačné. Cigarety a dokonca aj pasívne fajčenie sú najväčšími vinníkmi karcinómu pľúc, vysvetľuje danú problematiku pre tlačovú agentúru SITA Aliancia NIE Rakovine. Príkladom je aj desivá štatistika, podľa ktorej na tento druh rakoviny zomrie každé štyri hodiny jeden Slovák.

rakovina a umelá inteligencia

Rakovina patrí k najčastejším príčinám úmrtí na celom svete. Zdroj: pexels.com

Zároveň zakladateľka aliancie Jana Pifflová tvrdí, že ide o jeden najzanedbanejší segment z pohľadu dostupnosti onkologickej diagnostiky a liečby. Aj napriek tomu ročne príde o život takmer 3 000 Slovákov.

Avšak aj napriek známym dopadom fajčenia podľa Svetovej zdravotníckej organizácie na svete fajčí až 1,3 miliardy ľudí, pričom ročne mu podľahne 8 miliónov jedincov.

Pokračujte na ďalší príspevok »