7 zaujímavosti o vojne proti drogám

Kontroverzná vojna proti drogám: Prostitútky financované CIA lákali ľudí do domu, kde ich zdrogovali

Keď Spojené štáty v polovici 20. storočia prvýkrát spustili „Vojnu proti drogám“, ani tí najmúdrejší konšpirační teoretici si nedokázali predstaviť, aké ďalekosiahle dôsledky bude mať kampaň po celom svete. Od CIA, ktorá umožňuje obchodníkom s drogami prekvitať výmenou za ich pomoc pri zvrhnutí ľavicových vodcov v zahraničí, až po dohodu uzavretú s neslávne známym nacistom…. Prečítať celé

Keď Spojené štáty v polovici 20. storočia prvýkrát spustili „Vojnu proti drogám“, ani tí najmúdrejší konšpirační teoretici si nedokázali predstaviť, aké ďalekosiahle dôsledky bude mať kampaň po celom svete. Od CIA, ktorá umožňuje obchodníkom s drogami prekvitať výmenou za ich pomoc pri zvrhnutí ľavicových vodcov v zahraničí, až po dohodu uzavretú s neslávne známym nacistom.

Prečítajte si osem vecí, ktoré ste možno nevedeli o „Vojne proti drogám“.

 

Demonštrácia v roku 1997 v Los Angeles proti CIA. Zdroj: vice.com

1. „Mandžuský kandidát“ bol skutočný

CIA zaviedla LSD do USA so zámerom rozvíjať schopnosť ovládať mysle (ako je znázornené v thrilleri z roku 1962 „The Manchurian Candidate“, ktorý bol založený na románe z roku 1959).

Operácia Midnight Climax, súčasť projektu ovládania mysle, ktorý prebiehal viac ako desať rokov, videla prostitútky financované CIA lákať nevedomých testerov do domu CIA, kde by nevedomí účastníci dostávali psychedelickú drogu a CIA sledovala ich zmenené stavy cez jednosmerné sklo.

 

Barbie bol postavený pred súd vo Francúzsku v roku 1987. Zdroj: mirror.co.uk

2. Podpora CIA nacistického predstaviteľa pomohla rozbehnúť obchod s drogami v Južnej Amerike

Napriek svojej brutálnej vláde ako „Mäsiar z Lyonu“ sa Klaus Barbie po druhej svetovej vojne stal dôležitým článkom CIA. Ako mnohí vysoko postavení nacistickí dôstojníci, aj Barbie utiekol po vojne do Južnej Ameriky, kde sa spriatelil s niektorými z najobávanejších drogových bossov v histórii, vrátane Pabla Escobara a Roberta Suáreza Goméza, ktorí boli jednou z inšpirácií pre „Scarface“.

So spoluúčasťou CIA Barbie a tím nacistických žoldnierov (známych ako Snúbenci smrti) pomohli Suárezovi Gomézovi v jeho cieli zvrhnúť bolívijskú vládu a zmeniť ju na narko štát.

 

3. Richard Nixon začal oficiálnu „vojnu“

Pojem „vojna proti drogám“ vstúpil do povedomia verejnosti v roku 1971, keď prezident Nixon vypálil jednu z úvodných salv. Na tlačovej konferencii a protidrogovej správe pre Kongres Nixon uviedol, že zneužívanie drog je horšie ako komunizmus, a nazval drogy „verejným nepriateľom číslo jedna“.

 

Jesus Gonzales nalieva whisky na bustu Jesúsa Malverdeho ako obetu a rituál počas sprievodu na oslavách výročia El Santo de los Narcos 3. mája 2016 v Culiacán, Sinaloa, na severozápade Mexika. Zdroj: religionnews.com

4. V Sinaloa v Mexiku majú drogového Robina Hooda

Podľa legendy bol ľudový hrdina z konca 19. storočia Jesús Malverde postava podobná Robinovi Hoodovi, veľkorysý bandita, ktorý kradol bohatým a delil sa o odmenu s chudobnými. Malverda vraj chytili úrady a obesili. Za trest zostalo jeho telo visieť, až kým mu kosti nespadli na zem.

Obchodníci s drogami ho prijali za svojho patróna, aby pomohol rozvinúť mytológiu, že drogoví díleri boli na strane ľudí – brali peniaze od bohatých zákazníkov a prerozdeľovali ich medzi chudobných.

 

Utekajúceho obchodníka s drogami Joaquína Guzmána Loera, známeho aj ako El Chapo, dolapili v mexickom štáte Sinaloa šesť mesiacov po tom, ako úrady zahanbil jeho veľkolepý útek z väzenia. Zdroj: newyorker.com

5. Jeden z najúspešnejších obchodníkov s ľuďmi v histórii začal naozaj skoro

Joaquín Guzmán Loera, alias El Chapo, začal pracovať na mexických makových poliach vo veku 9 rokov. Stal sa hlavou kartelu Sinaloa a najmocnejším drogovým bossom na svete. V roku 2012 bol # 1 153 na zozname miliardárov Forbes ( # 10 v Mexiku ) a nasledujúci rok sa umiestnil na 67. mieste v zozname najmocnejších ľudí Forbes.

Najväčší kriminálnik 21. storočia mal na svedomí polovicu množstva drog prúdiaciach do USA a viac ako tisícku ľudských životov. Lov na El Chapa prebiehal celé desaťročia.

Po dvojnásobnom úteku ( jeden z jeho útekov zahŕňal jazdu na motorke cez vykopaný tunel, a pri ďalšom pokuse bol vraj skrytý v koši na prádlo) bol El Chapo zajatý v roku 2016 mexickými úradmi a v roku 2019 odsúdený na doživotie v USA.

 

Militant Talibanu (vpravo s puškou AK-47) pozoruje farmárov, ako v roku 2008 zbierajú živicu z maku na poli s ópiovým makom v provincii Helmand v Afganistane. Mak sa používa na výrobu ópia, suroviny pre heroín, ktorý sa považuje za hlavný zdroj financovania Talibanu. Zdroj: npr.org

6. Patriot Act pomohol podnietiť vojnu proti drogám

Protiteroristický zákon z roku 2001 sa častejšie používa na trestné stíhanie za drogy. Z tisícok zatykačov vydaných podľa tohto zákona bolo menej ako jedno percento na terorizmus a viac ako 75 percent bolo za drogy.

Dnes je najväčším zdrojom financií Talibanu afganský ópiový a heroínový priemysel. V súčasnosti sa zabavuje menej ako 1 percento jej ohromujúcej produkcie ópia. Každý rok od prvej invázie USA do Afganistanu sa produkcia a peňažná hodnota ich ópia zvyšuje.

 

Jeff George so svojím 5,5 tonovým monštrom Fordom F-650, ktorým si znepriatelil svojich susedov z Royal Palm Beach predtým, ako sa stal kráľom piluliek so svojím bratom Chrisom. Zdroj: heroin.palmbeachpost.com

7. Legálne „pilulkové radosti“ ohlásili americkú opioidovú krízu

Okolo roku 2008 sa po celej krajine začali objavovať kliniky proti bolesti, ktoré vydávajú syntetické opioidné lieky proti bolesti, ako je Oxykodón a OxyContin. Americká klinika bolesti, ktorú založili bratia Chris a Jeff George na južnej Floride, sa rýchlo stala najväčšou továreň na lieky v krajine. Tento typ „liečby“, kde konzultácie medzi lekárom a pacientom mohli trvať len minúty, mali rady okolo bloku a do roku 2009 bolo deväť z 10 ich pacientov z cudziny. Úsek I-75 vedúci z Kentucky a Tennessee do južnej Floridy sa stal známym ako „Oxy Alley“.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.