Ako zomrel majster strašidelného sveta

Prečo smrť Edgara Allana Poea zostáva záhadou?

Prečo smrť Edgara Allana Poea zostáva záhadou Viac ako storočie a pol po jeho predčasnom úmrtí stále kolujú povesti a legendy o tom, ako sa majster strašidelného sveta dočkal svojho konca. Edgar Allen Poe bol jedným z prvých veľkých autorov narodených v Amerike, majster strašidelného a tajomného sveta, už len jeho meno vyvoláva strašidelné mrazenie…. Prečítať celé
Vydané 28. marca 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Prečo smrť Edgara Allana Poea zostáva záhadou

Edgar Allen Poe bol jedným z prvých veľkých autorov narodených v Amerike, majster strašidelného a tajomného sveta, už len jeho meno vyvoláva strašidelné mrazenie. Je tragické, ale príhodné, že Poeova smrť bola tiež dlho zahalená tajomstvom, pričom každá legenda a fáma o tom, ako umrel, je príšernejšia ako tá ďalšia.

Americký spisovateľ Edgar Allan Poe (Boston, 1809 – Baltimore, 1849). Zdroj: diariodesevilla.es

Poe od mladosti prežíval tragédiu

Poe sa narodil v roku 1806 v Bostone a jeho osud sa od začiatku niesol v tragickom duchu. Obaja jeho rodičia boli herci, ale on ich takmer nepoznal — David Poe Jr., jeho otec, bol alkoholik, ktorý opustil rodinu krátko po Poeovom narodení, zatiaľ čo jeho matka Eliza Poe zomrela, keď mal len tri roky.

Mladý Poe bol poslaný žiť do Richmondu vo Virgínii k obchodníkovi s tabakom menom John Allan a jeho manželke, ktorá mu dala formálne meno Edgar Allen Poe. Horko bojoval s Allanom a bol nútený opustiť vysokú školu pre nedostatok financií, údajne kvôli odmietnutiu jeho pestúna pokryť Poeove dlhy z hazardu. Po čase v armáde a sabotovaní svojho druhého pokusu na vysokej škole vo West Point, sa Poe presťahoval na sever do Baltimoru, v tom čase treťotriedneho mesta hrobárov a špiny, ktoré sa ukázalo ako dokonalá inšpirácia pre muža, ktorý sa nakoniec stal vynálezcom amerického hororu.

Poeovo pôsobenie ako literárneho kritika a autora bolo relatívne krátke, ale vysoko na úrovni. Pôsobil na východnom pobreží so zastávkami v New Yorku, Richmonde a Philadelphii a písal pre niektoré z najväčších časopisov tej doby. V roku 1845 vydal svoje najväčšie majstrovské dielo, báseň „Havran“, av roku 1841 vytvoril tajomný žáner svojimi príbehmi o C. A. Dupinovi, fiktívnom francúzskom detektívovi. Krátkosť svojej kariéry si vynahradil tým, že bol v tom čase veľmi plodný.

Jeho osobný život bol o niečo pestrejšíoženil sa so svojou 13-ročnou sesternicou, hoci tvrdil, že manželstvo nikdy nedovŕšil, a jeho život bol opantaný silnou závislosťou na alkohole.

Poeho zmiznutie

Bol to hviezdny autor, ktorý si získal veľké publikum a po krátkej ceste z Richmondu do Philadelphie a potom do New Yorku sa chystal oženiť so svojou prvou láskou, Elmirou Royster Sheltonovou. Poe náhle zmizol na takmer týždeň, kým sa 3. októbra objavil v stave blúznenia a nepríčetnosti.

Poea prvýkrát našiel muž menom Joseph Walker, ktorý slávneho autora spoznal, a z toho usúdil, že by nemal byť oblečený v cudzom ošúchanom, nepadnúcom oblečení alebo byť v kŕči v odkvape, a ponúkol mu pomoc.

Potom bol Poe prevezený do Washington College Hospital, kde bol držaný sám, v miestnosti bez okien len s jedným ošetrujúcim lekárom, ktorý naňho dohliadal počas jeho posledných dní. Týždeň, ktorý strávil v nemocnici prežil v hysterickom a vyčerpanom stave, a nespoľahlivosť svedkov jeho posledných chvíľ prispieva k viac ako storočiu a pol špekuláciám.

Denis O’Hare stvárnil autora v dokumente Edgar Allan Poe: Pochovaný zaživa. Foto: Liane Brandon

Príčiny smrti

Poe zomrel 7. októbra, údajne po vyslovení posledných slov „Pane, pomôž mojej úbohej duši“. Teórie o Poeovej smrti sa začali objavovať takmer okamžite po jej oznámení.

Neexistujú žiadne záznamy o jeho poslednej hospitalizácii, ale Poe bol uvedený ako osoba, ktorá podľahla zápalu pľúc alebo preťaženiu mozgu – zdvorilý výraz, ktorý sa v tom čase často používal na predávkovanie alkoholom alebo drogami.

Poe mal podľa mnohých ľudí veľmi blízky vzťah k alkoholu. Smrť jeho manželky na tuberkulózu ho na tomto poli vystrelila do nepríjemných výšin, ale nakoniec sa uzdravil. Po niekoľkých odvykaniach a získaní rád od lekára, Poe sľúbil svoju triezvosť a pripojil sa k Sons of Temperance len pár mesiacov pred svojou smrťou.

Snodgrass bol hlavným zástancom hnutia striedmosti, cestoval po krajine a používal Poea ako príklad nebezpečenstva alkoholu. Napísal, že keď našiel Poea v bare v Baltimore, autor bol úplne ochromený alkoholom a namiesto normálnej reči dokázal vyprodukovať iba nesúvislé mrmlanie.

Moran videl túto „antikampaň“ v pohybe a urobil všetko pre to, aby objasnil okolnosti okolo Poeovej smrti. Povedal, že Poe nebol v žiadnom prípade opitý, keď sa objavil v bare, a o desaťročia neskôr napísal knihu s názvom Edgar Allen Poe: Obrana, v ktorej opísal rozvážneho a nehybného Poea recitujúceho poéziu na smrteľnej posteli.

Takže ak Poe nepodľahol fľaši, čo ho zabilo?

Niektorí špekulovali, že Poe zomrel na besnotu, ktorej symptómy zodpovedajú jeho delirickým záchvatom a vzorke jeho úbytku v nemocnici. V roku 1996 si výskumník a profesor Dr. R. Michael Benitez, vyslúžil národnú pozornosť pre túto teóriu, ktorá bola vypracovaná pre lekársku konferenciu.

V skutočnosti to mohol byť prípad chrípky, ktorá prerástla do zápalu pľúc – autor pred osudnou, tragédiou skrátenou cestou navštívil lekára a sťažoval sa na chorobu zodpovedajúcu príznakom.

Iné teórie zahŕňajú otravu oxidom uhoľnatým alebo ťažkými kovmi, a potom je tu tiež teória, že bol ubitý na pomalú smrť, hoci to znie ako niečo z príbehu od Poea, a nie realita. Čo sa teda skutočne stalo, sa už zrejme nikdy nedozvieme.