Prečo by ženy mali mať nárok na PN-ku počas menštruácie?

Problém nielen v práci, ale aj v škole „Si nervózna – musíš mať menštruáciu“ – komentár, ktorý pravdepodobne počula každá žena v určitom okamihu svojho života. Táto téma je v spoločnosti ešte stále tabuizovanou. Odísť z práce počas menštruácie môže znieť radikálne, ale nie je až takou novou myšlienkou. V niektorých krajinách bežnou praxou už desaťročia, pretože… Prečítať celé

Problém nielen v práci, ale aj v škole

„Si nervózna – musíš mať menštruáciu“ – komentár, ktorý pravdepodobne počula každá žena v určitom okamihu svojho života. Táto téma je v spoločnosti ešte stále tabuizovanou. Odísť z práce počas menštruácie môže znieť radikálne, ale nie je až takou novou myšlienkou. V niektorých krajinách bežnou praxou už desaťročia, pretože zamestnankyne sa počas týchto dní menej sústredia na prácu. Zamestnávatelia na Slovensku  takúto výhodu neposkytujú. S podobným problémom sa potýkajú aj mladé dievčatá na základných a stredných školách – takéto ospravedlnenie niektorí vyučujúci neprijímajú, dokonca aj pokiaľ ide o hodinu telesnej výchovy. 

30 až 40 percent ženskej populácie trpí silnými menštruačnými bolesťami každý mesiac

30 až 40 percent menštruujúcich žien trpí každý mesiac silnými bolesťami sprevádzanými ďalšími príznakmi. Medzi ne patrí zvýšená teplota, migréna, nechutenstvo, vracanie či slabosť. Niektoré z nich majú stavy vrátane endometriózy alebo maternicových fibroidov, ktoré zhoršujú bolesť, zatiaľ čo iné trpia veľmi silným menštruačným krvácaním – to všetko môže sťažiť prácu. Štúdie ukazujú, že menštruačné kŕče sú zodpovedné v priemere za deväť dní straty produktivity za rok. Nepohodlie a závažná bolesť pripomína v ojedinelých prípadoch dokonca srdcový infarkt. Len si predstavte, s akou radosťou a optimizmom sršíte v práci po srdcovom infarkte. Aj preto v súčasnosti čoraz viac žien vyžaduje od svojich zamestnávateľov, aby im poskytli platené voľno. 

Termofor je zdravotnícka pomôcka, ktorá sa používa prevažne k lokálnemu zahriatiu časti ľudského tela. Počas menzesu zachraňuje mnohé ženy. Pomáha pri silných kŕčoch, bolesti svalov a dokonca aj pri reume. Zdroj: pexels.com

Pokrokové Japonsko má prvenstvo

Japonsko sa k tomuto nápadu priklonilo už dávno: bolo prvou krajinou, ktorá do svojho pracovného práva zahrnula menštruáciu – už v roku 1947. Každá žena, ktorá mala bolestivú menštruáciu alebo vykonávala prácu, ktorá by mohla zhoršiť menštruačné bolesti, si mohla vziať seirikyuuka (čo znamená „fyzickú dovolenku“ ‚). Odvtedy nasledovali ďalšie krajiny vrátane Indonézie, Taiwanu, Filipín a Talianska (hoci len pre ženy, ktoré majú dysmenoreu – silnú bolesť v panve alebo bruchu). Španielsko sa čoskoro stane prvou západnou krajinou v Európe, ktorá ponúkne menštruačné voľno. To umožní ženám so silnými bolesťami zostať doma až tri dni v mesiaci. 

Názory v spoločnosti sú rôzne

Americkí odborníci na právo a prácu však poznamenali, že ide o komplikovaný problém s mnohými možnými dôsledkami. Jessica L. Barnack-Tavlaris, profesorka psychológie na College of New Jersey, viedla štúdiu, ktorá skúmala postoje Američanov k takýmto politikám. Vo výskume publikovanom v roku 2019 ona a jej spoluautori zistili, že 45 percent zo 600 opýtaných ľudí by podporilo menštruačnú dovolenku v Spojených štátoch a ďalších 16,3 percenta by podporilo, ak by spĺňala určité podmienky – napríklad ak by bola neplatená a ak si príznaky menštruácie vyžadovali lekársky zásah. Najčastejšími témami objavujúcimi sa medzi respondentmi bol práve politický potenciál podporovať ženy a naopak – obavy o férovosť voči mužom.

Mnohé ženy pre menštruáciu užívajú lieky proti bolesti a kŕčom, aby zvládli v práci fungovať ako po zvyšok mesiaca. Zdroj: pexels.com

Menštruačná dovolenka a jej výhody

Menštruačná dovolenka je naozaj veľmi pokrokový a progresívny krok,“ hovorí Cindy Duke, pôrodníčka a gynekologička so sídlom v Las Vegas. „Tak dlho sa menštruácia spájala s hanbou,“ uvádza a dodáva: „Začať dialóg môže pomôcť ženám trpiacich v tichosti, k tomu, aby si vyžiadali čas, ktorý potrebujú. Môže ich to tiež povzbudiť, aby vyhľadali pomoc lekára pri prvých príznakoch.“

„Samotná menštruácia nerovná sa porucha“ hovorí profesorka psychológie Barnack-Tavlaris. „Existujú však poruchy súvisiace s menštruačným cyklom. Pre tých, ktorí majú nadmerné krvácanie alebo extrémne bolesti, flexibilita práce určite pomôže zmierniť tento strach a pomôže im dosiahnuť pohodu.“ Barnack-Tavlaris však zdôraznila, že je dôležité spojiť novú politiku menštruačnej dovolenky s celopodnikovým vzdelávaním. Inak podporujeme tento mýtus, že ľudia, ktorí majú menštruáciu, nemôžu fungovať, alebo že sú emocionálne nestabilní a nevhodné na prácu,“ povedala.

Inzercia

Ilustračný obrázok. Zdroj: pexels.com

zdroj: www.sifted.eu, www.washingtonpost.com, www.www.bbc.com, www.benefitnews.com

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.