Budúcnosť vesmírneho podnikania: SpinLaunch posiela satelity do kozmu rýchlejšie a šetrnejšie

Metóda spoločnosti SpinLaunch šetrí financie aj čas tým, že vrhá užitočné zariadenia do vesmíru pomocou obrovskej odstredivky. Drahý biznis Objavovanie vesmíru je záležitosťou, ktorá ani zďaleka nie je na konci svojej cesty. Hoci rakety s ohnivým chvostom vyzerajú pôsobivo, sú neuveriteľne nákladnou záležitosťou. Problém s raketami je zhrnutý v tom, čo sa nazýva raketová rovnica. Vo… Prečítať celé
Vydané 3. júna 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Metóda spoločnosti SpinLaunch šetrí financie aj čas tým, že vrhá užitočné zariadenia do vesmíru pomocou obrovskej odstredivky.

Drahý biznis

Objavovanie vesmíru je záležitosťou, ktorá ani zďaleka nie je na konci svojej cesty. Hoci rakety s ohnivým chvostom vyzerajú pôsobivo, sú neuveriteľne nákladnou záležitosťou. Problém s raketami je zhrnutý v tom, čo sa nazýva raketová rovnica. Vo vesmírnej fyzike sa rovnicou vysvetľuje princíp zrýchľovania tohto dopravného zariadenia.

Rakety sú poháňané palivom tak, aby sa dostali do vesmíru a späť. Využitie SpinLaunch dokáže fungovať bez paliva, čo je výhodou pre našu planétu. zdroj: pixabay.com

Základným konceptom pohonu je totiž vyhadzovanie nosnej hmoty, pričom raketový motor vytvára hnaciu silu. Hoci sa druhy paliva líšia v závislosti od toho, ako vplývajú na životné prostredie, stále ide o drahú záležitosť. Samotná cena paliva, jeho množstvo a celkové prípravy na štart siahajú do astronomických súm.

Čo keby však existoval lepší a lacnejší spôsob, ako dostať náklad na obežnú dráhu? Mohli by sme satelity posielať do vesmíru prostredníctvom obrovského katapultu? Ak to znie ako šialený plán, potom je načase, aby ste sa zoznámili so spoločnosťou SpinLaunch. Posledné mesiace testovania majú vysoký potenciál premeniť nápad na realitu.

Špeciálny urýchľovač sa postará o vesmírne zariadenia

Namiesto vypúšťania satelitov tradičným spôsobom s obrovskými raketami a tonou paliva chce SpinLaunch naložiť satelity do „odpaľovacieho vozidla“. To sa roztočí v masívnej vákuovo uzavretej centrifúge, kým sa nepohybuje neuveriteľne rýchlo. Centrifúga potom uvoľní zariadenie v správnom momente a pošle ho do vesmíru. Keď bude vysoko nad zemským povrchom, vozidlo sa otvorí a malý zosilňovač navedie satelit na obežnú dráhu.

SpinLaunch

Počítač presne načasuje moment, kedy sa satelit z modulu uvoľní. zdroj: pexels.com

Systém by nebol schopný uniesť extrémne zaťaženie, ale majitelia spoločnosti rátajú s jeho výhodným využitím. Urýchľovač je vysoký vyše 50 metrov, čo je viac než symbol New Yorku – Socha slobody.  Zariadenie dokáže dopraviť dva malé satelity s celkovou váhou 200 kilogramov. Plusom je, že ich na obežnú dráhu dopraví počas jedného štartu za menej peňazí a s možnosťou dvoch spustení za deň.

Inzercia

Iba s použitím energie dodanej centrifúgou sa zariadenie vyšplhá do výšky 60 kilometrov nad Zemou. Je to rovnaká vzdialenosť, pri ktorej viacstupňové rakety Space X „odhadzujú“ svoju prvú časť. Moduly užitočného zaťaženia SpinLaunch budú musieť urobiť to isté. Akonáhle dosiahnu potrebný bod, mechanizmus sa oddelí, aby odhalil satelity namontované na malom raketovom motore.

Letiaca kamera

Myšlienka o praktickom presune nákladu do vesmíru existuje už dlhšie, no úspešná demonštrácia sa podarila až v októbri 2021. SpinLaunch použil zmenšenú verziu na vymrštenie 10-metrového projektilu do atmosféry.

V apríli 2022 testovací model opäť predviedol svoje možnosti. Testovacie vozidlo s digitálnou kamerou sa do vesmíru dostalo s rýchlosťou viac ako 1 600 km/h. Aby sa o startupe dozvedela širšia verejnosť, spoločnosť zverejnila zábery z kamery. Riskom je, že sa vám zatočí hlava, ale ak máte silný žalúdok, unikátne video vás určite zaujme.

Zaplní dieru na trhu?

„Je to radikálne odlišný spôsob zrýchlenia projektilov a nosných rakiet na hypersonickú rýchlosť pomocou pozemného systému,“ povedal pre CNBC generálny riaditeľ SpinLaunch, Jonathan Yaney.

Čo to teda znamená pre budúcnosť? Využitie kinetickej energie miesto chemickej je nepochybne lacnejšou a šetrnejšou spúšťacou metódou. Plne funkčný systém zredukuje náklady na spustenie na 500 000 dolárov, čo je 20-násobné zníženie. Keďže sa ušetrí na jednom projekte, financie ľahšie poputujú do iných spoločností, ktoré sa zaoberajú výskumom vesmíru.

Ďalšou výhodou je plánovanie. Vypustenie rakety si vyžaduje veľa príprav: od jej konštrukcie, prepravy na pristávaciu plochu až po tankovanie. To znamená, že prejde niekoľko týždňov, kým dôjde k spusteniu letu. Benefitom startupu je, že môže organizovať viac spustení za jeden deň.

Obmedzenia prichádzajú pokiaľ ide o prepravu ľudí. Spustenie centrifúgy si vyžaduje 10 000-násobok gravitačnej sily. To stačí na odtrhnutie kože a svalov z ľudskej bytosti. Na užitočnosti tohto zariadenia to však nič nemení. Ak sa podarí testovanie so satelitom od NASA, vesmírna agentúra je pripravená zvážiť nákup služieb z orbitálneho štartovacieho zariadenia.

Zdroje: www.bigthink.com, www.freethink.com

Zdroj titulnej fotografie: pinterest.com

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.