Ponáhľajte sa, snívame

Rada sa pýtam ľudí, prečo sú radi nažive. Čo vnímajú ako zmysel svojej existencie alebo kvôli čomu ešte neotrčiť bačkory. Naša pominuteľnosť nás desí; veď kto už by chcel umrieť? Častokrát je to však ľútosť nad premrhaným časom a energiou na hocičo iné ako radosť.   Vedome či nevedome, životom si všetci kladieme otázku kto… Prečítať celé
Vydané 2. júna 2015 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Rada sa pýtam ľudí, prečo sú radi nažive. Čo vnímajú ako zmysel svojej existencie alebo kvôli čomu ešte neotrčiť bačkory. Naša pominuteľnosť nás desí; veď kto už by chcel umrieť? Častokrát je to však ľútosť nad premrhaným časom a energiou na hocičo iné ako radosť.

 

Vedome či nevedome, životom si všetci kladieme otázku kto sme a stávame sa nezávislými od síl, ktoré nás kedysi formovali. Prestávajú nás zaujímať tlaky z okolia, transformujeme sami seba. Zisťujeme, že máme nekonečné množstvo možností a smerov, ktorými sa naše životy môžu uberať.

Moja skúsenosť hovorí: čokoľvek robíte, nasledujte radosť. Mne ju prináša dávanie a zdieľanie od človeka k človeku. Indikácia správnosti skrz záplavu endorfínov hovorí jasnou rečou – keď konám v súlade sama so sebou a zároveň pre šťastný a funkčný celok. Prináša mi ju písanie, čítanie a nasledovné iskrenie, ktoré vzniká pri strete s iným pohľadom a otvára toľké horizonty. S úctou pred tým nekonečným oceánom myšlienok, presvedčení a názorov, ktorý obsahuje náš svet, mi radosť z písania dala do rúk ďalší nástroj – tento magazín. Je súčasťou toho oceánu a tak, ako podobný podobného si hľadá, vytvárajú naši čitatelia a prispievatelia životaschopnú a rôznorodú zmes, ktorá ale osciluje okolo jedného a toho istého jadra: spoznávanie samého seba, služba druhým a vytváranie sveta, v ktorom je hodno žiť. Keď nasledujeme radosť, práca sa redefinuje a stáva z nej povolanie. Keď venujeme svoje bdelé chvíle činnostiam, kedy duša spieva a mozog si nadšenie trie ruky, žijeme a spoločnosť rozkvitá.

Nech už v tejto chvíli venujete svoj život čomukoľvek, viem, že sa v tej činnosti nachádza aspoň jeden aspekt, ktorý vám pôsobí radosť. Akokoľvek neúmerný sa môže javiť, čo zaváži je jeho prítomnosť samotná. Nasledujte ho. Keď ho posilníte pozornosťou a časom, vaše dielo rastie, vyvíja sa, a naberá na sile a zábere. Často myslím na to, ako sa zmena zdá byť jedinou konštantou. To rovnako ako jar v sebe nesie nádej. Nech je zmena synonymom pre rast a nádej, a preto je vždy k lepšiemu. Človeku i svetu; pretože navzájom jeden skrýva v sebe to druhé.

Keď som sa stala šéfredaktorkou, chcela som meniť svet. Keď sme čestní, o to v skutočnosti usilujeme – meniť svet, náš vlastný a ten navôkol. Nuž, čo bolo prv, sliepka alebo vajce? Tlač nie je nič iné ako hlas. Avšak nie hlas jednotlivca, ale hlas ľudí, ktorí danú publikáciu vytvárajú a tých, ktorí ju čítajú. Tvorcovia veria, že majú čo odovzdať ostatným. Keď je život sen, snívajme ho do krásy. Existencia nie je sen.

 

Soňa Zajačeková

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.