Čarodejník Woz. Interview so Steve Wozniakom

Vynálezca, vizionár a skutočný filantrop. Spoluzakladateľ spoločnosti Apple, ktorý kedysi zmenil svet svojimi výtvormi. Roky neskôr sa stále nachádza v prúde kreativity, plaví sa životom s radosťou podľa svojich hodnôt a aktívne prispieva späť do komunity. Vskutku múdry človek, ktorý stále verí v čestnosť a svet v mieri. Hovoril s nami s otvorenou mysľou a […]

Autor
Dátum zverejnenia 2. júna 2015
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , , , ,

Vladimír Orth
United Group, s.r.o. ׀ zakladateľ & CEO
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Vynálezca, vizionár a skutočný filantrop. Spoluzakladateľ spoločnosti Apple, ktorý kedysi zmenil svet svojimi výtvormi. Roky neskôr sa stále nachádza v prúde kreativity, plaví sa životom s radosťou podľa svojich hodnôt a aktívne prispieva späť do komunity. Vskutku múdry človek, ktorý stále verí v čestnosť a svet v mieri. Hovoril s nami s otvorenou mysľou a srdcom o živote jeho očami.

 

Viem si predstaviť to množstvo zábavy, ktoré ste spolu so Stevom zažili pri vyrábaní rôznych prístrojov ešte predtým, ako vznikol Apple. Príkladom boli vtipy nahraté na odkazovače. Venovali ste sa od vtedy niečomu podobnému?

Možnosť dostať vtipy na verejnosť je dnes ľahko prístupná a takmer zadarmo, stačí si založiť webovú stránku. Nahrávanie na odkazovače som odvtedy neskúšal. Veď dnes vlastne už dostanete odkazovač za smiešne peniaze, ak nie zadarmo. Tento druh kreatívnych nápadov medzičasom prebral YouTube.

 

Vaše meno je synonymom značky Apple. Je váš vzťah k Apple naďalej osobný, alebo patrí už dávnej minulosti?

Dôvody môjho blízkeho vzťahu k spoločnosti a značke Apple sú veľmi osobné a som jej veľmi lojálny. Je tiež pravdou, že už ma v žiadnom smere nepotrebujú. Táto časť nášho vzťahu veru patrí dávnej minulosti. Avšak takto som si to vždy predstavoval.

 

Bez názvu – 5

 

Ste vzorom mnohých mladých ľudí. Akú radu by ste im dali, ak chcú byť úspešní?

Snažte sa robiť kvalitné veci, ale nie ako prostriedok na to, aby ste zbohatli. Našim cieľom by mal byť náš prínos pre svet. Aj triviálne maličkosti a uznania udržia vašu motiváciu. Snažte sa vylepšiť každý projekt o kúsok viac než ktokoľvek iný. To možno nebude vašim cieľom úplne na začiatku. Na začiatku možno budete skúšať rôzne spôsoby, ako veci robiť. No skúste vymyslieť aspoň jeden spôsob, ako ešte o kúsok zlepšiť každý z vašich súčasných projektov. Len veľmi málo iných ľudí takto rozmýšľa. To, čo sa vtedy na každom kroku naučíte, vám zostave už navždy. Budete pripravení, keď príde vaša prelomová šanca.

 

Aké sú vaše hodnoty, ktorými sa v živote riadite?

Predovšetkým buďte úprimní. Akákoľvek lož sa vám veľmi pravdepodobne vráti vo váš neprospech. Buďte milí a obľúbení medzi ostatnými. Je ťažké zmeniť svoju osobnosť po dovŕšení 22 rokov, takže dúfam, že ste stále mladí. V srdci zostaňte mladými navždy.

Premýšľajte, opäť a odznova nad tým, akým človekom chcete byť a čo robíte pre to, aby ste sa stali lepším človekom. Premýšľajte neustále, pri tom ako kráčate, šoférujete, spíte alebo sa sprchujete.

Tú lepšiu verziu svojho ja si úprimne obľúbte a nevzdajte sa svojich základných hodnôt a ideálov pre nič na svete. Moc a peniaze majú schopnosť ľahko korumpovať, preto si zavčas dajte prísľub, že im to nedovolíte

Nájdite tiež mnoho spôsobov, ako sa tešiť zo života. To je úžasne ľahké, ak človek naozaj chce – filmy, hudba, televízia, knihy a mnohé iné sú k dispozícii. Čo je však dôležitejšie, vyhýbajte sa zamračenému výrazu tvare. Nedovoľte druhým, aby vás stiahli do svojej predstavy, že veci sa majú katastrofálne zle, alebo že to bude koniec sveta, keď napríklad niekto vyhrá voľby. Podobné myšlienky vám len zhoršia náladu. Jednoducho akceptujte všetko také, aké je a uvedomte si, aké máte šťastie zažívať jeden celý život plný radosti. Jedinú hádku, ktorú musíte vyhrať, je vaša vlastná, samého so sebou. Prestaňte sa hádať a hnevať sa. Žite pokojný život a zomriete šťastní.

Keď niekto žije inak alebo s vami nesúhlasí, neodsudzujte ich. Sú len iní. Oni sú dobrí vo svojom vlastnou spôsobe myslenia; vy ste zase dobrí v tom svojom.

Pokiaľ ich nebudete súdiť alebo im nasilu vyvracať ich názory, budú vás mať naďalej radi. Je to ako spieval Dave Manson: „Nie je ten zlý a ten dobrý, sme len ty a ja, a iba sa nezhodneme.“ Premýšľajte a majte dôvody pre svoje konanie, ktoré sú pravdivé. Buďte skeptickí a veľa sa pýtajte, aby ste zistili, čo je skutočné a čo nie. A nikomu svoje hodnoty nevnucujte, ani svojim deťom nie.

 

Steve Jobs and Steve Wozniak

 

Čo považujete za svoj najväčší úspech?

Počítač Apple II. Široko-ďaleko predčil svoju dobu alebo čokoľvek, čo sa dalo očakávať. Ešte teraz ma to napĺňa úžasom, keď sa dívam späť. Bol to prístroj, ktorý zmenil dovtedajší pohľad na osobné počítače.

 

Čo vás poháňa vpred a motivuje vymýšľať a navrhovať?

Je to predovšetkým moja láska k objavovaniu a učeniu sa. Zbožňujem sledovať, ako život plynie a rád využívam technológiu. Je pravdou, že už nenavrhujem a nevytváram tým istým spôsobom ako kedysi, dnes je to celé viac v hlave hlavne kvôli nedostatku času. Ale venujem sa tomu takmer neustále. Nakúpim si tie najnovšie technologické hračky na trhu a so všetkými potom experimentujem, aby som sa nestal príliš závislým na vlastných návrhoch.

 

Ak sa smieme spýtať, akú značku laptopu, mobilného telefónu alebo tabletu momentálne používate? Aké boli dôvody pre váš výber?

Ako laptop momentálne používam Apple MacBookPro. Samozrejme, môj iPad a iPhony sú na dosah. Kedysi som často používal aj Windows počítače, ale neobľúbil som si ich. Cítia sa stále čudne a tak roboticky. Keby som však používal Android ako telefón, zrejme by to bolo veľmi podobné ako pri používaní iPhonu.

 

Ak by ste mali krištáľovú guľu ukazujúcu budúcnosť technológií o desať, dvadsať rokov, čo by ste v nej videli? Máme očakávať niečo radikálne?

Takmer všetko bude fungovať pomocou hlasových povelov. Autonómne jazdiace autá nám vo veľkom zmenia životný štýl. Veľa prác v domácnosti ako umývanie riadov, pranie alebo umývanie áut bude plne automatizovaných pomocou robotov. Počítače budú navzájom hlasovo komunikovať. Vedomé a cítiace roboty sa môžu stať normou. No dosiahnuť ďalšie hviezdy zostane naďalej nemožné

 

Prezradíte nám niečo o vašich súčasných projektoch, ktoré vás napĺňajú radosťou?

Niektoré z nich sa nachádzajú v štádiu, kedy o nich ešte nemôžem verejne hovoriť. V podstate neustále cestujem a prednášam o témach ako kreativita a podnikanie.

 

Je známe, že ste srdcom filantrop. Čo je spoločným menovateľom projektov, ktoré podporujete? Čo vás motivuje pomáhať takýmto spôsobom bez akýchkoľvek očakávaní?

Jasne som cítil, že moje miesto v živote nie je o veľa peniazoch. Apple nezačal preto, aby som veľa zarobil. Keď sa tak stalo, porozdeľoval som svoj majetok pomerne rýchlo. Rozbehol som mnohé významné múzeá a podporil umelecké skupiny v San Jose a Los Gatos. Pomáhal som takmer každému, o kom som vedel, že to potreboval. Veľa prostriedkov som daroval školám, až som im nakoniec daroval aj sám seba. Takmer osem rokov som totižto vyučoval na stredných školách žiakov a ich učiteľov. Novinári mali vstup zakázaný. Okrem toho som trikrát rozvedený. Takže rozhodne nie som extra bohatý a pracujem veľa na to, aby som zabezpečil svoju rodinu.

 

Ak by ste mali čarovný prútik schopný splniť akékoľvek želanie, čo si zaželáte?

Svetový mier. Je možný. Nie na 100%, ale je možný. Príliš veľa vecí však stojí v ceste. Väčšinou je to akýkoľvek druh fanatizmu. Neakceptujeme ľudí s iným rebríčkom hodnôt; ľudí, ktorí sú iní ako my, ktorí napríklad hovoria iným jazykom alebo používajú iný počítač.

 

 

 

 

 

 

Vladimír Orth

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Jony Ive opúšťa Apple a zakladá vlastnú spoločnosť LoveFrom. Jej prvým klientom bude Apple.

Jony Ive je legendárny dizajnér, ktorého rukopis nesú všetky moderné produkty od Apple.

10. júla 2019

Apple má vlastnú kreditnú kartu. Vracia sa o krok späť?

Americká značka v priebehu minulého týždňa zverejnila niekoľko noviniek, napríklad novú generáciu bezdrôtových slúchadiel AirPods s dlhšou výdržou batérie, nový iPad Air, zrušenie staršej verzie iPadu Pro a bonusovú službu Apple News+. Najzaujímavejšou je však nepochybne kreditná karta od Apple, ktorou možno platiť v bežných obchodoch. Aký zmysel má zavedenie fyzickej platobnej karty, keď budúcnosť platieb spočíva […]

29. marca 2019

Kto je vlastne Tim Cook, šéf Apple? Prečítajte si ho o jeho začiatkoch a kariére v Apple

Tim Cook (58) je generálnym riaditeľom spoločnosti Apple, Inc., poznáme ho ako človeka, ktorý nahradil Steva Jobsa a doviedol americký technologický gigant k trhovej hodnote vyššej ako jeden bilión amerických dolárov. V prvom rade je to však človek s jedinečným životným príbehom.   Rodák z Alabamy Timothy Donald Cook na narodil v Alabame, teda v […]

7. marca 2019


Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019