Čarodejník Woz. Interview so Steve Wozniakom

Vynálezca, vizionár a skutočný filantrop. Spoluzakladateľ spoločnosti Apple, ktorý kedysi zmenil svet svojimi výtvormi. Roky neskôr sa stále nachádza v prúde kreativity, plaví sa životom s radosťou podľa svojich hodnôt a aktívne prispieva späť do komunity. Vskutku múdry človek, ktorý stále verí v čestnosť a svet v mieri. Hovoril s nami s otvorenou mysľou a… Prečítať celé
Vydané 2. júna 2015 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Zakladateľ skupiny United Group | Bratislava, Slovensko

Vynálezca, vizionár a skutočný filantrop. Spoluzakladateľ spoločnosti Apple, ktorý kedysi zmenil svet svojimi výtvormi. Roky neskôr sa stále nachádza v prúde kreativity, plaví sa životom s radosťou podľa svojich hodnôt a aktívne prispieva späť do komunity. Vskutku múdry človek, ktorý stále verí v čestnosť a svet v mieri. Hovoril s nami s otvorenou mysľou a srdcom o živote jeho očami.

 

Viem si predstaviť to množstvo zábavy, ktoré ste spolu so Stevom zažili pri vyrábaní rôznych prístrojov ešte predtým, ako vznikol Apple. Príkladom boli vtipy nahraté na odkazovače. Venovali ste sa od vtedy niečomu podobnému?

Možnosť dostať vtipy na verejnosť je dnes ľahko prístupná a takmer zadarmo, stačí si založiť webovú stránku. Nahrávanie na odkazovače som odvtedy neskúšal. Veď dnes vlastne už dostanete odkazovač za smiešne peniaze, ak nie zadarmo. Tento druh kreatívnych nápadov medzičasom prebral YouTube.

 

Vaše meno je synonymom značky Apple. Je váš vzťah k Apple naďalej osobný, alebo patrí už dávnej minulosti?

Dôvody môjho blízkeho vzťahu k spoločnosti a značke Apple sú veľmi osobné a som jej veľmi lojálny. Je tiež pravdou, že už ma v žiadnom smere nepotrebujú. Táto časť nášho vzťahu veru patrí dávnej minulosti. Avšak takto som si to vždy predstavoval.

 

Bez názvu – 5

 

Ste vzorom mnohých mladých ľudí. Akú radu by ste im dali, ak chcú byť úspešní?

Snažte sa robiť kvalitné veci, ale nie ako prostriedok na to, aby ste zbohatli. Našim cieľom by mal byť náš prínos pre svet. Aj triviálne maličkosti a uznania udržia vašu motiváciu. Snažte sa vylepšiť každý projekt o kúsok viac než ktokoľvek iný. To možno nebude vašim cieľom úplne na začiatku. Na začiatku možno budete skúšať rôzne spôsoby, ako veci robiť. No skúste vymyslieť aspoň jeden spôsob, ako ešte o kúsok zlepšiť každý z vašich súčasných projektov. Len veľmi málo iných ľudí takto rozmýšľa. To, čo sa vtedy na každom kroku naučíte, vám zostave už navždy. Budete pripravení, keď príde vaša prelomová šanca.

 

Aké sú vaše hodnoty, ktorými sa v živote riadite?

Predovšetkým buďte úprimní. Akákoľvek lož sa vám veľmi pravdepodobne vráti vo váš neprospech. Buďte milí a obľúbení medzi ostatnými. Je ťažké zmeniť svoju osobnosť po dovŕšení 22 rokov, takže dúfam, že ste stále mladí. V srdci zostaňte mladými navždy.

Premýšľajte, opäť a odznova nad tým, akým človekom chcete byť a čo robíte pre to, aby ste sa stali lepším človekom. Premýšľajte neustále, pri tom ako kráčate, šoférujete, spíte alebo sa sprchujete.

Tú lepšiu verziu svojho ja si úprimne obľúbte a nevzdajte sa svojich základných hodnôt a ideálov pre nič na svete. Moc a peniaze majú schopnosť ľahko korumpovať, preto si zavčas dajte prísľub, že im to nedovolíte

Nájdite tiež mnoho spôsobov, ako sa tešiť zo života. To je úžasne ľahké, ak človek naozaj chce – filmy, hudba, televízia, knihy a mnohé iné sú k dispozícii. Čo je však dôležitejšie, vyhýbajte sa zamračenému výrazu tvare. Nedovoľte druhým, aby vás stiahli do svojej predstavy, že veci sa majú katastrofálne zle, alebo že to bude koniec sveta, keď napríklad niekto vyhrá voľby. Podobné myšlienky vám len zhoršia náladu. Jednoducho akceptujte všetko také, aké je a uvedomte si, aké máte šťastie zažívať jeden celý život plný radosti. Jedinú hádku, ktorú musíte vyhrať, je vaša vlastná, samého so sebou. Prestaňte sa hádať a hnevať sa. Žite pokojný život a zomriete šťastní.

Keď niekto žije inak alebo s vami nesúhlasí, neodsudzujte ich. Sú len iní. Oni sú dobrí vo svojom vlastnou spôsobe myslenia; vy ste zase dobrí v tom svojom.

Pokiaľ ich nebudete súdiť alebo im nasilu vyvracať ich názory, budú vás mať naďalej radi. Je to ako spieval Dave Manson: „Nie je ten zlý a ten dobrý, sme len ty a ja, a iba sa nezhodneme.“ Premýšľajte a majte dôvody pre svoje konanie, ktoré sú pravdivé. Buďte skeptickí a veľa sa pýtajte, aby ste zistili, čo je skutočné a čo nie. A nikomu svoje hodnoty nevnucujte, ani svojim deťom nie.

 

Steve Jobs and Steve Wozniak

 

Čo považujete za svoj najväčší úspech?

Počítač Apple II. Široko-ďaleko predčil svoju dobu alebo čokoľvek, čo sa dalo očakávať. Ešte teraz ma to napĺňa úžasom, keď sa dívam späť. Bol to prístroj, ktorý zmenil dovtedajší pohľad na osobné počítače.

 

Čo vás poháňa vpred a motivuje vymýšľať a navrhovať?

Je to predovšetkým moja láska k objavovaniu a učeniu sa. Zbožňujem sledovať, ako život plynie a rád využívam technológiu. Je pravdou, že už nenavrhujem a nevytváram tým istým spôsobom ako kedysi, dnes je to celé viac v hlave hlavne kvôli nedostatku času. Ale venujem sa tomu takmer neustále. Nakúpim si tie najnovšie technologické hračky na trhu a so všetkými potom experimentujem, aby som sa nestal príliš závislým na vlastných návrhoch.

 

Ak sa smieme spýtať, akú značku laptopu, mobilného telefónu alebo tabletu momentálne používate? Aké boli dôvody pre váš výber?

Ako laptop momentálne používam Apple MacBookPro. Samozrejme, môj iPad a iPhony sú na dosah. Kedysi som často používal aj Windows počítače, ale neobľúbil som si ich. Cítia sa stále čudne a tak roboticky. Keby som však používal Android ako telefón, zrejme by to bolo veľmi podobné ako pri používaní iPhonu.

 

Ak by ste mali krištáľovú guľu ukazujúcu budúcnosť technológií o desať, dvadsať rokov, čo by ste v nej videli? Máme očakávať niečo radikálne?

Takmer všetko bude fungovať pomocou hlasových povelov. Autonómne jazdiace autá nám vo veľkom zmenia životný štýl. Veľa prác v domácnosti ako umývanie riadov, pranie alebo umývanie áut bude plne automatizovaných pomocou robotov. Počítače budú navzájom hlasovo komunikovať. Vedomé a cítiace roboty sa môžu stať normou. No dosiahnuť ďalšie hviezdy zostane naďalej nemožné

 

Prezradíte nám niečo o vašich súčasných projektoch, ktoré vás napĺňajú radosťou?

Niektoré z nich sa nachádzajú v štádiu, kedy o nich ešte nemôžem verejne hovoriť. V podstate neustále cestujem a prednášam o témach ako kreativita a podnikanie.

 

Je známe, že ste srdcom filantrop. Čo je spoločným menovateľom projektov, ktoré podporujete? Čo vás motivuje pomáhať takýmto spôsobom bez akýchkoľvek očakávaní?

Jasne som cítil, že moje miesto v živote nie je o veľa peniazoch. Apple nezačal preto, aby som veľa zarobil. Keď sa tak stalo, porozdeľoval som svoj majetok pomerne rýchlo. Rozbehol som mnohé významné múzeá a podporil umelecké skupiny v San Jose a Los Gatos. Pomáhal som takmer každému, o kom som vedel, že to potreboval. Veľa prostriedkov som daroval školám, až som im nakoniec daroval aj sám seba. Takmer osem rokov som totižto vyučoval na stredných školách žiakov a ich učiteľov. Novinári mali vstup zakázaný. Okrem toho som trikrát rozvedený. Takže rozhodne nie som extra bohatý a pracujem veľa na to, aby som zabezpečil svoju rodinu.

 

Ak by ste mali čarovný prútik schopný splniť akékoľvek želanie, čo si zaželáte?

Svetový mier. Je možný. Nie na 100%, ale je možný. Príliš veľa vecí však stojí v ceste. Väčšinou je to akýkoľvek druh fanatizmu. Neakceptujeme ľudí s iným rebríčkom hodnôt; ľudí, ktorí sú iní ako my, ktorí napríklad hovoria iným jazykom alebo používajú iný počítač.

 

 

 

 

 

 

Vladimír Orth

Pokračujte na ďalší príspevok »