Počet obetí domáceho násilia počas pandémie výrazne stúpol. Aplikácia Bright Sky im ponúka základnú pomoc

Obete domáceho násilia o danej situácii v mnohých prípadoch nerozprávajú. Môže za to najmä strach z agresora či pochybnosť, či sú naozaj obetou násilia. Na základe toho vznikla britská aplikácia Bright Sky, ktorá umožňuje lepšie rozoznať znaky domáceho násilia, informuje portál Czechcrunch. Zároveň nedávno začala so svojimi používateľmi zdieľať funkciu, ktorá ponúka základnú právnu asistenciu…. Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Obete domáceho násilia o danej situácii v mnohých prípadoch nerozprávajú. Môže za to najmä strach z agresora či pochybnosť, či sú naozaj obetou násilia.

Na základe toho vznikla britská aplikácia Bright Sky, ktorá umožňuje lepšie rozoznať znaky domáceho násilia, informuje portál Czechcrunch. Zároveň nedávno začala so svojimi používateľmi zdieľať funkciu, ktorá ponúka základnú právnu asistenciu. Na území Českej republiky funguje od roku 2020, na Slovensku zatiaľ nie je prístupná.

Vyšší počet obetí počas pandémie

Česká vládna kampaň vo svojej správe s názvom To je rovnosť uvádza, že počas roku 2020 bolo nahlásených 428 prípadov domáceho násilia. Avšak ich naozajstný počet má byť až desaťnásobný. Štatistiky OSN dokonca tvrdia, že nejakú formu domáceho násilia zažila každá tretia žena. Ide o vysoké čísla, ktoré počas pandémie narástli.

Ako uvádza portál Teraz.sk, Generálna prokuratúra Slovenskej republiky počas roku 2020 evidovala viac ako 20-percentný nárast osôb stíhaných z dôvodu domáceho násilia. Okrem toho eviduje 30-percentný nárast vo vzťahu k oznamovaním skutočnostiam.

Podľa prokurátorky Generálnej prokuratúry SR Barbory Hubertovej Generálna prokuratúra SR v danom roku zaevidovala viac ako 480 trestných činov spojených s určitou formou domáceho násilia. V porovnaní s Českou republikou ide o niekoľkonásobný nárast.

Počas pandémie počet obetí domáceho násilia stúpol. Zdroj: pexels.com

INZERCIA

Medzi danými prípadmi nebola výnimkou ani detská pornografia, za ktorú bolo stíhaných 20 osôb. Za jej rozširovanie a prechovávanie išlo dokopy o 141 osôb. Z celkového počtu všetkých prípadov bolo stíhaných 37 žien a 40 mladistvých.

„Po marci 2020 sme najskôr skonštatovali pokles oznámených trestných vecí. Mohlo to práve znamenať, že ľudia, keď zostali doma, obávali sa jednak vírusu, ale aj toho, že nebudú to mať kde oznámiť. V máji sa ukázalo, že nám enormne podskočili štatistiky,“ uvádza pre Teraz.sk Hubertová. Zároveň tvrdí, že nárast môže s určitou mierou súvisieť s pandémiou, počas ktorej sa rozšíril alkoholizmus alebo mnoho rodín stratilo zamestnanie či stály príjem.

Po uvoľnení opatrení počas júna 2020 polícia oznámila, že mala viacero výjazdov z dôvodu daných udalostí. V mnohých prípadoch museli obete z ich obydlia utiecť, pričom si museli nájsť nové ubytovanie. V dôsledku covidovej pandémie ich však rôzne krízové centrá neprijímali.

Prokurátorka Hubertová ďalej dodáva, že stúpol aj počet oznamovaných sexuálnych trestných činov, ktoré sa evidujú ako znásilnenia medzi partnermi. Na základe toho možno ani počet tehotenstiev nesúvisí s radostnými udalosťami.

Funkcie aplikácie Bright Sky

Medzi základné funkcie danej aplikácie patrí test, ktorý pomáha vyhodnotiť, či sú jej používatelia obeťami nejakej formy domáceho násilia, dodáva Czechcrunch. V teste sa nekladie dôraz len na fyzické násilie, ale aj psychologickú manipuláciu. V mnohých prípadoch si časť obetí svoju situáciu neuvedomí, čiže ide o dôležitý nástroj diagnózy a edukácie.

Ďalšie kategórie v aplikácii priamo popisujú jednotlivé formy domáceho násilia. Zároveň objasňujú aj pojmy, ako sú napríklad sexuálne násilie či stalking. Okrem toho Bright Sky umožňuje svojim používateľom zaznamenávať jednotlivé incidenty domáceho násilia prostredníctvom videa, zvuku alebo textu. Aplikácia zároveň ponúka kontakty, kam sa v prípade núdze obrátiť.

Medzi agresormi boli aj ženy a mladiství. Zdroj: pexels.com

Práve od toho sa odvíja jej najnovšia aktualizácia, ktorá medzi svoje funkcie pridala základné právne rady. Na základe toho si jej používatelia môžu pozrieť české zákony, v ktorých sa vysvetľuje, akým spôsobom sa domáce násilie eviduje v legislatíve či to, ako podať trestné oznámenie.

Súkromie obetí ako prvoradé

Dôležité je podotknúť, že aplikácia kladie veľký doraz na súkromie obetí. Zároveň môžu všetko skryť pred agresorom, aj cez to, že má prístup k ich zariadeniu. Aplikácia pôsobí skôr ako prehľad o počasí, pričom až po podržaní prstu na obrazovke sa zobrazí jej hlavná časť. Okrem toho sú v telefóne skryté aj všetky záznamy domáceho násilia.

V priebehu troch rokoch, počas ktorých Bright Sky funguje na území Českej republiky, si danú aplikáciu stiahlo okolo 9-tisíc ľudí. Zároveň jej web projekt zaznamenal okolo 81-tisíc návštev. Štatistiky ponúkajú informácie aj o počte ľudí, ktorí prostredníctvom nej zavolali na tiesňovú linku. Minulý rok išlo približne o 400 ľudí.

Kam sa obrátiť na Slovensku?

Vzhľadom na to, že aplikácia zatiaľ nie je dostupná na území Slovenska, existuje niekoľko liniek ponúkajúcich pomoc. Portál korona.gov.sk na svojich stránkach uvádza Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie, ktorá je dostupná nonstop. Výnimkou nie je ani tiesňová linka, polícia či operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR.

Na Slovensku existuje viacero možností ponúkajúcich obetiam násilia pomoc. Zdroj: pexels.com

Jednu z možností tvoria aj internetové poradne. Jednou z nich je IPčko.sk, ktoré ponúka chatové a e-mailové poradenské služby. Zároveň svojim klientom poskytuje bezplatné a anonymné služby, pričom pomoc ponúkajú odborne vyškolení poradcovia.

Pokračujte na ďalší príspevok »