Umenie a kultúra

Najznámejší umelci a maliari v histórii ľudstva

Michelangelo Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, známy jednoducho pod svojim krstným menom Michelangelo, bol taliansky maliar, sochár, architekt a básnik. Je považovaný za jedného z najvýznamnejších umelcov talianskej renesancie. Renesanční umelci ho obdivovali a jeden z ústredných obrazov „Stvorenie Adama“ je jedným z najznámejších diel v dejinách umenia. Salvador Dali Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí… Prečítať celé
Vydané 12. júla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko

Michelangelo

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, známy jednoducho pod svojim krstným menom Michelangelo, bol taliansky maliar, sochár, architekt a básnik.

Je považovaný za jedného z najvýznamnejších umelcov talianskej renesancie. Renesanční umelci ho obdivovali a jeden z ústredných obrazov „Stvorenie Adama“ je jedným z najznámejších diel v dejinách umenia.

Umelci Michelangelo

Obraz „Stvorenie Adama“ zdroj: theverge.com

Salvador Dali

Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech bol španielsky maliar a umelec. Zaujímal sa taktiež aj o šperky a bol návrhárom týchto klenotov. Salvador Dalí patrí k surrealistom. Títo umelci verili, že samotná logika nestačí, preto sa obrátili k podvedomiu a snívali v snahe prekročiť hranice rozumu.

Surrealisti boli ovplyvnení myšlienkami Sigmunda Freuda a Dalí začal skúmať svoje vlastné obavy a fantázie a zaznamenával ich na plátno do symbolických obrazov v ultrarealistickom, fotografickom štýle. Tieto obrazy označil ako „ručne maľované vysnívané fotografie“

Umenie

Dalího panovačná múza zdroj: ipravda.sk

Johannes Vermeer

Johannes Vermeer je holandský maliar zo zlatého veku. V 19. storočí ho volali Sfinga z Delftu, pretože o jeho živote nebolo známe takmer nič. Vermeer tiež uprednostňoval nadčasové tlmené momenty.

Vermeerove obrazy, väčšinou žánrové a niekoľko historických, alegórie alebo mestské scenérie, sa vyznačujú jemným použitím farieb a ideálnou kompozíciou. Niekedy používal drahé pigmenty a silno uprednostňoval ultramarín a olovené platne.

Inzercia
Umenie

Maľby Vermeera zdroj: muz.li

Claude Monet

Claude Oscar Monet bol francúzsky impresionistický maliar. Po prvom vytvorení karikatúrnych kresieb začal Monet na radu normanského maliara Eugèna Boudina vo veku 24 rokov maľovať krajinu pod holým nebom.

Monet maľoval hlavne krajiny z oblasti, kde žil. V Argenteuil vytvoril slávne pole s makom a v Giverny scény zo slávnej Monetovej záhrady, ktorá sa neskôr stala turistickou atrakciou. Veľmi ho zaujal japonský drevený most v jeho záhrade, ktorý niekoľkokrát vymaľoval.

Umelci Monet

Portrét Moneta zdroj: dromedar

Pablo Picasso

Pablo Picasso bol španielsky maliar, sochár, grafik a návrhár šperkov. Bol jedným z najznámejších španielskych umelcov. V roku 1897 bol realizmus podfarbený symbolickým vplyvom, a to v sérii malieb krajiny v neprirodzených fialových a zelených odtieňoch.

Ďalej nasleduje to, čo niektorí nazývajú jeho modernistické obdobie (1899-1900). Jeho vystavenie tvorbe Rossettiho, Steinlena, Toulouse-Lautreca a Edvarda Muncha v kombinácii s obdivom k starým majstrom, ako je El Greco, viedlo Picassa k jeho verzii modernizmu.

Picassovo obdobie (od roku 1901 do roku 1904), charakterizované pochmúrnymi maľbami vytvorenými v modrej a modrozelenej farbe, príležitostne zahrievanými inými farbami, sa začalo buď v Španielsku začiatkom roku 1901, alebo v Paríži v druhej polovici roka.

Umenie

Umenie Pabla Picassa

Rembrandt van Rijn

Rembrandt Harmenszoon van Rijn bol holandský maliar. Je považovaný za jedného z najvýznamnejších holandských majstrov 17. storočia. Rembrandt vytvoril celkovo okolo tristo obrazov a dvetisíc kresieb, pričom najznámejším dielom je De Nachtwacht (Nočná hliadka) z roku 1642.

Jeho tvorba patrí k baroku. Hoci v Taliansku nikdy nebol, umelci z tohto štátu bo výrazne ovplyvnili. Jeho pozoruhodné ovládanie hry so svetlom a tmou, v ktorej často vykresľoval ostré kontrasty, aby diváka viedol do predstavenia, viedlo k živým scénam plným drámy.

Umelci

Autoportrét umelca zdroj: avrotros.nl

Vincent Van Gogh

Vincent van Gogh bol holandský maliar. Jeho tvorba spadá do obdobia postimpresionizmu, umeleckého hnutie, ktoré bolo nástupcom impresionizmu devätnásteho storočia. Van Goghov vplyv na expresionizmus a rannú abstrakciu bol obrovský a je možné ho vidieť v mnohých ďalších aspektoch umenia dvadsiateho storočia.

Van Gogh je dnes považovaný za jedného z veľkých maliarov 19. storočia. Toto uznanie však prišlo neskoro. Počas jeho života sa pravdepodobne predal iba jeden obraz: „Červená vinica“.

Červená vinica

Obraz „Červená vinica“ zdroj: vangoghstudio.com

Leonardo Da Vinci

Leonardo da Vinci bol renesančným architektom, vynálezcom, inžinierom, filozofom, fyzikom, chemikom, sochárom, spisovateľom, maliarom a skladateľom z Florentskej republiky. Je považovaný za učebnicový príklad renesančného ideálu maliara. Ostatní umelci ho obdivovali.

Umelci

Najdrahšia maľba sveta „Salvador Mundi“ zdroj: smedata.sk

Zachovalo sa iba sedemnásť z jeho skvelých obrazov. Väčšina jeho kresieb je uložená v Kráľovskej zbierke na hrade Windsor v Anglicku. Tie sú majetkom kráľovnej Alžbety. Zvyšné obrazy nie sú podpísané Leonardom.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.