VEDELI STE, ŽE SKUTOČNE EXISTUJÚ?

Najbizarnejší a najohyzdnejší výber žraločej ríše

Žraloky, ktoré sa datujú pred viac ako 400 miliónmi rokov, dávno pred dinosaurami, mali dostatok času na diverzifikáciu do rôznych foriem, z ktorých niektoré sú pomerne vyhrotené, veď posúďte sami. Nižšie uvedený zoznam predstavuje pomerne slušný výber najbizarnejších a najpodivnejších žralokov na planéte.   6. Žralok kladivohlavý V skutočnosti existuje veľa druhov žralokov kladivohlavých, a… Prečítať celé

Žraloky, ktoré sa datujú pred viac ako 400 miliónmi rokov, dávno pred dinosaurami, mali dostatok času na diverzifikáciu do rôznych foriem, z ktorých niektoré sú pomerne vyhrotené, veď posúďte sami.

Nižšie uvedený zoznam predstavuje pomerne slušný výber najbizarnejších a najpodivnejších žralokov na planéte.

 

Žralok kladivohlavý. Zdroj: a-z-animals.com

6. Žralok kladivohlavý

V skutočnosti existuje veľa druhov žralokov kladivohlavých, a ich veľkosť sa značne líši od približne 1 metra, až po viac ako 6 metrov. Všetky však majú spoločnú hlavu v tvare kladiva.

Presný účel zvláštnej hlavy je stále predmetom diskusie. Všeobecne akceptovaným využitím tohto neštandardného tvaru je poskytnúť žralokovi rozšírený rozsah videnia – takmer 360 stupňov. Iné teórie naznačujú, že môže byť využívaný na zlepšenie manévrovania.

Zo všetkých žralokov na tomto zozname je kladivohlavý jediný, ktorému bol pripisovaný smrteľný útok. Bolo hlásených pomerne veľa útokov kladivárov a určite majú potenciál byť nebezpečné.

 

Wobbegong. Zdroj: twofishdivers.com

5. Wobbegong

Napoly ryba, napoly koberec, wobbegong so strapcami je okamžite rozpoznateľný, samozrejme, ak si ho všimnete. Tento majster maskovania dokonale ladí s morským dnom pomocou svojich zložitých vzorov pokožky a nariasenej „brady“.

Wobbegong je predátor, ktorý využíva svoju schopnosť skrývať sa, na prekvapivé útoky na menšie ryby. Žralok nehybne ležiaci na morskom dne zaostrí zrak na miesto tesne pred jeho hlavou a čaká a čaká… Keď niečo vnikne do tohto miesta, wobbegong vyštartuje a náhlym úderom prehltne svoju korisť za pomoci sania.

Wobbegongy môžu dorásť až do dĺžky takmer 3 metrov a sú v skutočnosti dosť nebezpečné. V Austrálii bolo zaznamenaných viac ako 50 útokov a hoci žiadny nebol smrteľný, určite môžu spôsobiť veľmi škaredé uhryznutie.

 

Žralok obrovský. Zdroj: scitechdaily.com

4. Žralok obrovský

Ak by existovala súťaž o „najhrozivejšie vyzerajúce neškodné zviera na svete“, zrejme by to bol víťaz! Má dĺžku až 13 metrov a jeho obrovské ústa slúžia na hltanie celých tuleňov, alebo iných pocestných.

Žraloky veľké sú jemné obry, ktoré sa živia planktónom, ktorý filtrujú z vody. To neznamená, že pohľad na veľkú trojuholníkovú plutvu kĺzajúcu sa pobrežnými plytčinami počas letného popoludnia nestačí na to, aby vydesil každého vo vode.

Zatiaľ čo tieto mohutné tvory sú v lete pravidelnými návštevníkmi pobrežia mnohých krajín, málo sa vie o tom, kde trávia zvyšok roka. Stará teória hovorila, že na zimu hibernovali na dne oceánu. Teraz je známe, že migrujú tisíce kilometrov, ale nie prečo.

Ďalším málo známym faktom o žralokoch veľkých je, že sa dokážu prelomiť, t. j. vyskočiť z vody, ako ich bratranci biely.

 

Žralok úhorovitý. Zdroj: facebook

3. Žralok úhorovitý/golierový

Verí sa, že kedysi vyhynul, ale za posledných niekoľko stoviek miliónov rokov sa zmenilo len málo. Skutočne žijúce fosílie sa vyskytujú len zriedka, pretože žijú v najtemnejších hĺbkach oceánu, viac ako 1 600 m pod povrchom.

Čo sa týka vzhľadu, tento žralok golierový, nazývaný aj úhorovitý/volánikový/náprsný,  je určite jeden z najpodivnejších. Druhá časť latinského názvu pre žraloka znamená hadovitý, čo vystihuje jeho tvar tela.

Žralok úhorovitý, ktorý dosahuje maximálnu dĺžku približne 2 metre, je jedným z lovcov priepastí. Hoci sa nikdy nespozorovalo, že žralok kŕmi, predpokladá sa, že loví pozdĺž morského dna a zachytáva korisť pomocou háčikov podobných radom zubov. Akonáhle si zabezpečí svoju korisť, vrhne sa na ňu a celú ju prehltne, aj keď je takmer taká veľká ako samotný žralok.

 

Trpasličí lampášový žralok. Zdroj: awesomeocean.com

2. Trpasličí lampášový žralok

Každý vie, že najväčší žralok je žralok veľrybí, ale aký je najmenší druh? Je to v skutočnosti tento malý podivín, trpasličí žralok, ktorý meria iba neuveriteľných 21 cm.

Len nedávno objavený (1985) druh žije v hlbinách oceánu pri kontinentálnom šelfe Kolumbie. Ako lampiónový žralok je jedným z významného počtu žralokov, ktoré sú bioluminiscenčné – t.j. svietia v tme.

Tieto žraloky majú na bruchu orgány vyžarujúce svetlo, ktoré slúži na dva účely. Prvým je forma kamufláže – pri pohľade zospodu by ryby vytvárali siluetu so svetlom prichádzajúcim zhora, ale s rozsvietenou spodnou stranou sú oveľa horšie viditeľné. Po druhé, žiara priťahuje potenciálnu korisť, ktorú potom malý žralok pomocou svojich príliš veľkých očí zbadá a pohltí.

 

Kráľ ohyzdov, žralok Goblin. Zdroj: naturerules1.fandom.com

1. Žralok Goblin

Toto meno je možno medvedou službou pre škriatkov, pretože je to tvor na pomerne vysokej úrovni ohavnosti.

Žralok goblin môže merať viac ako 6 m na dĺžku, hoci bežnejší je 3 až 4 metrový. Tieto žraloky obývajú súmrakú zónu v hĺbkach väčších ako 100 metrov, kde sa pomaly vznášajú a hľadajú korisť, ktorú by mohli prepadnúť. Toto je miesto, kde vstupuje do hry ten zvláštny nos, pretože je pokrytý špeciálnymi zmyslovými orgánmi (Lorenziniho ampulky), ktoré pomáhajú odhaliť elektrické polia iných organizmov.

Až keď je korisť odhalená a žralok goblin zaútočí, nadobudne svoj najgrotesknejší vzhľad. So zavretými čeľusťami vyzerá žralok len zvláštne. Keď však žralok zaútočí, môže vystreliť svoje čeľuste dopredu, ktoré potom vyčnievajú takmer rovnako ako jeho nos, a odhaľujú tak sadu obzvlášť dlhých a ostro vyzerajúcich zubov.

Ako je to u mnohých najčudnejšie vyzerajúcich zvierat, aj žralok goblin je evolučným návratom, ktorý sa za 125 miliónov rokov zmenil len minimálne.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.