BIZNIS

Minulý rok skončilo viac ako 40 leteckých spoločností, budú ich nasledovať aj ďalšie

Obrovské balíčky pomoci zachránili letecké spoločnosti v čase, keď sa letecká doprava kvôli ochoreniu COVID-19 takmer zastavila, ale najhoršie sa ešte neskončilo, tvrdia analytici.

V roku 2020 ukončilo alebo pozastavilo svoju činnosť viac ako 40 leteckých spoločností | Ilustračná fotografia

Silná vládna podpora zabránila niektorým leteckým spoločnostiam v bankrote, podľa leteckých expertov by však v nasledujúcich mesiacoch mohlo zlyhať viac dopravcov.

Spoločnosť Cirium z oblasti cestovných údajov ešte v októbri 2020 zverejnila informácie, že v roku 2020 zbankrotovalo alebo pozastavilo svoju činnosť 43 komerčných leteckých spoločností. Na prvý pohľad sa to zdá ako vysoké číslo, ale treba dodať, že v roku 2019 to bolo 46 a v roku 2018 až 56 leteckých spoločností. Rozdiel je však v tom, že tentokrát sa vec týka aj veľkých leteckých spoločností, ktoré boli počas uplynulých rokov bezpečnými.

Medzi letecké spoločnosti, ktoré koronakrízu neprežili, patrí aj slovenská spoločnosť Go2Sky.

„Účinok pandémie je taký veľký, že v tomto prostredí boli vážne zasiahnuté aj väčšie letecké spoločnosti“, uviedol Rob Morris z spoločnosti Cirium.

„Aj keď sme tento rok zaznamenali menej zlyhaní leteckých spoločností ako takých, počet tých, ktoré prevádzkovali desať alebo viac lietadiel, je už vyšší, ako sme videli v ktoromkoľvek z posledných šiestich úplných rokov. Je teda zrejmé, že pandémia ovplyvňuje veľké letecké spoločnosti a spôsobuje ich zlyhania,“ uviedol Morris.

INZERCIA

V dôsledku toho prestal fungovať aj vyšší počet lietadiel. Z dôvodu pozastavenia alebo ukončenia činnosti leteckých spoločností bolo doposiaľ nevyužitých 485 lietadiel, v porovnaní s 431 v roku 2019 a 406 v roku 2018.

Morris ďalej zdôraznil, že letecké spoločnosti môžu skrachovať kvôli zlým obchodným modelom alebo iným miestnym problémom. Veľké a budúce zlyhania v rokoch 2020 a 2021 sú však „nevyhnutne dôsledkom straty dopytu vyvolanej pandémiou“.

„Po desiatich rokoch neustáleho rozširovania dopytu, ktoré viedlo k tomu, že sa globálna dopravná základňa v tom čase takmer zdvojnásobila, tento náhly šok spôsobil, že letecké spoločnosti nemali žiadne príjmy a štrukturálne vysoké náklady,” dodal Morris.

Zdroj: CNBS – Over 40 airlines have failed so far this year — and more are set to come

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.