Zdravie
Dermatologický problém pandémie koronavírusu: Zoznámte sa s maskné
Maskné obsahuje spojenie dvoch slov- maska a akné. Jeho pôvod teda asi nie je potrebné vysvetľovať bližšie. V čase pandémie koronavírusu tento nepríjemný dermatologický problém potrápil nejednu tvár. Nosením rúška alebo respirátora síce konáme vyššie dobro a zabraňujeme šíreniu ochorenia Covid-19 (a určite by sme v tom mali aj naďalej pokračovať), avšak dlhodobé nosenie tejto… Prečítať celé
Michaela Hlaváčová
24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.
Maskné obsahuje spojenie dvoch slov- maska a akné. Jeho pôvod teda asi nie je potrebné vysvetľovať bližšie. V čase pandémie koronavírusu tento nepríjemný dermatologický problém potrápil nejednu tvár.
Nosením rúška alebo respirátora síce konáme vyššie dobro a zabraňujeme šíreniu ochorenia Covid-19 (a určite by sme v tom mali aj naďalej pokračovať), avšak dlhodobé nosenie tejto ochrannej pomôcky si vyberá svoju daň v podobe nepekných vyrážok pod ňou.
Maskné potrápi nie len problematickú pleť, ale útočí aj na ľudí, ktorí zvyčajne problémy s pleťou vôbec neriešia. Ďalšími vedľajšími účinkami nosenia rúška sú aj rôzne začervenania, podráždenia a svrbenie.
Dermatologička Meghan Feely tento typ akné prirovnáva ku akné, ktorým často trpia atléti, ktorí musia nosiť helmu. V ich prípade sú vinníkmi tiež nečistoty, maz a pot, ktoré sa dostanú do pórov. Toto vytvorí ideálne prostredie pre baktérie.
Kde sa maskné bežne vyskytuje a ako vyzerá?
Tieto problémové vyrážky nájdeme na častiach tváre, ktoré pokrýva rúško či respirátor. Prejavy maskné sa rôznia, pretože Vašu tvár môžu pokrývať len upchaté alebo zväčšené póry alebo malé čierne bodky, avšak pre tých menej šťastných je tu aj možnosť aknóznych cýst.
Čo ho spôsobuje?
Podľa dermatologičky Angeline Yongovej za maskné stojí neustále obtieranie ochranných pomôcok tváre o našu pokožku. To spôsobuje mikro-trhlinky, ktoré zjednodušujú baktériám a nečistotám usadenie sa v našich póroch. Netreba však zabúdať aj na ďalší faktor- vlhkosť, ktorá sa pod našim rúškom či respirátorom udržiava.
Doktorka Yongová zo Singapuru vysvetľuje vznik vlhkého prostredia pod ochrannými pomôckami horných dýchacích ciest takto- „dýchanie pod rúškom vytvára teplé a vlhké prostredie, ktoré vedie ku vzniku potu, mazu a baktérií. Aby toho nebolo málo, rúška a respirátory boli vyvinuté práve ako blokáda. Toto všetko je receptom na pleťovú pohromu“.
Čomu sa pri nosení rúšok a respirátorov vyhnúť?
Dr. Yongová radí vyhnúť sa hustým krémom. Pod rúško alebo respirátor je nutné zvoliť tie ľahšie, napríklad nič nepokazíte ľahkým hydratačným krémom. Vyhnúť by ste sa však mali napríklad vazelíne.
V prípade, že si rúško neperiete alebo ho často nemeníte (ak je jednorázové), baktérie sa dostávajú hlbšie do pokožky. Pri praní si však treba dávať pozor aj na prací prostriedok, ktorý vie tiež spôsobiť nepríjemnosti.
Odporúčaním je aj nenosiť make-up na miestach, ktoré rúško alebo respirátor prekrývajú. Ľudia si tiež bežne myslia, že akné treba vysúšať, avšak to vedie len k ďalšiemu vyhádzaniu vyrážok. Hydratácia je jednoducho cesta.
Ako sa s maskné vysporiadať?
Hygiena a starostlivosť o pleť by mali byť alma mater. Prevencia je, ako obyčajne, najlepším riešením. Hygiena, samozrejme, zahŕňa pravidelné umývanie rúk, najmä predtým ako sa chystáte dotknúť tváre.
Čistota rúška je ďalším dôležitým bodom, na ktorý treba myslieť. Keď sa oň nestaráme, nemeníme ho dostatočne často, a to látkové perieme raz do týždňa, netreba sa diviť, že naša pleť sa nám takýmto spôsobom odvďačí. Tabu je aj škrabanie si vyrážok, môže to skončiť jazvami.
Dôkladné čistenie pleti by taktiež nemalo byť opomínané. Po umytí si tváre vodou Mudr. Gottvaldová tiež odporúča naniesť hydratačný krém. Za ideálny čas považuje 20 minút pred nasadením rúška. Zázraky robí práve bariéra vytvorená krémom medzi pleťou a rúškom. Táto vrstva tiež obmedzuje spomínané mechanické trenie.
Po príchode domov a zložení rúška či respirátora sa odporúča opätovné vyčistenie pleti. Doktorka Gottvaldová odporúča prípravky, ktoré obsahujú AHA alebo PHA kyseliny. Ľahučký hydratačný krém pred spánkom a hydratačná maska jeden krát do týždňa sú tiež obrovskými pomocníkmi.
Skvelým tipom ako sa zbaviť už vzniknutého maskné je aj kúpa a aplikácia detského krému proti zapareninám.
Dôležité je aj nechať pleť dýchať vždy, keď je to možné. Napríklad nosenie rúška či respirátora je v rámci aktuálne platných opatrení v boji proti pandémií koronavírusu možné vynechať a vychutnávať si slnečné žiarenie na tvári v prípade, že sa vo vašom okruhu piatich metrov nenachádza osoba iná ako tá, ktorá s vami žije v spoločnej domácnosti.
O dôležitosti zdravého životného štýlu je neradno pochybovať. Pitie dostatočného množstva tekutín a tiež vyhýbanie sa stresovým situáciám so sebou prináša blahodarné účinky. A to nie len v podobe peknej pleti!
Zdroje: BBC, Wired, Dermaestet, Bioderma-sk,