Mark Twain: Spisovateľ, vynálezca a dlžník

Kto nevie kam ide, nemôže sa čudovať, že príde niekde úplne inde. To povedal Mark Twain, ale ťažko povedať, či on sám vedel, kam mal namierené.   Samuel Langhorne Clemens sa narodil v roku 1835, keď okolo Zeme letela slávna Halleyho kométa. Keď okolo Zeme letela znova v roku 1910, Samuel zomrel. Je to zhoda […]

Kto nevie kam ide, nemôže sa čudovať, že príde niekde úplne inde. To povedal Mark Twain, ale ťažko povedať, či on sám vedel, kam mal namierené.

 

Samuel Langhorne Clemens sa narodil v roku 1835, keď okolo Zeme letela slávna Halleyho kométa. Keď okolo Zeme letela znova v roku 1910, Samuel zomrel. Je to zhoda náhod vypovedajúca o krátkom časovom úseku v histórii ľudstva, kedy po našej planéte chodil nesmierne zaujímavý človek, ktorého dnes poznáme pod pseudonymom Mark Twain. Rovnako, ako Halleyho kométa, aj on bol úkazom, ktorý sa nevidí často.

Kuriozitou je, že sám Twain sa vyjadril, že očakáva vlastnú smrť a skutočne zomrel na infarkt 21. apríla, iba deň po najbližšom prelete kométy okolo Zeme.

 

Samuel Langhorne Clemens známy ako Mark Twain

Samuel Langhorne Clemens známy ako Mark Twain

Spätý s riekou Mississippi

Clemens sa narodil do rodiny so siedmymi deťmi, ale jeho otec zomrel, keď mal iba 12 rokov. Keďže bol šiestym dieťaťom, vedeli sa o neho starať aj súrodenci, hoci iba traja sa dožili dospelosti. Vyrastal v meste Hannibal v Missouri, do ktorého sa neskôr vrátil vo vlastných knihách Dobrodružstvá Toma Sawyera (1876) a Dobrodružstvá Huckleberryho Finna (1884).

Život Clemensa výrazným spôsobom určila skúsenosť s vydavateľskou prácou. Jeho brat Orion kúpil noviny Hannibal Journal, do ktorých čoskoro začal prispievať aj vtedy ešte mladý Samuel. V tom čase ešte písal pod vlastným menom.

Vyučil sa za tlačiara, ale pracoval aj ako kormidelník parníka na rieke Mississippi. Bol to jeho sen a hoci netrval dlho, táto jeho pracovná skúsenosť sa ukázala pre budúci život Clemensa ako zásadná. Práve vďaka nej nadobudol svoj pseudonym Mark Twain. Vraj sa touto frázou označovala hĺbka vhodná na plavbu loďou, čo bolo asi tri a pol metra. Prácu kormidelníka však musel po vypuknutí Občianskej vojny zanechať a hľadal si iné uplatnenie. Je to zaujímavé a paradoxné, že chcel byť práve kormidelníkom na parníku, keď jeden z jeho bratov pri výbuchu jedného zahynul. Volal sa Henry a stalo sa to v roku 1858.

Iný príbeh o vzniku pseudonymu Mark Twain hovorí o tom, ako si mladý Clemens kupoval drinky na západe Spojených štátov a keď chcel od barmana dvojitú, povedal mu, aby si zapísal dve čiarky do objednávky, teda mark twain (označ dvakrát).

Tretia historka, avšak priamo z pera Clemensa, pochádza z roku 1863. V tomto roku napísal a zverejnil knihu Život na Mississippi, kde v 50. kapitole „Kapitán Sellers“ píše o skutočnom kapitánovi parníka z rieky Mississippi. Bola to satira na odborníka, ktorý bol výrazne hrdý na svoje životné skúsenosti. Tento kapitán prispieval do miestnych novín pod pseudonymom Mark Twain. Po smrti kapitána sa Clemens údajne hanbil za to, že vo svojej satire urazil človeka, ktorý sa už nikdy potom pod týmto pseudonymom nikde neuviedol; napokon si ho osvojil sám Clemens.

 

Mark Twain v laborátoriu s Nikola Teslom.

Mark Twain v laborátoriu s Nikola Teslom.

Život plný rôznorodej práce

V priebehu života si Mark Twain vyskúšal niekoľko rôznych prác a dá sa povedať, že napĺňal svoj osobnostný potenciál. V porovnaní s inými významnými osobnosťami histórie mal tú výhodu, že vždy mohol robiť, čo ho bavilo. Spočiatku to bola práca kormidelníka, potom novinára, spisovateľa, vynálezcu a neskôr aj človeka, ktorého si radi chodili na jeho prednášky vypočuť ľudia z celého sveta. Doslova z celého sveta, pretože keď sa Twainovi nevydaril obchod s inovatívnym tlačiarenským strojom, musel vyhlásiť osobný bankrot a vyrazil na turné s prednáškami. Prešiel Havaj, Fidži, Austráliu, Nový Zéland, Srí Lanku, Indiu, Mauricius, Južnú Afriku a Anglicko.

V živote Marka Twaina sa výrazne prejavoval záujem o vedu a techniku. V priebehu života si dokonca nechal patentovať tri vynálezy. Priatelil sa s Nikolom Teslom a dokonca ho navštívil Thomas Alva Edison v jeho dome v Reddingu.

Obdobie medzi rokmi 1897 a 1899 Twain strávil vo Viedni a v roku 1900 v Londýne. Keď si konečne zarobil dostatok peňazí, aby v Spojených štátoch vyplatil svoje dlhy, vrátil sa a začal pripravovať svoju autobiografiu. V tom čase mal už veľké osobné problémy. Po smrti dvoch detí a manželky padol do hlbokých depresií, ktoré začali už v roku 1896.

 

Mark Twain (3)

Tajomný cudzinec, na ktorého Twain nemal čas

Spomedzi tvorby Marka Twaina má najviac oslovilo dielo Tajomný cudzinec. O to viac som bol sklamaný, keď som zistil, že ten úžasný a prepracovaný záver dopísal niekto iný až po Twainovej smrti, pretože ten svoje dielo toľkokrát prerábal, až nemal čas ho dokončiť.

Kniha vyšla až v roku 1916, teda šesť rokov po Twainovej smrti. O jej dokončenie sa postaral Albert Pain a neskôr v roku 1969 vyšlo aj kritické vydanie podľa pôvodných rukopisov.

Príbeh chlapca, ktorý sa v časoch upaľovania bosoriek v Rakúsku začne stretávať so samotným Satanom, má pomalý spád, ale obsahuje hodnotné myšlienky. Zrejme najväčšou z nich dielo Satana, že nás presvedčil o tom, že neexistuje.

 

 

REKLAMA » PREJSŤ NA STRÁNKU INZERENTA


Naše tipy

Do Petrohradu bez víz! Letenky, doprava, ubytovanie a všetko, čo treba vedieť pred touto cestou

Výlet do Petrohradu nebol nikdy jednoduchší, a to vďaka zrušeniu vízovej povinnosti, ktorú nahradil bezplatný elektronický dokument. Inšpirujte sa sprievodcom, ktorý vám výlet uľahčí. Petrohrad je metropola Ruska, ktorá je považovaná za lepší turistickejší zážitok ako samotná Moskva.

23. januára 2020

Nečakané správy

Čína práve vyhlásila vojnu jednorazovým plastom. Bude vzorom aj pre Európu.

Rozsah opatrení proti jednorazovým plastom je bezprecendentný.

21. januára 2020

Tip na výlet

Francúzska riviéra – kombinácia hôr, pláži a príjemnej atmosféry za 3 dni

Krásne pláže, chutné jedlo, bohatá história a ešte krajšia príroda. To všetko sa dá stihnúť počas troch dní na Francúzskej riviére.

21. januára 2020

„Dobrosrdečnosť je zadarmo“

Prečo podnikáme dlhé cesty za sebapoznaním do Ázie?

Ocitli ste sa už niekedy v situácii, kedy ste nevedeli, či sa váš život uberá tým správnym smerom alebo ste dokonca nevedeli, čo vlastne od života chcete? V súčasnosti to veľa mladých ľudí rieši tak trochu radikálne. Vyberú sa niekde, kde toho nemajú veľa, no predsa majú čo ponúknuť.

20. januára 2020

New York Harbour Storm-Surge Barrier

Má hrádza okolo New Yorku za 200 miliárd dolárov zmysel? Prekvapivo sa zhodujú vedci i Trump

Podľa Trumpa sú to vyhodené peniaze a ani odborníci sa nezhodujú na tom, že bude hrádza fungovať.

20. januára 2020

VIDEO | Supercar Blondie

Najvzácnejšie autá sveta v jednej garáži

Navštívime spolu so Supercar Blondie Petersen Automotive Museum, kde môžete vidieť zbierku tých najhodnotnejších vozidiel na svete. Nie všetky sa vám však budú páčiť.

20. januára 2020

USA vs. Čína

Obchodná vojna medzi USA a Čínou – čo je jej pôvodca a prečo podpísanie dohody neznamená jej koniec?

Prečo sa nevedia Spojené štáty a Čína dohodnúť? USA je značne zadlžená a Čína je jej druhý najväčší veriteľ. Tento stav vytvára medzi nim napätie.

18. januára 2020

Kybernetická bezpečnosť

Zverejnili 20 najpoužívanejších hesiel sveta, pravdepodobne ich máte aj vy

Ak niekde používate jedno z uvedených hesiel, radšej si ho hneď zmeňte.

17. januára 2020

Neprehliadnite

3D tlač je príležitosť spraviť svet lepším miestom

Neuveriteľný technologický pokrok, ktorého sme všetci práve teraz svedkami, je záväzkom pre nás i ďalšie generácie.

16. januára 2020

Cenzurovaný antihrdina

Joker bol omyl. Predstaviteľ Jokera prechádza do Marvelu a hrá úplne novú postavu

Herecká povesť Jareda Leta podľa mnohých utrpela, keď vyšiel film Suicide Squad, v ktorom zahral avantgardného Jokera. Leto teraz prešiel z DC do Marvelu, kde stvárni postavu Morbiusa.

15. januára 2020

Doba živých robotov sa blíži

Prvý robot vyrobený zo živých buniek je na svete: ani živý, ani umelý, niečo medzitým

Vermontská univerzita si na svoje konto pripísala svetové prvenstvo – výrobu „robota“ vyrobeného zo živých buniek. Budúcnosť tohto vynálezu povzbudzuje divoké špekulácie.

14. januára 2020

Verejný záväzok zodpovednosti

Hrozby, ktoré nás dnes ovplyvňujú, sú vážne. Emisie CO2 neberieme na ľahkú váhu

Emisie CO2 by sme nemali brať na ľahkú váhu. Podieľajú sa na množstve problémov, ktoré okolo seba máme.

13. januára 2020

Stále máte chuť na kávu?

Prečo by mala šálka kávy stáť 22,50 eur

Ceny kávy sú neudržateľne nízke a ani si to neuvedomujeme.

9. januára 2020

Hviezdy dostupné pre každého

Celebrita najvyššieho rangu zagratuluje vášmu kamarátovi či manželke. Služba Cameo je unikátom.

Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.

8. januára 2020

Vplyv človeka je pozitívny i negatívny

Austrália čelí masovému vymieraniu druhov. Dialo sa aj v minulosti, no teraz je to iné

Katastrofické požiare v Austrálii budú mať dopad nielen na ekonomiku, ale aj biodiverzitu a funkcie ekosystému. 

7. januára 2020

Ničíme si vlastný svet

Čo robí vzduch v Dillí tak smrteľným? Prekvapivo to nie je len o doprave

V dobe populizmu sa hovorí najmä o nezdravej doprave, ale oveľa väčší vplyv na znečistenie majú tradície.

3. januára 2020

Už je to tu opäť

Najčastejšie novoročné predsavzatia: tretie je najväčším prekvapením

Obmedziť alkohol už nie je tak atraktívne predsavzatie ako v minulosti, ale chudnúť by chceli všetci.

2. januára 2020

PF2020

Oslavy Nového roka 2020 naživo: Ohňostroje končia, užite si možno tie posledné

Ochrana životného prostredia a zvierat, zvyšovanie bezpečnosti a pokrok. To sú dôvody, pre ktoré sa z ohňostrojov pomaly stáva prežitok.

31. decembra 2019

Autopedy mohli zmeniť svet

História motorizovaných kolobežiek má vyše sto rokov, kedysi ich jazdili poštári aj dámy

Vynález motorizovanej kolobežky prišiel v nesprávny čas, ale do histórie dopravy sa zapísal veľkými písmenami.

29. decembra 2019

Vlajková loď značky Genesis chce s veľkými motormi konkurovať najmä nemeckej prémii

G90-ka má za sebou ďalšiu modernizáciu. 

23. decembra 2019

Hudobná diaľnica v Maďarsku (video)

Tento zaujímavý počin by sa zišiel aplikovať aj u nás v úseku medzi Bratislavou a Trnavou a možno by sa vodiči jazdiaci v strednom pruhu naučili jazdiť podľa predpisov 🙂

23. decembra 2019