Mark Twain: Spisovateľ, vynálezca a dlžník

Kto nevie kam ide, nemôže sa čudovať, že príde niekde úplne inde. To povedal Mark Twain, ale ťažko povedať, či on sám vedel, kam mal namierené.   Samuel Langhorne Clemens sa narodil v roku 1835, keď okolo Zeme letela slávna Halleyho kométa. Keď okolo Zeme letela znova v roku 1910, Samuel zomrel. Je to zhoda […]

Kto nevie kam ide, nemôže sa čudovať, že príde niekde úplne inde. To povedal Mark Twain, ale ťažko povedať, či on sám vedel, kam mal namierené.

 

Samuel Langhorne Clemens sa narodil v roku 1835, keď okolo Zeme letela slávna Halleyho kométa. Keď okolo Zeme letela znova v roku 1910, Samuel zomrel. Je to zhoda náhod vypovedajúca o krátkom časovom úseku v histórii ľudstva, kedy po našej planéte chodil nesmierne zaujímavý človek, ktorého dnes poznáme pod pseudonymom Mark Twain. Rovnako, ako Halleyho kométa, aj on bol úkazom, ktorý sa nevidí často.

Kuriozitou je, že sám Twain sa vyjadril, že očakáva vlastnú smrť a skutočne zomrel na infarkt 21. apríla, iba deň po najbližšom prelete kométy okolo Zeme.

 

Samuel Langhorne Clemens známy ako Mark Twain

Samuel Langhorne Clemens známy ako Mark Twain

Spätý s riekou Mississippi

Clemens sa narodil do rodiny so siedmymi deťmi, ale jeho otec zomrel, keď mal iba 12 rokov. Keďže bol šiestym dieťaťom, vedeli sa o neho starať aj súrodenci, hoci iba traja sa dožili dospelosti. Vyrastal v meste Hannibal v Missouri, do ktorého sa neskôr vrátil vo vlastných knihách Dobrodružstvá Toma Sawyera (1876) a Dobrodružstvá Huckleberryho Finna (1884).

Život Clemensa výrazným spôsobom určila skúsenosť s vydavateľskou prácou. Jeho brat Orion kúpil noviny Hannibal Journal, do ktorých čoskoro začal prispievať aj vtedy ešte mladý Samuel. V tom čase ešte písal pod vlastným menom.

Vyučil sa za tlačiara, ale pracoval aj ako kormidelník parníka na rieke Mississippi. Bol to jeho sen a hoci netrval dlho, táto jeho pracovná skúsenosť sa ukázala pre budúci život Clemensa ako zásadná. Práve vďaka nej nadobudol svoj pseudonym Mark Twain. Vraj sa touto frázou označovala hĺbka vhodná na plavbu loďou, čo bolo asi tri a pol metra. Prácu kormidelníka však musel po vypuknutí Občianskej vojny zanechať a hľadal si iné uplatnenie. Je to zaujímavé a paradoxné, že chcel byť práve kormidelníkom na parníku, keď jeden z jeho bratov pri výbuchu jedného zahynul. Volal sa Henry a stalo sa to v roku 1858.

Iný príbeh o vzniku pseudonymu Mark Twain hovorí o tom, ako si mladý Clemens kupoval drinky na západe Spojených štátov a keď chcel od barmana dvojitú, povedal mu, aby si zapísal dve čiarky do objednávky, teda mark twain (označ dvakrát).

Tretia historka, avšak priamo z pera Clemensa, pochádza z roku 1863. V tomto roku napísal a zverejnil knihu Život na Mississippi, kde v 50. kapitole „Kapitán Sellers“ píše o skutočnom kapitánovi parníka z rieky Mississippi. Bola to satira na odborníka, ktorý bol výrazne hrdý na svoje životné skúsenosti. Tento kapitán prispieval do miestnych novín pod pseudonymom Mark Twain. Po smrti kapitána sa Clemens údajne hanbil za to, že vo svojej satire urazil človeka, ktorý sa už nikdy potom pod týmto pseudonymom nikde neuviedol; napokon si ho osvojil sám Clemens.

 

Mark Twain v laborátoriu s Nikola Teslom.

Mark Twain v laborátoriu s Nikola Teslom.

Život plný rôznorodej práce

V priebehu života si Mark Twain vyskúšal niekoľko rôznych prác a dá sa povedať, že napĺňal svoj osobnostný potenciál. V porovnaní s inými významnými osobnosťami histórie mal tú výhodu, že vždy mohol robiť, čo ho bavilo. Spočiatku to bola práca kormidelníka, potom novinára, spisovateľa, vynálezcu a neskôr aj človeka, ktorého si radi chodili na jeho prednášky vypočuť ľudia z celého sveta. Doslova z celého sveta, pretože keď sa Twainovi nevydaril obchod s inovatívnym tlačiarenským strojom, musel vyhlásiť osobný bankrot a vyrazil na turné s prednáškami. Prešiel Havaj, Fidži, Austráliu, Nový Zéland, Srí Lanku, Indiu, Mauricius, Južnú Afriku a Anglicko.

V živote Marka Twaina sa výrazne prejavoval záujem o vedu a techniku. V priebehu života si dokonca nechal patentovať tri vynálezy. Priatelil sa s Nikolom Teslom a dokonca ho navštívil Thomas Alva Edison v jeho dome v Reddingu.

Obdobie medzi rokmi 1897 a 1899 Twain strávil vo Viedni a v roku 1900 v Londýne. Keď si konečne zarobil dostatok peňazí, aby v Spojených štátoch vyplatil svoje dlhy, vrátil sa a začal pripravovať svoju autobiografiu. V tom čase mal už veľké osobné problémy. Po smrti dvoch detí a manželky padol do hlbokých depresií, ktoré začali už v roku 1896.

 

Mark Twain (3)

Tajomný cudzinec, na ktorého Twain nemal čas

Spomedzi tvorby Marka Twaina má najviac oslovilo dielo Tajomný cudzinec. O to viac som bol sklamaný, keď som zistil, že ten úžasný a prepracovaný záver dopísal niekto iný až po Twainovej smrti, pretože ten svoje dielo toľkokrát prerábal, až nemal čas ho dokončiť.

Kniha vyšla až v roku 1916, teda šesť rokov po Twainovej smrti. O jej dokončenie sa postaral Albert Pain a neskôr v roku 1969 vyšlo aj kritické vydanie podľa pôvodných rukopisov.

Príbeh chlapca, ktorý sa v časoch upaľovania bosoriek v Rakúsku začne stretávať so samotným Satanom, má pomalý spád, ale obsahuje hodnotné myšlienky. Zrejme najväčšou z nich dielo Satana, že nás presvedčil o tom, že neexistuje.

 

 

Adventný koncert 2019

Mercedes-AMG vypúšťa do ulíc až dve 634-koňové monštrá, nové GLE 63 S a GLS 63

Mastodontné SUV-čka dostali mild-hybridnú techniku a obrovské stádo koni.

20. novembra 2019

Chutná tvár, diabol vo vnútri. MINI na svet privádza limitovanú šialenosť s výkonom až 306 koní

V zmysle tradícií je nový John Cooper Works GP vrcholom v ponuke značky.

20. novembra 2019

SUV trendu podľahla ďalšia rýdzo športová značka. Pomôže nové DBX automobilke Aston Martin

Avizované luxusné SUV-čko je odhalené v plnej kráse.

20. novembra 2019

AVIS Slovensko

Líder autopožičovní na Slovensku zavádza vlastne emisné limity, nastavuje environmentálny trend v krajine

Spoločnosť United Rental Group, s.r.o. prevádzkovateľ prenájmu a leasingu automobilov v SR pod značkami AVIS a Payless Car rental sa zaviazal posunúť svoje vlastné limity a nastaviť neočakávane nízky štandard CO₂ pre celú svoju flotilu 1 500 vozidiel.

19. novembra 2019

Investigatíva od Tamba Bay Times

Floridský Clearwater sa mení na prvé scientologické mesto na svete

Podľa magazínu Time scientologická cirkev postupne zaberá celé mesto v USA, nakúpila pozemky za milióny dolárov.

18. novembra 2019

VEDA A TECHNOLÓGIE

Je tento svet skutočný? Možno žijeme v simulácii, špekulujú vedci (video s titulkami)

Ak žijeme v simulácii riadenej akousi mimozemskou civilizáciou, ako to dokázať? A dá sa to vôbec? Touto otázkou sa zaoberalo už niekoľko vedcov a prišli s niekoľkými zaujímavými hypotézami, ktoré elegantným spôsobom zhrnul TED-Ed.

18. novembra 2019

Ford Mustang Mach-E

Mustang na baterky je realitou. Elektrické SUV s ikonickým názvom nemá kľučky a má dojazd 600 kilometrov

Ford predstavuje novodobú alternatívu modelu Mustang.

18. novembra 2019

Úplne nové Ferrari prekvapuje menom, dizajnom aj technikou. Legendárne Dino je späť

Do portfólia značky Ferrari sa zaraďuje úplne nový model.

17. novembra 2019

Čínsky priemysel expanduje do Európy, zaplaví nás Aiways lacnými autami?

Zaznamená elektrické SUV úspech?

14. novembra 2019

Ani miliardári sa nevedia zhodnúť na budúcnosti

Kapitalizmus ako ho poznáme je mŕtvy, socializmus začína byť opäť hrozbou

Rastie všeobecný tlak na zriadenie akéhosi „socialistického kapitalizmu“.

13. novembra 2019

600-koňové Audi RS Q8 predviedlo pozoruhodnú jazdu a stalo sa najrýchlejším SUV v Zelenom pekle

Doterajšiemu držiteľovi rekordu nadelila novinka až 12 sekúnd.

12. novembra 2019

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019