Mark Twain: Spisovateľ, vynálezca a dlžník
Kto nevie kam ide, nemôže sa čudovať, že príde niekde úplne inde. To povedal Mark Twain, ale ťažko povedať, či on sám vedel, kam mal namierené.
Samuel Langhorne Clemens sa narodil v roku 1835, keď okolo Zeme letela slávna Halleyho kométa. Keď okolo Zeme letela znova v roku 1910, Samuel zomrel. Je to zhoda náhod vypovedajúca o krátkom časovom úseku v histórii ľudstva, kedy po našej planéte chodil nesmierne zaujímavý človek, ktorého dnes poznáme pod pseudonymom Mark Twain. Rovnako, ako Halleyho kométa, aj on bol úkazom, ktorý sa nevidí často.
Kuriozitou je, že sám Twain sa vyjadril, že očakáva vlastnú smrť a skutočne zomrel na infarkt 21. apríla, iba deň po najbližšom prelete kométy okolo Zeme.
Spätý s riekou Mississippi
Clemens sa narodil do rodiny so siedmimi deťmi, ale jeho otec zomrel, keď mal iba 12 rokov. Keďže bol šiestym dieťaťom, vedeli sa o neho starať aj súrodenci, hoci iba traja sa dožili dospelosti. Vyrastal v meste Hannibal v Missouri, do ktorého sa neskôr vrátil vo vlastných knihách Dobrodružstvá Toma Sawyera (1876) a Dobrodružstvá Huckleberryho Finna (1884).
Život Clemensa výrazným spôsobom určila skúsenosť s vydavateľskou prácou. Jeho brat Orion kúpil noviny Hannibal Journal, do ktorých čoskoro začal prispievať aj vtedy ešte mladý Samuel. V tom čase ešte písal pod vlastným menom.
Vyučil sa za tlačiara, ale pracoval aj ako kormidelník parníka na rieke Mississippi. Bol to jeho sen a hoci netrval dlho, táto jeho pracovná skúsenosť sa ukázala pre budúci život Clemensa ako zásadná. Práve vďaka nej nadobudol svoj pseudonym Mark Twain. Vraj sa touto frázou označovala hĺbka vhodná na plavbu loďou, čo bolo asi tri a pol metra. Prácu kormidelníka však musel po vypuknutí Občianskej vojny zanechať a hľadal si iné uplatnenie. Je to zaujímavé a paradoxné, že chcel byť práve kormidelníkom na parníku, keď jeden z jeho bratov pri výbuchu jedného zahynul. Volal sa Henry a stalo sa to v roku 1858.
Iný príbeh o vzniku pseudonymu Mark Twain hovorí o tom, ako si mladý Clemens kupoval drinky na západe Spojených štátov a keď chcel od barmana dvojitú, povedal mu, aby si zapísal dve čiarky do objednávky, teda mark twain (označ dvakrát).
Tretia historka, avšak priamo z pera Clemensa, pochádza z roku 1863. V tomto roku napísal a zverejnil knihu Život na Mississippi, kde v 50. kapitole „Kapitán Sellers“ píše o skutočnom kapitánovi parníka z rieky Mississippi. Bola to satira na odborníka, ktorý bol výrazne hrdý na svoje životné skúsenosti. Tento kapitán prispieval do miestnych novín pod pseudonymom Mark Twain. Po smrti kapitána sa Clemens údajne hanbil za to, že vo svojej satire urazil človeka, ktorý sa už nikdy potom pod týmto pseudonymom nikde neuviedol; napokon si ho osvojil sám Clemens.
Život plný rôznorodej práce
V priebehu života si Mark Twain vyskúšal niekoľko rôznych prác a dá sa povedať, že napĺňal svoj osobnostný potenciál. V porovnaní s inými významnými osobnosťami histórie mal tú výhodu, že vždy mohol robiť, čo ho bavilo. Spočiatku to bola práca kormidelníka, potom novinára, spisovateľa, vynálezcu a neskôr aj človeka, ktorého si radi chodili na jeho prednášky vypočuť ľudia z celého sveta. Doslova z celého sveta, pretože keď sa Twainovi nevydaril obchod s inovatívnym tlačiarenským strojom, musel vyhlásiť osobný bankrot a vyrazil na turné s prednáškami. Prešiel Havaj, Fidži, Austráliu, Nový Zéland, Srí Lanku, Indiu, Mauricius, Južnú Afriku a Anglicko.
V živote Marka Twaina sa výrazne prejavoval záujem o vedu a techniku. V priebehu života si dokonca nechal patentovať tri vynálezy. Priatelil sa s Nikolom Teslom a dokonca ho navštívil Thomas Alva Edison v jeho dome v Reddingu.
Obdobie medzi rokmi 1897 a 1899 Twain strávil vo Viedni a v roku 1900 v Londýne. Keď si konečne zarobil dostatok peňazí, aby v Spojených štátoch vyplatil svoje dlhy, vrátil sa a začal pripravovať svoju autobiografiu. V tom čase mal už veľké osobné problémy. Po smrti dvoch detí a manželky padol do hlbokých depresií, ktoré začali už v roku 1896.
Tajomný cudzinec, na ktorého Twain nemal čas
Spomedzi tvorby Marka Twaina ma asi najviac oslovilo dielo Tajomný cudzinec. O to viac som bol sklamaný, keď som zistil, že ten úžasný a prepracovaný záver dopísal niekto iný až po Twainovej smrti, pretože ten svoje dielo toľkokrát prerábal, až nemal čas ho dokončiť.
Kniha vyšla až v roku 1916, teda šesť rokov po Twainovej smrti. O jej dokončenie sa postaral Albert Pain a neskôr v roku 1969 vyšlo aj kritické vydanie podľa pôvodných rukopisov.
Príbeh chlapca, ktorý sa v časoch upaľovania bosoriek v Rakúsku začne stretávať so samotným Satanom, má pomalý spád, ale obsahuje hodnotné myšlienky. Zrejme najväčšou z nich dielo Satana, že nás presvedčil o tom, že neexistuje.