Mark Twain: Spisovateľ, vynálezca a dlžník

Kto nevie kam ide, nemôže sa čudovať, že príde niekde úplne inde. To povedal Mark Twain, ale ťažko povedať, či on sám vedel, kam mal namierené.   Samuel Langhorne Clemens sa narodil v roku 1835, keď okolo Zeme letela slávna Halleyho kométa. Keď okolo Zeme letela znova v roku 1910, Samuel zomrel. Je to zhoda […]

MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Kto nevie kam ide, nemôže sa čudovať, že príde niekde úplne inde. To povedal Mark Twain, ale ťažko povedať, či on sám vedel, kam mal namierené.

 

Samuel Langhorne Clemens sa narodil v roku 1835, keď okolo Zeme letela slávna Halleyho kométa. Keď okolo Zeme letela znova v roku 1910, Samuel zomrel. Je to zhoda náhod vypovedajúca o krátkom časovom úseku v histórii ľudstva, kedy po našej planéte chodil nesmierne zaujímavý človek, ktorého dnes poznáme pod pseudonymom Mark Twain. Rovnako, ako Halleyho kométa, aj on bol úkazom, ktorý sa nevidí často.

Kuriozitou je, že sám Twain sa vyjadril, že očakáva vlastnú smrť a skutočne zomrel na infarkt 21. apríla, iba deň po najbližšom prelete kométy okolo Zeme.

 

Samuel Langhorne Clemens známy ako Mark Twain

Samuel Langhorne Clemens známy ako Mark Twain

Spätý s riekou Mississippi

Clemens sa narodil do rodiny so siedmymi deťmi, ale jeho otec zomrel, keď mal iba 12 rokov. Keďže bol šiestym dieťaťom, vedeli sa o neho starať aj súrodenci, hoci iba traja sa dožili dospelosti. Vyrastal v meste Hannibal v Missouri, do ktorého sa neskôr vrátil vo vlastných knihách Dobrodružstvá Toma Sawyera (1876) a Dobrodružstvá Huckleberryho Finna (1884).

Život Clemensa výrazným spôsobom určila skúsenosť s vydavateľskou prácou. Jeho brat Orion kúpil noviny Hannibal Journal, do ktorých čoskoro začal prispievať aj vtedy ešte mladý Samuel. V tom čase ešte písal pod vlastným menom.

Vyučil sa za tlačiara, ale pracoval aj ako kormidelník parníka na rieke Mississippi. Bol to jeho sen a hoci netrval dlho, táto jeho pracovná skúsenosť sa ukázala pre budúci život Clemensa ako zásadná. Práve vďaka nej nadobudol svoj pseudonym Mark Twain. Vraj sa touto frázou označovala hĺbka vhodná na plavbu loďou, čo bolo asi tri a pol metra. Prácu kormidelníka však musel po vypuknutí Občianskej vojny zanechať a hľadal si iné uplatnenie. Je to zaujímavé a paradoxné, že chcel byť práve kormidelníkom na parníku, keď jeden z jeho bratov pri výbuchu jedného zahynul. Volal sa Henry a stalo sa to v roku 1858.

Iný príbeh o vzniku pseudonymu Mark Twain hovorí o tom, ako si mladý Clemens kupoval drinky na západe Spojených štátov a keď chcel od barmana dvojitú, povedal mu, aby si zapísal dve čiarky do objednávky, teda mark twain (označ dvakrát).

Tretia historka, avšak priamo z pera Clemensa, pochádza z roku 1863. V tomto roku napísal a zverejnil knihu Život na Mississippi, kde v 50. kapitole „Kapitán Sellers“ píše o skutočnom kapitánovi parníka z rieky Mississippi. Bola to satira na odborníka, ktorý bol výrazne hrdý na svoje životné skúsenosti. Tento kapitán prispieval do miestnych novín pod pseudonymom Mark Twain. Po smrti kapitána sa Clemens údajne hanbil za to, že vo svojej satire urazil človeka, ktorý sa už nikdy potom pod týmto pseudonymom nikde neuviedol; napokon si ho osvojil sám Clemens.

 

Mark Twain v laborátoriu s Nikola Teslom.

Mark Twain v laborátoriu s Nikola Teslom.

Život plný rôznorodej práce

V priebehu života si Mark Twain vyskúšal niekoľko rôznych prác a dá sa povedať, že napĺňal svoj osobnostný potenciál. V porovnaní s inými významnými osobnosťami histórie mal tú výhodu, že vždy mohol robiť, čo ho bavilo. Spočiatku to bola práca kormidelníka, potom novinára, spisovateľa, vynálezcu a neskôr aj človeka, ktorého si radi chodili na jeho prednášky vypočuť ľudia z celého sveta. Doslova z celého sveta, pretože keď sa Twainovi nevydaril obchod s inovatívnym tlačiarenským strojom, musel vyhlásiť osobný bankrot a vyrazil na turné s prednáškami. Prešiel Havaj, Fidži, Austráliu, Nový Zéland, Srí Lanku, Indiu, Mauricius, Južnú Afriku a Anglicko.

V živote Marka Twaina sa výrazne prejavoval záujem o vedu a techniku. V priebehu života si dokonca nechal patentovať tri vynálezy. Priatelil sa s Nikolom Teslom a dokonca ho navštívil Thomas Alva Edison v jeho dome v Reddingu.

Obdobie medzi rokmi 1897 a 1899 Twain strávil vo Viedni a v roku 1900 v Londýne. Keď si konečne zarobil dostatok peňazí, aby v Spojených štátoch vyplatil svoje dlhy, vrátil sa a začal pripravovať svoju autobiografiu. V tom čase mal už veľké osobné problémy. Po smrti dvoch detí a manželky padol do hlbokých depresií, ktoré začali už v roku 1896.

 

Mark Twain (3)

Tajomný cudzinec, na ktorého Twain nemal čas

Spomedzi tvorby Marka Twaina má najviac oslovilo dielo Tajomný cudzinec. O to viac som bol sklamaný, keď som zistil, že ten úžasný a prepracovaný záver dopísal niekto iný až po Twainovej smrti, pretože ten svoje dielo toľkokrát prerábal, až nemal čas ho dokončiť.

Kniha vyšla až v roku 1916, teda šesť rokov po Twainovej smrti. O jej dokončenie sa postaral Albert Pain a neskôr v roku 1969 vyšlo aj kritické vydanie podľa pôvodných rukopisov.

Príbeh chlapca, ktorý sa v časoch upaľovania bosoriek v Rakúsku začne stretávať so samotným Satanom, má pomalý spád, ale obsahuje hodnotné myšlienky. Zrejme najväčšou z nich dielo Satana, že nás presvedčil o tom, že neexistuje.

 

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Vďaka nemu patrí Škoda pod VW

Zomrel Ferdinand Piëch, významná osobnosť histórie Volkswagenu

„Život Ferdinanda Piecha bol poznačený jeho vášňou pre automobil a pracovníkov,“ uviedla jeho manželka v písomnom vyhlásení o úmrtí. „Až do konca bol vášnivým inžinierom a milovníkom áut.“

27. augusta 2019

ZÁZNAM Z ROKU 1966

Za polstoročie sa nič nezmenilo: Jan Werich hovorí o anonymoch

Slová Jana Wericha sú úžasné a zarážajúce zároveň. Za vyše 50 rokov sa nič nezmenilo.

22. júla 2019


Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019