Biznis

Manažéri a podnikatelia narodení po 1988: Prečo sa majú vrátiť k metódam spred sto rokov?

Mladí lídri stoja pred náročnou úlohou: dbať na rast firmy a potreby zamestnancov zároveň. Správnym prístupom to ide.
Metódy spred sto rokov nie sú prežitkom ani dnes, je ich len potrebné prispôsobiť novej dobe.

Mladí lídri, vyrastajúci v dobe digitálnej revolúcie a neustálych zmien, sú často vnímaní ako priekopníci nových, flexibilných a neformálnych prístupov k vedeniu. Paradoxne, mnohí odborníci dnes tvrdia, že práve títo mladí manažéri a podnikatelia by mohli nájsť inšpiráciu v princípoch, ktoré boli formulované už pred viac ako sto rokmi. Hovoríme o vedeckom riadení, ktoré definoval Frederick Winslow Taylor ešte v roku 1911.

Generačná výzva a neočakávané riešenie

Prečo práve vedecké riadenie? Taylorove metódy, zamerané na detailnú analýzu a optimalizáciu pracovných procesov, boli v minulosti často kritizované za dehumanizáciu práce. Napriek tomu, niektoré jeho princípy si dodnes zachovávajú svoju aktuálnosť a pre mladých lídrov sú hodnotnými zdrojmi stratégií.

Taylorove metódy zdôrazňovali dôležitosť plánovania, štandardizácie a merania výkonnosti. Aj v dnešnom dynamickom prostredí sú tieto princípy kľúčové pre efektívne riadenie firmy, organizácie, ale aj práce jednotlivcov. V snahe o neustálu inováciu a zavádzanie nových technológií sa však často zabúda na dôkladnú analýzu základných procesov.

Návrat k princípom definovaných Taylorom totiž môže pomôcť odhaliť a odstrániť neefektívnosti, ktoré bránia organizácii dosiahnuť plný potenciál. Jasná definícia úloh, očakávaní a merateľných cieľov je základom efektívnej komunikácie medzi manažérom a zamestnancom. To vedie k vyššej spokojnosti zamestnancov a lepším výsledkom.

Aj keď sa Taylorove metódy často spájajú s finančnou motiváciou, správne implementované môžu prispieť k zvýšeniu vnútornej motivácie zamestnancov prostredníctvom uznania a odmeňovania za dosiahnuté výsledky.

Ilustračné foto: Nekonečné konferencie po celom svete predstavujú najnovšie startupy na čele s mladými ambicióznymi lídrami. Častokrát ich však vízia pohltí natoľko, že zabudnú dôsledne merať objektívne ukazovatele. Foto: Startup Europe India Network

Ilustračné foto: Nekonečné konferencie po celom svete predstavujú najnovšie startupy na čele s mladými ambicióznymi lídrami. Častokrát ich však vízia pohltí natoľko, že zabudnú dôsledne merať objektívne ukazovatele. Foto: Startup Europe India Network

INZERCIA

Vedecké riadenie v 21. storočí

Je dôležité zdôrazniť, že návrat k Taylorovým metódam neznamená návrat do minulosti. Ide o to vybrať si to najlepšie z oboch svetov, nového i starého, a skombinovať klasické princípy s modernými manažérskymi prístupmi. Na rozdiel od Taylora už vieme, že zamestnanci nie sú len čísla, ale jednotlivci s vlastnými potrebami a očakávaniami.

Dnešný pracovný trh je dynamický a neustále sa mení, nehovoriac o pocovidovej dobe. Preto je potrebné byť flexibilný a schopný rýchlo reagovať na nové výzvy.

Návrat k niektorým základným princípom vedeckého riadenia môže byť pre mladých lídrov inšpiratívny aj pre pozitívne prijatie týchto koncepcií odbornou verejnosťou. Kombináciou klasických metód a moderných prístupov môžu vybudovať efektívne a zároveň ľudské organizácie. Kľúčom k úspechu je nájsť správnu rovnováhu medzi racionálnym prístupom a empatiou voči zamestnancom.

Aký je váš názor na túto tému? Aké konkrétne prvky Taylorových metód by ste odporučili mladým lídrom? Ako by ste skĺbili vedecké riadenie s modernými trendmi ako je agilné riadenie alebo manažment založený na cieľoch? Aké sú podľa vás najväčšie výzvy pri implementácii vedeckého riadenia v súčasných organizáciách? Ak na tieto otázky zatiaľ nemáte odpovede, nezúfajte si, pretože vzdelávaním ich nájdete. A teraz to podstatné, kniha Princípy vedeckého riadenia bude už od budúceho mesiaca k dispozícii v slovenskom predaji v slovenskom jazyku. Vôbec prvý raz v histórii.

Kniha Princípy vedeckého riadenia konečne v slovenčine

Doteraz v slovenskom predaji chýbal slovenský preklad knihy The Principles of Scientific Management, ktorá zmenila najmä západný svet. Teraz konečne prichádza vďaka Nadácii United Philanthropy, ktorá v minulosti vydala vzdelávacie publikácie Paradox prosperity, Dilema inovátora či publikáciu o rozvoji Singapuru Z tretieho sveta medzi elitu. Jej najnovší prírastok do portfólia má názov Princípy vedeckého manažmentu v predaji bude už v októbri 2024.

Knihu v slovenčine už malo príležitosť prečítať niekoľko významných osobností slovenského podnikateľského i politického prostredia. V nedávnej časti nášho krátkeho seriálu sme vám sprostredkovali vyjadrenie krstného otca knihy, Ivana Šramka, člena výboru audítorov EIB a guvernéra NBS v rokoch 2005 až 2010. Dnes prinášame názor jedného z partnerov vydania knihy, Borisa Kostíka z Local Partner WOOD & Company:

Úprimne, ‚Princípy vedeckého riadenia‘ od Frederika Winslowa Taylora som nepoznal, ani som nemal na zozname. Dal som na odporúčania a musím priznať, že ma veľmi prekvapila a zaujala svojou nadčasovosťou a relevantnosťou aj po viac ako storočí od svojho prvého vydania. Taylorove metódy a princípy, ktoré boli revolučné v čase narastajúcej industrializácie začiatkom 20. storočia, sú mimoriadne užitočné aj v dnešnej dobe. Vnímam, že mnohé slovenské podniky a inštitúcie by mohli ťažiť z kvalitnejšej implementácie procesov a systémov riadenia. Spoločnosť WOOD 6 Company dlhodobo podporuje projekty a nadácie ako sú United Philantropy, ktoré sa zameriavajú na inovácie v podnikateľskom sektore. Som preto hrdý, že môžeme prispieť k vydaniu tejto knihy a zároveň k rozvoju nových prístupov a riešení, ktoré pomáhajú podnikom rásť a prosperovať. 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »