Táto stránka používa bezpečnostný certifikát SSL, zabezpečené pripojenie HTTPS, technológiu cookies, monitoruje návštevnosť a cieli reklamu. Cookies a sledovanie môžete vypnúť.

New York Harbour Storm-Surge Barrier

Čítanie na 2 min.

Má hrádza okolo New Yorku za 200 miliárd dolárov zmysel? Prekvapivo sa zhodujú vedci i Trump

Informácie o tomto príspevku

Vydané 20. januára 2020
Zverejnil

Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

V roku 2012 zasiahol Kubu a pobrežie Spojených štátov amerických tropický cyklón Sandy. Spôsobil obrovské škody na majetku a v jeho dôsledku prišlo o život až 185 ľudí, prevažne v USA. S priemerom 1 600 kilometrov sa jednalo o historicky najväčší pozorovaný hurikán v Atlantiku a celkové škody na majetku údajne presiahli 50 miliárd amerických dolárov.

Napriek tomu, že Kuba bola zasiahnutá ničivou prírodnou silou z väčšej časti, škody v USA boli väčšie pre rozsiahlejšiu výstavbu.

Najväčšie škody boli spôsobené priamo v New Yorku, kde sa teraz zvažuje postavenie oceánskej hrádze. Jej cena by mohla dosahovať závratných až 200 miliárd amerických dolárov, ale jej význam spochybňuje nielen sám americký prezident Donald Trump. Ani vedci nevedia s istotou odhadnúť, do akej miery a či vôbec bude hrádza skutočnou prekážkou pred prírodnými živlami. Navyše ak existuje perspektíva, že vzhľadom k meniacej sa klíme budú hurikány stále silnejšie.

Výskum možných výhod a nedostatkov prípadnej stavby s názvom New York Harbour Storm-Surge Barrier teraz realizuje US Army Corps of Engineers s tým, že prvé správy s výsledkami výskumu by mali byť k dispozícii v roku 2022.

INZERCIA

Zatiaľ sa uvažuje nad tým, že by hrádza mohla daňových poplatníkov USA výjsť na 122 až 200 miliárd dolárov a jednalo by sa až o 25 rokov trvajúcu výstavbu.

Ako by mala táto hrádza vyzerať, je tiež predmetom výskumu. Zatiaľ sa uvažuje napríklad o umelých ostrovoch prepojených plotmi či hrádzami. Tie však majú za cieľ obmedziť silu búrok, nemajú žiadny potenciál zamedziť vzostupu oceánskej hladiny. A jej rastúca výška bude problémom už čoskoro, o čom nás presviedčajú správy od odborníkov z celého sveta.

Zdroj témy: US Army Weighs Up Proposal For Gigantic Sea Wall to Defend NY From Future Floods

New York, ilustračné foto

Inzercia

New York, ilustračné foto

 

Prečítajte si aj:

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

Informácie o tomto príspevku

Vydané 20. januára 2020
Zverejnil

Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Prejsť na stránku inzerenta: AVISMaxirent.sk

Zavrieť reklamu