Litre tekutého zlata: Počítač či kožené topánky? Čo má väčšiu vodnú stopu?

Voda je ukrytá v každom jednom produkte, ktorý zazrel svetlo sveta. Možno ju nevidíme, no na výrobu spotrebného tovaru idú milióny litrov. Tovaru, ktorý kupujeme, používame a – vyhadzujeme. Výroba každodenných materiálov, akými sú papier, plast, kov či tkanina, zhltne množstvo vody. Prvým dôležitým krokom k jej šetreniu a produktívnejšiemu využívaniu je uvedomenie si, koľko… Prečítať celé

Voda je ukrytá v každom jednom produkte, ktorý zazrel svetlo sveta. Možno ju nevidíme, no na výrobu spotrebného tovaru idú milióny litrov. Tovaru, ktorý kupujeme, používame a – vyhadzujeme. Výroba každodenných materiálov, akými sú papier, plast, kov či tkanina, zhltne množstvo vody. Prvým dôležitým krokom k jej šetreniu a produktívnejšiemu využívaniu je uvedomenie si, koľko tejto čírej tekutiny je za každým jedným výrobkom.

Plastová fľaša na vodu

Plastová fľaša na vodu má relatívne nízky vplyv na spotrebu vody v porovnaní so zvyškom položiek v tomto zozname. Na výrobu 1-litrovej fľaše však treba takmer tri litre vody. No väčšina z nej sa spotrebuje pri ťažbe ropy. Ľudia preto môžu ušetriť dodatočnú spotrebu vody a plastov prechodom na opakovane použiteľné nádoby na pitie.

Voľte prenosné fľaše či termosky, ktoré budete používať roky. Zdroj: Pexels.com

Počítač

Na výrobu jedného počítača je potrebných asi 1 500 litrov vody. Každý čip vo vnútri počítača je potrebné opláchnuť viac ako 30-krát.  Ekologickejšími alternatívami sú napríklad tablety alebo iné menšie elektronické zariadenia.

Kožené topánky

Na výrobu kožených topánok je potrebných približne 8 tisíc litrov vody. Zvieratá, ktoré sa chovajú pre výrobu kožených topánok potrebujú piť a jesť potravu , ktorá potrebuje na rast opäť vodu. Udržateľnejšia je vegánska obuv vyrobená zo syntetických materiálov.

Pol kila bravčového mäsa

Na výrobu pol kila bravčového mäsa je potrebných 3310 litrov vody. Zdá sa vám to veľa? Pri výrobe hovädzieho sa jej spotrebuje 3-krát viac!

Polyesterová košeľa

Počas celého životného cyklu – od výroby cez pranie až po likvidáciu – spotrebujú dve bavlnené košele viac ako 26 500 litrov vody. Polyester je na druhej strane syntetické vlákno, ktoré je výrazne menej smädné.

Jeden krajec chleba

S touto základnou, no aj napriek tomu vzácnou potravinou plytváme jedna radosť. Koľko kúskov chleba vyhodíte každý týždeň len preto, že napríklad stvrdol? Takto ho ešte stále môžete využiť na hrianky alebo krutóny. Pri výrobe obilia na jeden jediný bochník je potrebných asi 650 litrov vody. To znamená, že jeden plátok ukrojí približne 41 litrov.

Chlieb nad zlato. Nakupujte len také množstvo pečiva, ktoré skutočne zjete. Zdroj: Pexels.com

Jeden list papiera

Množstvo vody potrebné na vytvorenie papiera sa líši v závislosti od veľkosti, materiálu a farby každého kusu. Na vytvorenie štandardného listu veľkosti malého zošita je potrebných viac ako 11 litrov vody. Na výrobu listu papiera veľkosti A4 sa spotrebuje až neuveriteľných 30 litrov vody! Dnes však už máme na výber. V elektronickej forme vieme uchovávať dokumenty aj čítať knihy, preto môžeme vždy uprednostniť túto možnosť.

Pol kila zemiakov

Na výrobu pol kila zemiakov je potrebných asi 126 litrov vody. Ak ide o odrodu odolnú voči suchu, toto číslo je výrazne nižšie. Na druhej strane, zemiaky vás dokážu zasýtiť na pomerne dlhú dobu, preto ich postačí menej.

Pol kila kuracieho mäsa

Kuracie mäso má jednu z najnižších mier spotreby vody spomedzi mäsa. Na výrobu pol kila kurčaťa je potrebných 1 770 litrov vody. Na produkciu kurčiat na ľudskú spotrebu sa však stále spotrebuje podstatne viac vody ako na produkciu zeleniny. Úplné vynechanie mäsa zo svojho jedálnička je najudržateľnejšou možnosťou.

Jedna drevená doska

Stromy určené na rezivo potrebujú vodu, aby rástli a prosperovali. Preto majú drevené dosky spotrebu vody približne 20, 4 litra na dosku. Viac sa však používa pri ťažbe dreva, rezaní a finálnych fázach výroby. 

Celkové spracovanie dreva je časovo náročné. – od malého stromčeka až po finálny produkt. Zdroj: Pexels.com

Jablko

Na vypestovanie jedného jablka je potrebných 68 litrov vody. Vzhľadom na to je konzumácia jabĺk ekologickejšia ako pitie jablkového džúsu. Prečo? Na vyprodukovanie jedného jablkového džúsu je potrebných neuveriteľných 225 litrov vody. Násobne zdravšie je voliť ovocie nad spracovaným džúsom, ktorý obsahuje konzervanty a vysoké hodnoty cukru. 

Hamburger

Na výrobu hamburgera s hmotnosťou 1,4 kilogramov bude potrebných asi 2 500 litrov vody. Okrem mäsa sem samozrejme rátame i výrobu žemle a omáčky.

Pol kila vlny

Na výrobu pol kila vlny je potrebných asi 380 litrov. Nielen ovce potrebujú na prežitie potrebujú vodu, no značné množstvo potrebujeme aj na jej farbenie. 

Jedna čokoládová tyčinka

Na výrobu jednej čokoládovej tyčinky potrebujete asi 1 700 litrov vody. Jej prevažná väčšina sa používa na pestovanie kakaovníkov potrebných na výrobu čokolády. Milovníci čokolády sa potešia – touto vzácnou tekutinou sa neplytvá – pri pestované postačí dažďová voda, a to vďaka ideálnej klíme.

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pexels.com

Krmivo pre domáce zvieratá v hodnote 1 eura

Na výrobu krmiva pre domáce zvieratá v hodnote približne jedného eura je potrebných asi 757 litrov vody. Viac ako polovica sa používa na pestovanie obilia a kŕmenie dobytka. Zvyšok sa používa na výrobu samotných pochúťok.

Jedno vajce

Jedno vajíčko, 200 litrov vody.  Zdravé kurčatá potrebujú vodu na pitie, pričom ich kŕmime aj rôznymi obilninami – tie sú na vodu náročné. Najlepším riešením je doplňovať ich stravu zvyškami potravy, ktorá by v inom prípade skončila v smetnom koši. 

Pokračujte na ďalší príspevok »