Na Slovensku fajčí viac ako pätina populácie, fajčiť sa začína v čoraz nižšom veku
Aj cez to, že spoločnosť je informovaná ohľadom negatívnych dopadoch fajčenia, počet fajčiarov každoročne stúpa. Mnohé krajiny sa snažia s týmto zlozvykom bojovať prostredníctvom zvyšovania daní z tabakových výrobkov. Výnimku netvorí ani Slovensko, nakoľko cigarety môžu byť po schválení nového zákona opäť drahšie. Ako uvádza portál RTVS, Ministerstvo financií Slovenskej republiky pripravuje novelu zákona o… Prečítať celé
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
Aj cez to, že spoločnosť je informovaná ohľadom negatívnych dopadoch fajčenia, počet fajčiarov každoročne stúpa. Mnohé krajiny sa snažia s týmto zlozvykom bojovať prostredníctvom zvyšovania daní z tabakových výrobkov. Výnimku netvorí ani Slovensko, nakoľko cigarety môžu byť po schválení nového zákona opäť drahšie.
Ako uvádza portál RTVS, Ministerstvo financií Slovenskej republiky pripravuje novelu zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. To, o koľko sa môže navýšiť ich cena nie je zatiaľ známe. Viac informácií by sme mali dostať v septembri tohto roku, pričom ministerstvo v súčasnosti zisťuje názor odbornej a laickej verejnosti.
Dalo by sa povedať, že ide o krok vpred, nakoľko uvedená daň je prezentovaná ako súčasť zdravotnej politiky. Na základe toho by peniaze z nej mali smerovať na boj proti fajčeniu. Avšak podľa Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz cieľom ministerstva financií je len zvýšiť všeobecné daňové príjmy.
Dlhodobým pozitívnym príkladom zdravotnej politiky je Kanada, ktorá sa snaží už niekoľko rokov znižovať počet fajčiarov. V roku 2000 sa stala prvou krajinou, ktorá nariadila grafické varovania na škatuľkách cigariet, píše portál ScienceAlert. V máji uviedla nové nariadenie, ktoré zahŕňa, aby každá cigareta obsahovala individuálne zdravotné varovanie.
Dlhodobý boj proti závislostiam
Kanada by mohla byť príkladom v boji proti závislostiam mnohým krajinám. Avšak aj cez to podľa vládnych údajov tabak každoročne naďalej zabíja 48 000 Kanaďanov. Zároveň takmer polovica nákladov na zdravotnú starostlivosť v krajine súvisí s užívaním návykových látok.
Kanada však naďalej plánuje bojovať proti fajčeniu, pričom cieľom Ottawy je do roku 2035 znížiť počet fajčiarov v krajine zo súčasných 13 percent na päť percent populácie.
Jedným z riešení je, že dlhé cigarety, ktoré majú v priemere 84 milimetrov, budú do roka dostupné v obchodoch s novými individuálnymi etiketami. V prípade cigariet v bežnej veľkosti má nové nariadenie prísť do platnosti začiatkom roku 2025.
Narastajúci počet fajčiarov na Slovensku
Síce sa fajčenie považuje za jednu z najväčších zdravotných hrozieb, počet fajčiarov na Slovensku počas minulého roka značne pribudol. Štatistika vykazuje, že na našom území fajčí viac ako pätina populácie, informuje portál RTVS.
Na základe toho sa každý rok 31. mája, ktorý je známy ako Svetový deň bez tabaku, upriamuje pozornosť na škodlivosť tabakových výrobkov. Tento rok v súvislosti s týmto dňom mohli Slováci, ktorí chceli prestať fajčiť, navštíviť poradne úradov verejného zdravotníctva.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie tabak každoročne zabije až osem miliónov ľudí. Dané úmrtia sú spôsobené celým radom závažných zdravotných ťažkostí, pričom na prvom mieste sú nádorové ochorenia. Po nich nasledujú problémy s dolnými dýchacími cestami či srdcovocievne ochorenia.
Ďalším negatívnym fenoménom je aj to, že s fajčením v súčasnosti začínajú mladí ľudia čoraz v nižšom veku. Zväčša ide o vek okolo 12 až 15 rokov, kedy je organizmus maloletých ešte stále vo vývoji.
Zároveň Svetová zdravotnícka organizácia poukazuje aj na to, že tabakový priemysel svojimi pestovateľskými zásahmi prispieva ku globálnej pestovateľskej kríze. Aj preto sme si tento rok Svetový deň bez tabaku pripomenuli kampaňou s heslom – „Pestujte potraviny, nie tabak“.
Porovnanie s európskymi štatistikami
Ako uvádza portál Brainee, Slovensko v porovnaní so susedným Českom vykazuje väčší počet fajčiarov a fajčiarok. Avšak v prípade krajiny, ktorá v Európe najviac holduje cigaretám, prvú priečku obsadilo Bulharsko. Z hľadiska štatistík tam fajčí až 28,2 percent obyvateľstva.
Vo Švédsku fajčí naopak najmenej obyvateľov, pričom číselné hodnoty predstavujú len 9,3 percenta. Jednou z anomálií je však to, že na jeho území fajčí viac žien než mužov, nakoľko v priemernom zrovnaní výpočty vykazujú viac fajčiarov.
Fajčenie predstavuje obrovskú výzvu nielen pre naše zdravie, ale aj životné prostredie. Španielsko, v ktorom fajčí 23,1 percent obyvateľstva, sa s týmto problémom vysporiadalo naozaj svojsky. V súlade so smernicou EÚ Gren Deal prijalo zákon, ktorý tabakovým spoločnostiam prikazuje uhrádzať náklady spojené s čistením ohorkov z cigariet na verejnom priestranstve. Zároveň spoločnosti budú musieť zodpovedať aj za vzdelávanie verejnosti, aby ľudia za sebou nezanechávali odpad z tabakových výrobkov.
Výnimku netvoria ani elektronické cigarety, ktoré sú v súčasnosti známe ako „zdravšia“ verzia fajčenia. Avšak podľa zistení nedávnej štúdie nemožno určiť, aký dopad majú v skutočnosti pre dýchací systém.
Svetová zdravotnícka organizácia pozornosť upriamuje predovšetkým na takzvané e-liquidy, ktoré sa v uvedených cigaretách používajú ako náplne. Mnohé z nich obsahujú rôzne prísady v podobe príchutí, ktoré môžu byť pre ľudský organizmus toxické.
Tomuto novodobému trendu podľahlo najmä Francúzsko, v ktorom vapuje 6,6 percent obyvateľov. U Slovákov ide o 1,2 percent jedincov.