Revolúcia v archeológií

Metóda LiDAR pomáha mapovať podzemné železnice

Podzemné železnice boli jedinou cestou k slobode Podzemné železnice zachránili život mnohým ľuďom hľadajúcim slobodu. Systém tajných ciest ponúkal zotročeným (prevažne) Afroameričanom cestu za útočiskom a pomocou. Presný dátum vzniku skrytých staníc nie je známy, ale vybudovala sa okolo roku 1830.  Najintenzívnejšie fungovala do vypuknutia vojny medzi Severom a Juhom (1861 – 1865), no ani potom neutíchla… Prečítať celé
Vydané 28. februára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Podzemné železnice boli jedinou cestou k slobode

Podzemné železnice zachránili život mnohým ľuďom hľadajúcim slobodu. Systém tajných ciest ponúkal zotročeným (prevažne) Afroameričanom cestu za útočiskom a pomocou. Presný dátum vzniku skrytých staníc nie je známy, ale vybudovala sa okolo roku 1830.  Najintenzívnejšie fungovala do vypuknutia vojny medzi Severom a Juhom (1861 – 1865), no ani potom neutíchla snaha o oslobodenie otrokov.

Otroci zbierajú cukrovú trstinu na ostrove Antigua (1823). zdroj: unsplash.com

Trasy často sledovali prirodzené vodné cesty, chodníky a viedli z miest zotročenia na juhu do severných a západných štátov, kde bolo otroctvo nezákonné. Cesty sa takisto využívali  na útek do Kanady, Mexika, Floridy, na karibské ostrovy a do Európy.

Utajenie bolo rozhodujúcim faktorom pri zaistení bezpečnosti ľudí na úteku. Preto sa dlhý čas verilo, že otvorené trasy a ich detailné umiestnenie ostanú navždy nenájdené. Tie čo sa zachovali, slúžia ako memento pre spoločnosť. Medzi historické pamiatky patrí napríklad dom Jacksonovcov v meste Newton (Massachusetts) či kostol Bethel AME v Greenwich Township (New Jersey).

Úteky do Kanady

Zákon zverejnený v roku 1793 znemožnil otrokom opustiť miesto, kde museli slúžiť. Ak ich chytili, bolo im odopreté právo postaviť sa pred súd a vrátili sa naspäť k svojím majiteľom. Štáty v severnej časti Ameriky do roku 1804 skoncovali s akýmkoľvek zákonom schvaľujúcim otroctvo, na juhu sa však dial presný opak.

Tisíce otrokov pracovali na plantážach s honosnými vilami, ktoré stoja dodnes. zdroj: unsplash.com

V roku 1850 sa zákon posilnil a uvalil tvrdšie sankcie nielen na otrokov, ale takisto na ľudí, ktorí im pomáhali. Počas tohto obdobia sa ale neprestávalo s pomocou pre otrokov. Podzemné  železnice označovali aj rôzne zastávky na povrchu, cez ktoré sa ľudia presúvali. Odhady počtu tých, ktorým zabezpečili útek sa uvádzajú v rozpätí od 40 000 do 100 000.

Kvôli snahe zabrániť odhaleniu, dostali skupiny aj miesta rôzne prezývky. Takzvaní „sprievodcovia“ viedli zhromaždenú skupinu ľudí tak, aby nepozorovane prešli na ďalšie miesto. Úkryty zahŕňali obytné domy, kostoly a školy. Nazývali sa „stanice“, „bezpečné domy“ a „sklady“. Ľudia, ktorí ich tam čakali sa nazývali „prednostovia stanice“. Keď skupina nabrala silu a doplnila si zásoby jedla, vydala sa na ďalšie putovanie. Väčšinou ľudia prechádzali severnými štátmi, aby sa dostali do zasľúbenej zeme – Kanady.

Nové technológie odhalili históriu

Počas uplynulých rokov archeológovia neprestajne analyzovali vymedzené územia. Niektoré cesty boli však tak dobre ukryté, že museli použiť viac technologických metód. Pomocou termálnych dronov a laserových impulzov nahliadli cez hustú vegetáciu a zasypané šachty. Našli tunely, jaskyne a útočiská, ktoré na nebezpečnej ceste za slobodou poskytli ľuďom aspoň chvíľu na odpočinok.

V Prospect Bluff (Florida) je vybudovaná španielska pevnosť, ktorá bola dôležitou zastávkou na južnej vetve podzemnej železnice. Impulzy laserového lúča však vo fotodetektore vyhodnotili, že sa pod pevnosťou skrývajú tajné cesty. Technológia sa nazýva LiDAR a používa sa nielen pri zobrazovaní 3D modelov máp.  Dopravní policajti ňou merajú rýchlosť a postupne sa stáva súčasťou autonómnych áut. V porovnaní so zdĺhavým archeologickým kopaním ide o rýchlejší proces objavovania. Zároveň poskytne kvalitný náhľad na okolité ruiny. V Kansase a Ontáriu objavil LiDAr pochované zvyšky štruktúr spojených s podzemnou železnicou v dnes už neexistujúcich mestách.

Prieskum v Južnej Karolíne sa pre zmenu obrátil na magnetometriu. Je to technika merajúca malé posuny v magnetickom poli Zeme na identifikáciu určitých kovov. Zámerom bolo nájsť potopenú loď Konfederácie, ktorú preslávil bojovník za slobodu – Robert Smalls. V rámci svojej práce sa stal známym ako jeden z najlepších námorných pilotov. Konfederácia však tento titul odmietala udeliť jemu či akémukoľvek zotročenému mužovi. Smalls oslobodil seba a svoju rodinu z otroctva v roku 1862, keď sa úspešne doplavil do bezpečia.

Zdroje: www.history.com, www.livescience.com, www.nationalgeographic.com

Zdroj titulnej fotografie: unsplash.com