ZO SVETA

Zákon o registrácií SIM kariet: Prístup na sociálne médiá na Filipínach len so skutočnou identitou

soiNový nástroj proti internetovej šikane, vydieraniu, trollovaniu, ale najmä proti dezinformáciam by sa na Filipínach čoskoro mohol stať reálnym. Zákon o registrácii SIM kariet znemená prepojenie skutočnej identity obyvateľov Filipín s ich účtom na sociálnych médiách. Filipínsky parlament už schválil návrh zákona. Platným sa stane až po tom, ako ho podpíše prezident Filipín Rodrigo Duterte…. Prečítať celé

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

soiNový nástroj proti internetovej šikane, vydieraniu, trollovaniu, ale najmä proti dezinformáciam by sa na Filipínach čoskoro mohol stať reálnym. Zákon o registrácii SIM kariet znemená prepojenie skutočnej identity obyvateľov Filipín s ich účtom na sociálnych médiách. Filipínsky parlament už schválil návrh zákona. Platným sa stane až po tom, ako ho podpíše prezident Filipín Rodrigo Duterte.

Keď zákon vojde do platnosti, pre Filipíny by to malo znamenať koniec skrývania sa za falošnými profilmi na sociálnych médiách. Pri zakladaní si účtov na sociálnych médiách budú od nových používateľov požadované údaje ohľadom ich celého skutočného mena a telefónneho čísla.

Takýto krok má za úlohu zablokovať prístup online trollom pred blížiacimi sa všeobecnými voľbami v krajine, kde sa v posledných rokoch dialo, že populistickí politici využívali dezinformácie vo svoj prospech.

Očakáva sa, že súčasný prezidemt Filipín Rodrigo Duterte zákon podpíše, a tak by mohli Filipíny svetu poskytnúť náhľad na to, ako by to mohlo fungovať. Nie len Filipíny majú problém s anonymnými účtami na sociálnych médiách, proti ktorým je potrebné prijať opatrenia. Je to celosvetový problém, ktorý zahrňuje aj Slovensko.

„Vzhľadom na to, že sa Filipíny stávajú akýmsi druhom globálnej trollovej farmy alebo ich centrom, táto skúsenosť môže mať ohlas po celom svete, a všimnú si ju aj ďalšie obkľúčené demokracie, ktoré sú tiež v zovretí autoritárskeho populizmu,“ prezradil Richard Heydarioan geopolotický autor a profesor z hlavného mesta Filipín – Manily pre VICE World Nsws.

Zákon o registrácií SIM kariet sa týka nových, ale aj už existujúcich účtov na sociálnych médiách

Toto nové opatrenie nesie názov „Zákon o registrácií SIM kariet“. Od poskytovateľov telekomunikačných služieb bude vyžadovať, aby pred aktiváciou zaregistrovali každú predanú SIM kartu. Používatelia sociálnych sietí budú musieť pri založení účtu zaregistrovať svoju skutočnú identitu a aj svoje telefónne číslo.

INZERCIA

Prepojenie účtov na sociálnych médiách so skutočnou identitou používateľov sa bude týkať aj už existujúcich profilov. Účty, ktoré nebudú prepojené s overenými identitami do 6 mesiacov od prijatia tohto zákona, budú deaktivované. Každý, každému, kto bude pristihnutý pri tom, ako používa fiktívnu identitu na získanie SIM karty alebo na používanie sociálnych médií, hrozí odňatie slobody na najmenej šesť rokov, alebo bude pokutovaný až do výšky 200 000 pesos (približne 8 700€), alebo mu hrozí kombinácia oboch trestov.

„(Návrh zákona) je naším malým príspevkom k boju proti anonymite, ktorá poskytuje prostredie pre trollov a iné zlomyseľné útoky, ktorým sa v dobe sociálnych médií darí,“ uviedol vo vyhlásení pre VICE World News senátor Franklin Drilon, jeden z autorov zákona. „Dúfam, že to signalizuje koniec éry trollov, ktorá infikovala (krajinu) a spôsobila ďalšie rozdelenie v našej krajine,“ pokračoval.

Inzercia

Ako to má fungovať v praxi a čoho sa týka

Telekomunikačné spoločnosti majú odosielať informácie zadané pri registrácií používateľov do centralizovanej databázy, „ktorá bude striktne slúžiť ako register na spracovanie, aktiváciu alebo deaktiváciu predplatného a nebude sa používať na žiadny iný účel,“ uvádzajú autori návrhu zákona.

V návrhu zákona však chýba definícia „sociálnych médií“, kvôli čomu vzniká priestor k jeho nesprávnemu výkladu, presahovaniu či zneužívaniu. Definície odborníkov na marketing a sociálne média (napr. v tejto publikácií) za sociálne médiá považujú nasledujúcich 13 typov onlinových platforiem a obsahu: blogy, obchodné siete, spoločné projekty, podnikové sociálne siete, fóra, mikroblogy, zdieľanie fotografií, recenzovanie produktov/ služieb, social bookmarking, sociálne hry, sociálne siete, zdieľanie videa či virtuálne svety.

Sociálne médiá sú internetové aplikácie založené na Web 2.0. Obsah generovaný používateľmi je akousi „miazgou“ organizmu sociálnych médií.

„Odborníci na kyberbezpečnosť z mimovládnej organizácie Democracy.Net.PH však varujú pred zneužitím zákona na potlačenie práv a internetovej slobody občanov Filipín. Tvrdia, že vhodnejšie by bolo bojovať proti konkrétnym osobám a nie obmedzovať všetkých občanov krajiny,“ informuje na svojej Facebookovej stránke InfoSecurity.

Zdroje: Vice, Democravy.Net.PH, InfoSecurity

Pokračujte na ďalší príspevok »