umenie a kreativita

Japonský umelec vytvára každodenný život v podobe bizarných miniatúr

Miniatúrny svet v hravej podobe aj pre dospelých Kreativite sa medze nekladú. Tento výrok platí niekoľko násobne pre umelca menom Tatsuya Tanaka, ktorý zaznamenáva každodenný život v šikovne navrhnutom svete miniatúrnych diorám v rámci neuveriteľného projektu. Nesmierne tvorivý japonský umelec strávil posledné desaťročie pretváraním predmetov v životnej veľkosti, akými sú špongie, taniere plné lahodných polievok,… Prečítať celé
Vydané 27. februára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Miniatúrny svet v hravej podobe aj pre dospelých

Kreativite sa medze nekladú. Tento výrok platí niekoľko násobne pre umelca menom Tatsuya Tanaka, ktorý zaznamenáva každodenný život v šikovne navrhnutom svete miniatúrnych diorám v rámci neuveriteľného projektu. Nesmierne tvorivý japonský umelec strávil posledné desaťročie pretváraním predmetov v životnej veľkosti, akými sú špongie, taniere plné lahodných polievok, strúhadiel, ceruziek či dokonca rúšok.

Z týchto a rôznych ďalších rekvizít tvorí malý svet plný postavičiek, ktoré vášnivo hrajú tenis, rybárčia, varia alebo hrajú na hudobný nástroj. Muž kúpajúci sa v špongii, strom plný pukancov, uterák vhodný ako svah pre lyžiarov – to nie je všetko čo objavíte v zákutiach miniatúrneho kalendára. Diela sú produkované dennodenne a často odrážajú súčasné udalosti, dianie vo svete, ale aj bežný život človeka. Aktuálnosť je viditeľná napríklad na použití rúšok ako pomôcky pre dotvorenie finálneho vzhľadu a myšlienky. Rovnako obľúbenou témou autora boli i zimné olympijské hry.

RUNNING TRACK. Zdroj: miniature-calendar.com

BATHTUB COVER. Zdroj: miniature-calendar.com

WASH AWAY YOUR TROUBLES. Zdroj: miniature-calendar.com

Čo chcel v skutočnosti autor povedať svojou tvorbou?

Na Tanakovej stránke môžete nahliadnuť aj do zákulisia jeho kreatívnej práce, do ktorej zapája dôvtip i dušu. Uvádza: „Každého už určite napadli myšlienky ako: Brokolica a petržlen môžu niekedy vyzerať ako les stromov a listy stromov plávajúce na vodnej hladine môžu niekedy vyzerať ako malé loďky. Každodenné udalosti videné z miniatúrnej perspektívy nám môžu priniesť množstvo zábavných myšlienok. Chcel som vziať tento spôsob myslenia a vyjadriť ho fotografiami, preto som začal zostavovať MINIATURNÝ KALENDÁR. Tieto fotografie zobrazujú predovšetkým postavy v štýle diorámy zamerané na denné potreby.  Rovnako ako v štandardnom dennom kalendári sa fotografie na mojej webovej stránke a stránke SNS denne aktualizujú, čím si vyslúžili názov MINIATURNÝ KALENDÁR. Bolo by skvelé, keby ste ho pridali do vášho každodenného života ako malé potešenie.

CUT THE VEGETABLES. Zdroj: miniature-calendar.com

MAKEUP CHANNEL. Zdroj: miniature-calendar.com

ARTISTIC ICE SKATING. Zdroj: miniature-calendar.com

Kto v skutočnosti je Tatsuya Tanaka?

Tatsuya sa narodil v meste Kumamoto v roku 1981. Prelomový bol pre neho rok 2011, kedy začal vytvárať práve kalendár s miniatúrnym životom. Jeho cieľom bolo týmto spôsobom ukázať každodenné scény zábavným, jedinečným spôsobom s hŕstkou radosti. Táto forma umenia mu umožňuje používať alternatívne predmety na vytvorenie rôznorodej činnosti v živote človeka. Odvtedy denne aktualizuje a nahráva jedinečný obsah na webový portál www.miniature-calendar.com. Kalendár si nemusíte prezerať iba online, viete si ho aj zakúpiť a urobiť ním radosť blízkemu človeku, ktorý je bláznom do kreatívnych a uletených darčekov.

Každoročne sa dokonca koná aj výstava s názvom „MINIATURE LIFE Exhibition: Tatsuya Tanaka’s World of Resemblance“, ktorá sa koná v Japonsku i v zahraničí a v júli 2021 prilákala viac ako 1,5 milióna návštevníkov. V súčasnosti má na sociálnej sieti Instagrame3,5 milióna sledovateľov, ktorých počet každých dňom rastie.

NOODLE FISHING. Zdroj: miniature-calendar.com

Zdroj: miniature-calendar.com

RICH MUSIC. Zdroj: miniature-calendar.com

ERASER CEMETERY. Zdroj: miniature-calendar.com

ZDROJE: digitalsynopsis.com, miniature-calendar.com, thisiscolossal.com

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.