Vesmír

Čínsky rover Yutu-2 na Mesiaci objavil záhadné sklenené gule

Čínsky lunárny rover Yutu-2 objavil na povrchu Mesiaca dvojicu záhadných sklenených gúľ. Podľa informácií by polopriehľadné gule mali merať 15 až 25 milimetrov. Robot ich našiel pomocou svojej panoramatickej kamery. Sklamaním však je, že robot nedisponuje technológiou, ktorá by umožnila analyzovať chemické zloženie týchto zvláštnych útvarov. Napriek tomu sú guľôčky označené ako ciele pre budúci… Prečítať celé
Vydané 27. februára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Čínsky lunárny rover Yutu-2 objavil na povrchu Mesiaca dvojicu záhadných sklenených gúľ. Podľa informácií by polopriehľadné gule mali merať 15 až 25 milimetrov. Robot ich našiel pomocou svojej panoramatickej kamery.

Sklamaním však je, že robot nedisponuje technológiou, ktorá by umožnila analyzovať chemické zloženie týchto zvláštnych útvarov. Napriek tomu sú guľôčky označené ako ciele pre budúci výskum. Vedci totiž dúfajú, že by im mohli pomôcť pri získavaní nových informácií o zložení mesačného plášťa a procesoch, ktoré sa udejú pri náraze meteoritu na mesačný povrch. Výskum zloženia mesačného povrchu by mohol odborníkom priniesť dôležité poznatky o využití mesačných hornín ako stavebného materiálu.

Sklo na Mesiaci

Malé sklenené gule sú na Mesiaci pomerne bežným javom. Zvyčajne ale majú priemer menší ako tri milimetre a sú tmavé a nepriehľadné. Drobné guľôčky na mesačnom povrchu zbierali aj astronauti misie Apollo 16. Tí však svoj výskum vykonávali na opačnej strane Mesiaca. Väčšina sklenených guľôčok objavených astronautmi Apolla však merala menej ako jeden milimeter a mala sivú farbu. Guličky ktoré objavil robot Yutu-2 sú však takmer dokonale priesvitné a lesklé.

Drobné guľôčky vznikajú v reakcií, kedy sú minerály bohaté na kremík vystavené veľmi vysokým teplotám, pri ktorých sa v dôsledku tepla transformujú do kvapalného stavu a nadobúdajú guľovitý tvar. Následne sa vplyvom prostredia rýchlo ochladzujú a menia na sklo. Práve k takým vysokým teplotám dochádzalo počas sopečnej erupcie v období, kedy bol Mesiac vulkanicky aktívny. Je však možné, že vznik guľôčok môžu zapríčiniť aj dopadajúce meteority.

Sklenené guľôčky, ktoré objavil rover Yutu-2 [Xiao et al., Science Bulletin]

Sklenené guľôčky, ktoré objavil rover Yutu-2 [Xiao et al., Science Bulletin]

Môžu byť staré až 4,2 miliárd rokov

Hoci dnes už Mesiac nie je vulkanicky aktívny, sopečné erupcie na ňom prebiehali väčšinu jeho „života“. Podľa doterajších poznatkov sa prvá erupcia mala odohrať asi pred 4,2 miliardami rokov a najintenzívnejšie obdobie vulkanickej aktivity zažil Mesiac pred 3,8 miliardami rokov.

Vedci predpokladajú, že aj sklenené gule, ktoré našiel rover Yutu-2, vznikli s najväčšou pravdepodobnosťou pri páde meteoritu, nakoľko boli spozorované v blízkosti krátera. Výskum, ktorý bol publikovaný vo februárovom čísle časopisu Science Bulletin, tiež udáva, že na základe umiestnenia guľôčok a ich neporušeného tvaru museli byť sformované alebo premiestnené na povrch pri dopade meteoritu len nedávno. Mesačný regolit totiž dokáže zakryť útvary na povrchu mesiaca za menej ako 100 000 rokov.

Čínsky rover Yutu-2

Rover Yutu-2 má za úlohu preskúmať odvrátenú stranu Mesiaca. Na Mesiac pristál 11. januára 2019 a od začiatku misie prešiel po mesačnom povrchu viac než 915 metrov. Yutu-2 je prvým roverom v histórii, ktorému sa podarilo pristáť na odvrátenú časť Mesiaca. Robot čínskej vesmírnej agentúry pristál v 186 kilometrov širokom kráteri Von Kármán, ktorý sa nachádza blízko južného pólu mesiaca. Pre vedcov je táto oblasť obzvlášť zaujímavá, nakoľko sa tu nachádza ľad, ktorý by sme mohli využiť pri vybudovaní trvalej základne na Mesiaci. Plánované trvanie misie roveru Yutu-2 bolo len tri mesiace, teraz však drží rekord ako najdlhšie fungujúci rover na Mesiaci.

Inzercia
Privrátená strana Mesiaca [Unsplash]

Privrátená strana Mesiaca [Unsplash]

Toto však nie je jeho prvý kuriózny objav na odvrátenej strane Mesiaca. V novembri 2021 čínska vesmírna agentúra zdieľala obrázok, na ktorom bol zachytený mesačný povrch v blízkosti krátera Von Kármán so zvláštnym útvarom. Z mesačného horizontu totiž vyčnieval objekt tvaru kocky.

Zvláštny útvar si vtedy získal pozornosť nie len vedcov, ale aj verejnosti. Zatiaľ čo sa vedci nemohli zhodnúť na tom, čo by to mohlo byť, konšpirační teoretici prichádzali s teóriami o mimozemských civilizáciách. Robotovi Yutu-2 trvalo niekoľko týždňov, kým sa k objektu priblížil a poslal na Zem detailnejšie snímky. Odborníci nakoniec dospeli k záveru, že ide len o zvláštne sformovanú skalu.

 

 

Zdroje: Interesting Engineering, Live Science, Inverse

Zdroj titulnej fotografie: CNSA/Wikimedia Commons

Pokračujte na ďalší príspevok »