Lifestyle

Jedno z najlepšie strážených cestovateľských tajomstiev – Irán

 • 29 decembra, 2021
 • 13 min read
Jedno z najlepšie strážených cestovateľských tajomstiev – Irán

Cestovanie do Iránu

 

1.1 Úvodné informácie

1.2 Najlepšie miesta na návštevu v Iráne

1.3 Iránske jedlo a pitie

INZERCIA

1.4 Cestovanie po Iráne

1.5 Bezpečnosť a pravidlá obliekania

INZERCIA

1.6 Dôležité miestne právne predpisy

1.7 Najčastejšie otázky cestovateľov do Iránu 

Inzercia

 

Eram Gardens, Shiraz. Zdoj: edition.cnn.com

1.1 Úvodné informácie

Irán je jedným z najlepšie strážených cestovateľských tajomstiev na svete. Veľká a rozmanitá krajina má drsné hory, čarovné lesy, soľné pláne, vyprahnuté púšte, tajomné stepi a príjemné pláže.

Moderné atrakcie môžu byť rovnako veľkolepé, s úžasne krásnym Isfahánom na vrchole akéhokoľvek zoznamu cestovateľských zaujímavostí, zatiaľ čo Persepolis je jedným z najväčších starovekých miest na svete.

Irán, známy svojou nádhernou architektúrou a vrelou pohostinnosťou miestnych obyvateľov, je známy ako jedna z najpriateľskejších krajín.

Pridajte k tomu fascinujúcu históriu Iránu, jeho bohatú kultúru, mnohé protiklady a máte opojný mix. S krásnymi záhradami a prosperujúcimi bazármi je to jedna z krajín Blízkeho východu, ktorá by mala byť na zozname každého cestovateľa.

 

Mešita Shah Chérāgh Shiraz. Zdroj: intrepidtravel.com

1.2 Najlepšie miesta na návštevu v Iráne

 

Irán má niektoré z najkrajších miest na preskúmanie, pričom každé z nich sa môže pochváliť svojimi architektonickými zázrakmi a bazármi, ktoré predávajú rozmanitý a jedinečný tovar.

Ktoré miesta v Iráne sa oplatí navštíviť:

A, Isfahán
B, Tabriz
C, Teherán
D, Shiraz
E, Mašhad
F, Yazd
G, Kashan

 

Námestie Naqsh-e Jahan. Zdroj: iranasia.com

A, Isfahán

Toto živé múzeum tradičnej kultúry, je jednou z najlepších turistických destinácií v Iráne a je pozlátené bohatstvom viacerých kráľov, sultánov a moslimských kalifov. Staré islamské budovy spolu s perzskými záhradami dodávajú tomuto mestu krásnu príťažlivosť.

Jeho srdcu dominuje kolosálne námestie Naqsh-e Jahan, svetové dedičstvo UNESCO, ktoré je obklopené mešitami s keramickými fasádami a nádhernými palácmi Safavid.

Turistické atrakcie: Námestie Naqsh-e Jahan, mešita Imam (Shah), palác Ali Qapu, mešita Sheikh Lotfollah

 

El Goli v Tabriz. Zdroj: irandestination.com

B, Tabriz

Tabriz, bohatý na azerskú kultúru, je známy svojim veľkolepým bazárom a ak hľadáte miesta na nákupy v Iráne, toto by určite malo byť na vašom zozname. Podľa Biblie sa toto mesto nachádza pri bránach raja a má vynikajúce historické dedičstvo. Vďaka skvelým dopravným možnostiam je mesto ľahko dostupné a príjemné počasie prispieva k úžasnému zážitku z mesta. Mesto je ďalej známe svojimi krásnymi kobercami a čajovňami hammam.

Turistické atrakcie: El Goli (Shah Goli), Modrá mešita, Bazár Tabriz, Azerbajdžanské múzeum

 

Teheránsky prírodný most získal cenu za architektúru. Zdroj: financialtribune.com

C, Teherán

Teherán, jedno z najlepších miest na návštevu v Iráne, je rušná metropola oproti pohoriu Alborz. Toto hlavné mesto, ktoré je obľúbené ako turistická destinácia, ponúka historické pamiatky, ako aj oslnivú panorámu, čo z neho robí dokonalú kombináciu staroveku aj súčasnosti. Existuje množstvo múzeí a palácov, ktoré môžete preskúmať, a štýlová kaviarenská scéna, kde si môžete večer odpočinúť. Ak chcete preskúmať miesta v okolí mesta, potom dve zaujímavé miesta na jednodňové výlety sú Tochal a Darband. Zdobené prírodnými krásami ponúkajú príjemný únik z rušného mesta Teherán.

Turistické atrakcie: Veľký bazár, Iránske národné múzeum, palác Golestan, komplex Sa’dabad

 

 

Mešita Násir al Mulk v Shiraz (Nasir-ol-Molk Mosque). Zdroj: 360cities.net

D, Shiraz

Shiraz, kedysi hlavné mesto Iránu, je známe poéziou a vínom. V minulosti bolo známe aj svojimi vinicami a ak ste znalcom alebo labužníkom, radi tu strávite čas. Mesto, kde sa nachádzajú hlavné pútnické miesta pre Iráncov, má tiež krásne záhrady a nádherné mešity. Mesto plné lásky, Shiraz, by určite malo byť na vašom zozname, ak navštívite Irán s partnerom.

Turistické atrakcie: Háfezova hrobka, mešita Vakil, bazár Vakil, záhrada Nazar

 

Svätyňa Imáma Rezu v Mašhad. Zdroj: pinterest.com

E, Mašhad

Zoznam miest na návštevu v Iráne je neúplný bez zmienky o meste Mashhad. Druhé najväčšie mesto v krajine a jedno z najposvätnejších, Mashhad, je mesto, ktoré stojí za to navštíviť. Dobre si naplánujte dovolenku, pretože počas moslimských sviatkov je mesto celé mesiace vopred zarezervované, no inokedy tu môžete získať skvelé ponuky! Ak navštívite toto malebné mesto, pozrite sa na koberce a šafran na trhoch, Mashhad je známy tým, že ich má najlepšie!

Turistické atrakcie: Svätyňa Imáma Rezu, turistický komplex Baba Ghodrat, Zlatý oblúk

 

Tradičné posedenie na streche v Yazd. Zdroj: pinterest.com

F, Yazd

Prejdite sa kľukatými uličkami a obdivujte krásu domov z hlinených tehál v meste Yazd, jednom z najlepších miest na návštevu v Iráne. Mesto často vynechávané, pretože nie je turistické, ale rozhodne má svoje čaro. Staré uličky, ktoré v sebe ukrývajú stáročnú históriu, majú svoj vlastný príbeh. Bezstarostné mesto Yazd pozýva každého, aby preskúmal bludisko jeho uličiek.

Turistické atrakcie: komplex Amir Chakhmaq, mešita Jameh of Yazd, záhrada Dowlat Abad, Yazd Atashkadeh

 

Mešita Agha Bozorg v Kashan. Zdroj: tourhq.com

G, Kashan

Na ceste z Teheránu do Isfahanu je Kashan často prehliadaný, ale je to jedno z najkrajších miest na návštevu v Iráne. Archeologické nálezy hovoria, že mesto bolo založené asi pred osemtisíc rokmi. Monumentálne historické budovy z neho robia jedno z najlepších turistických miest v Iráne. Má tiež niektoré z najlepších tradičných hotelov, kde si môžete užiť iránsku pohostinnosť.

Turistické atrakcie: Fin Gardens, Kashan Bazaar, Borujerdi, Abbasi a Tabatabaei

 

Tradičné iránske jedlo. Zdroj: markevel.com

1.3 Iránske jedlo a pitie

Perzská gastronómia je jednou z najstarších kuchýň na svete a je bohaté na korenie, bylinky a ovocie. Miestna kuchyňa je veľmi zaujímavá, hoci pre našincov pomerne neznáma. Klasická predstava hovorí o tom, že Iránci jedia len kebab, no vôbec to nevystihuje realitu!

Kebab tu síce patrí medzi najbežnejšie jedlá, no ani zďaleka to pri ňom nekončí. Iránska kuchyňa je prekvapivo rozmanitá, farebná, miešajú sa v nej orientálne chute a je všetkým len nie jednotvárnou.

Základnými potravinami Iráncov sú ryža a chlieb. Najbežnejším mäsom je jahňacie a hovädzie, konzumácia bravčového mäsa je moslimom prísne zakázaná.

 

Nájdete tu aj mnoho skvelých bezmäsitých jedál a častým pokrmom sú rôzne jedlá z baklažánu. Vcelku bežné sú tu aj ryby či morské plody, ako napr. pstruhy chované na farmách, krevety a garnáty lovené na južnom pobreží. Iránsky kaviár je svetoznámy a Irán je najväčším svetovým vývozcom kaviáru, nasledovaný Ruskom.

 

Alkohol je zakázaný. Rozšírené je sladové nealkoholické „pivo“, a čaj je najbežnejším nápojom. Doogh je pomerne kyslý, ale osviežujúci nápoj z jogurtu, vody, soli a mäty, ktorý sa podáva tiež veľmi často. Nealkoholické nápoje a ovocné šťavy sú široko dostupné.

 

Irán na mape. Zdroj: nadiatrip.com

1.4 Cestovanie po Iráne

Irán je s rozlohou 1 648 195 kilometrov štvorcových 17. najväčšou krajinou sveta. Na severe ho ohraničuje Kaspické more a na juhu Perzský záliv.  Je to veľká krajina, takže vzdialenosti sú veľké (napr. z Teheránu do Širázu je to 900 km), ale má dobrú dopravnú sieť.

Vnútroštátne lety premávajú medzi hlavnými strediskami a verejná doprava, ako sú autobusy a minibusy, je lacná a chodí často. Ženy musia v autobusoch sedieť vzadu! Požičovne áut takmer neexistujú, ale môžete si ľahko prenajať auto s vodičom.

 

Outfity žien v Iráne. Zdroj: justtrendygirls.com

1.5 Bezpečnosť a pravidlá obliekania

Irán je pre ženy jednou z najbezpečnejších krajín na svete. Musíte však dodržiavať pravidlá obliekania!  Zakryte si hlavu vždy – šatka je v poriadku. Môžete ukázať ofinu, ale nič viac. Očakáva sa, že okrem rúk a tváre vám nebude vidieť žiadnu časť tela. Ideálne je „vrecovité oblečenie“, dobré sú voľné nohavice s tunikou s dlhým rukávom alebo voľná košeľa.

Muži by nemali nosiť šortky alebo odhaľovať príliš veľa tela. Pri vstupe do domu alebo mešity si vyzujte topánky.

Fyzický kontakt na verejnosti je prísne zakázaný!

 

Iránska polícia vyhodila zhabané plechovky od piva v Teheráne 22. júla 2009. Držanie, výroba a konzumácia alkoholu je v islamskej republike prísne zakázaná a polícia často robí razie proti pašerákom a nelegálnym večierkom. Zdroj: thejakartapost.com

Neexistujú tu žiadne osobitné zdravotné riziká a násilie voči turistom je zriedkavé. Počet prepadnutí a vreckových krádeží sa za posledných niekoľko rokov zvýšil, takže robte obvyklé preventívne opatrenia.

Okrem knzumácie alkoholu je tu aj zákaz priniesť do krajiny alkohol. Ak vám nájdu v batožine alkohol, môžu vám zakázať vstup do krajiny!

Pred tým ako si naplánujete cestu do Iránu si pozrite aktuálny stav v krajine, keďže politická situácie je tam premenlivá, nie vždy je vhodné tam vycestovať. Užitočné vám budú správy aj informácie od nášho ministerstva zahraničných vecí.

 

Irán hlási drastický nárast spotreby narkotík za posledných desať rokov. Zdroj: theweek.com

1.6 Dôležité miestne právne predpisy

 

 • Neužívajte, nenoste ani nedovážajte nelegálne drogy. Tresty za drogové delikty sú prísne a zahŕňajú trest smrti!!!

 

 • Vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia sú nezákonné pre mužov aj ženy. Tresty zahŕňajú telesné tresty a smrť.

 

 • Irán má prísne pravidlá obliekania a správania – blízky kontakt medzi slobodnými mužmi a ženami je nezákonný.

 

 • Pri fotení buďte opatrní. Je nezákonné fotografovať vojenské alebo vládne miesta, kritickú civilnú infraštruktúru a verejné protesty. Taktiež je nezákonné používať drony bez povolenia.

 

 • Irán má prísne zákony o dovoze. Nemôžete dovážať alkohol, pornografiu, bravčové výrobky ani krátkovlnné rádiá. Je tiež nezákonné dovážať vytlačené alebo nahrané západné materiály vrátane náboženského materiálu.

 

Bazár v Kashan. Zdroj: mustdiscoveriran.com

1.7 Najčastejšie otázky cestovateľov do Iránu

 

Oplatí sa navštíviť Irán?

Áno, Irán je jedným z najpriateľskejších národov s takými pohostinnými ľuďmi, že by vás pozvali na jedlo k nim domov. Irán má niekoľko krásnych architektonických štruktúr, ktoré sa oplatí vidieť.

 

Čo je známe v Iráne?

Irán je okrem kobercov známy aj šafranom, ktorý si môžete vziať domov ako suvenír.

 

Ktoré je najkrajšie mesto v Iráne?

Isfahan je jedným z najkrajších miest na návštevu v Iráne a určite by mal byť na vašom zozname. Slávne atrakcie, ktoré tu môžete navštíviť, sú námestie Naqsh-e Jahan, mešita Imam a mešita Sheikh Lotfollah.

 

Môžu turisti v Iráne piť alkohol?

Alkohol je v Iráne nezákonný a nie je dostupný ani v reštauráciách a hoteloch.

 

Aká mena sa používa v Iráne?

Oficiálnou menou používanou v Iráne je iránsky riál.

 

Kedy je najlepší čas na návštevu destinácie Irán?

Najlepší čas na návštevu Iránu je od marca do mája a od septembra do novembra počas jarnej sezóny a jesene.

 

Persepolis. Zdroj: irangashttour.com

 

Aké sú obľúbené turistické atrakcie v Iráne?

Najväčšie turistické atrakcie v Iráne sú:

 • Perzepolis
 • Údolie hviezd
 • Čogha Zanbíl
 • Babákov hrad
 • Mešita Nasir ol-Molk
 • Lagúna Anzali
 • Námestie Naqsh-e Jahan

 

Je voda z vodovodu bezpečná na pitie?

Áno, voda z vodovodu je v Iráne bezpečná na pitie, ale odporúča sa mať balenú vodu.

 

Všetkým prajem príjemné a zážitkové cestovanie!:)

 

About Author

Natália Jančušková

Predchádzajúci príspevok