Ľudia a životný štýl

Čítanie na 5 min.

Je trend zdravého životného štýlu skutočne zdravý?


Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

Fitness, bio, eko. Pojmy, s ktorými sa v posledných rokoch stretávame na dennodennej báze. Vidine zdravého života prepadá čoraz viac ľudí. Je tento trend skutočne taký prospešný, ako sa na prvý pohľad zdá?

 

Článkov o tom, ako sa zdravo stravovať, cvičiť alebo ako viesť spokojnejší život nájdeme na internete tisíce. Každý človek si túži vytvoriť taký životný balans, aby sa vo svojom tele cítil čo najlepšie. Niekedy je však veľmi tenká hranica medzi zdravým životom a ochoreniami, ku ktorým môže tento trend smerovať.

Život posadnutý zdravou výživou

Je veľmi prospešné, ak sa človek rozhodne stravovať zdravšie. Namiesto fast foodov do jedálnička zaradí viac zeleniny a ovocia, začne čítať zloženie potravín a vyberá si jedlo s hodnotnejšími živinami.

Zdravé stravovanie však môže veľmi rýchlo smerovať k posadnutosti. Človek trpiaci poruchou zvaná ortoexia, sa stane závislým na biologicky čistých a nespracovaných potravinách. Okrem toho sa začne vyhýbať jedlu, ktoré obsahuje konzervanty, farbivá či „éčka“.

Ortoexia výrazne ovplyvňuje a obmedzuje náš život. Okrem toho môže viesť k vážnym zdravotným problémom.

„Ortorektik je na seba prísny, riadi sa striktnými pravidlami, a akýkoľvek prehrešok proti naordinovanej diéte je sprevádzaný silným pocitom viny. Kvôli honbe za zdravím sa ochotne vzdáva svojich obľúbených jedál, ak nespadajú do  čistého stravovania. Vyhýba sa všetkému spracovanému, dokonca odmieta zjesť čokoľvek, čo pripravil niekto iný,“ popisuje portál slovenskypacient.sk vo svojom článku.

Osoba trpiaca touto poruchou sa po čase úplne prestane venovať svojim záľubám, keďže všetok voľný čas a energiu začne venovať pozornosti na jedlo. Okrem toho môže výrazne ovplyvniť medziľudské vzťahy a napokon dokáže vyústiť do veľkých zdravotných problémov.

So zdravým stravovaním to niekedy netreba preháňať. Fotografia: pixabay.com

Cvičenie ako droga

Vďaka pohybu a aktívnemu životnému štýlu sa naše telo zaplaví hormónmi šťastia. Dokážeme sa cítiť lepšie vo vlastnom tele. Okrem toho cvičenie redukuje vznik nadváhy, obezity, cukrovky a srdcovo-cievnych ochorení.

Ak však cvičeniu prepadneme natoľko, že si nevieme predstaviť jediný deň bez tréningu, v posilňovni dokážeme stráviť hodiny a v každom kúsku pohybu vidíme spálené kalórie, mali by sme spozornieť.

Prehnaný pohyb môže viesť k psychickému ochoreniu, zvanému exorexia. To, že trpíte týmto ochorením si v začiatkoch ani nemusíte všimnúť.

„Ľudia trpiaci exorexiou bývajú natoľko posadnutí vlastným telom, že väčšinu myšlienok sústreďujú na športové aktivity a svalovú hmotu. Cvičenie sa stáva ich obrovskou vášňou a jedinou cestou k tomu, aby sa cítili zdravosviežo, na vrchole psychických i fyzických síl,“ uvádza portál slovenskypacient.sk.

Nadšenie z pohybu sa zväčšuje s nárastom svalov. Ak exoretik vynechá tréning alebo nevládze cvičiť s takou intenzitou, ako počas iných dní, je zavalený pocitmi viny a zlyhania.

Exorexia býva sprevádzaná aj prehnanou úpravou stravy, čo môže viesť ochoreniam, ktoré sú spojené s poruchami príjmu potravy. Toto ochorenie môže mať vážny dopad na zdravie, keďže zapríčiňuje pretrénovanie a celkové vyčerpanie organizmu.

Na liečbu exorexie je potrebné vyhľadať nie len psychológa, ale aj osobného trénera, ktorý dozrie nato, aby bol tréning efektívny a správne prevedený.

Život s porovnávaním a úzkosťami

Na sociálnych sieťach sa každý snaží prezentovať v najkrajšom svetle. Instagramové profily sú preplnené ľuďmi, ktorí chcú ostatných inšpirovať zdravou stravou a cvičením. Okrem toho odhaľujú svoje dokonalé fotografie, ktoré však vo väčšine prípadov ani zďaleka neodzrkadľujú reálny pohľad.

Porovnávanie sa s dokonalými postavami fitness modeliek alebo modelov môže viesť k frustrácii. To je len malý krok k zrodu psychických ochorení, depresií a porúch príjmu potravy.

„V určitom zmysle je tendencia porovnávať sa prirodzená. Aj vďaka tomu sa učíme a zdokonaľujeme, je to proces sociálneho učenia. Porovnávame sa s lepšími a na základe toho sa môžeme rozvíjať. Pozorovaní ľudia sa môžu pre nás stať vzorom. Každá minca má však dve strany. Často zabúdame na to, že málokedy máme šancu vyhrať, pretože zvyčajne porovnávame naše slabosti so silnými stránkami druhých. Zákonite ide o nepomer a málokedy si to uvedomujeme,“ tvrdí psychologička v rozhovore pre portál diva.sk.

Sociálnymi sieťami sa oplatí inšpirovať, no je potrebné ich brať do určitej miery s rezervou. Vo väčšine prípadov neodrážajú reálny pohľad a tak by nám mali slúžiť len na motiváciu a nie k porovnávaniu.

Ľudia trpiaci exorexiou dokážu tráviť v posilňovni hodiny. Fotografia: pixabay.com

Hranice zdravého života

Zdravý životný štýl nám môže zabezpečiť lepšiu náladu, pevné zdravie, krajšiu postavu a celkovú spokojnosť so sebou samým. Vždy si však treba nájsť správny balans a určiť hranice, kam chceme smerovať.

Prehnaná pozornosť výžive, cvičeniu alebo porovnávaniu sa, vedie k vážnym psychickým a aj fyzickým ochoreniam, ktoré nám môžu doživotne poškodiť zdravie.

Preto by sme okrem aktívneho života mali myslieť na každodenné maličkosti, a hlavne, nemali by sme zabúdať žiť plnohodnotný život. Tam patria dni, kedy si namiesto tréningu naordinujeme oddych a relax. Taktiež by sme si z času na čas mali dopriať jedlo, ktoré síce nie je úplne zdravé a nutrične hodnotné, no v obmedzenom množstve môže nášmu telu dokonca prospieť.

Titulná fotografia: pixabay.com

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0