Biznis budúcnosti

Nemecký startup Isar Aerospace mieri do vesmíru!

Len niekoľko dní po tom, čo slovenský konštruktér Štefan Klein, doviedol svoju ideu s projektom AirCar do dokonalosti, a uskutočnil let z Nitry do Bratislavy sa zdá, že vývoj lietajúcich dopravných prostriedkov sa posunie ešte výrazne ďalej. U nás pomerne neznámy nemecký startup Isar Aerospace, venujúci sa vesmírnemu biznisu, totiž pracuje na svojom novom projekte…. Prečítať celé

Len niekoľko dní po tom, čo slovenský konštruktér Štefan Klein, doviedol svoju ideu s projektom AirCar do dokonalosti, a uskutočnil let z Nitry do Bratislavy sa zdá, že vývoj lietajúcich dopravných prostriedkov sa posunie ešte výrazne ďalej. U nás pomerne neznámy nemecký startup Isar Aerospace, venujúci sa vesmírnemu biznisu, totiž pracuje na svojom novom projekte.

Na pozadí známych medzinárodných spoločností ako SpaceX, či Virgin Galactic, ktoré už vesmírnu turistiku započali, predstavila táto nemecká spoločnosť svoju verziu cestovania do vesmíru. Isar sa totiž snaží viac sprístupniť tieto lety, zmenšením kozmických lodí a vytvorením akejsi siete „vesmírnych taxi„. Tie by mohli mať viacero využití, či už v technologickom vývoji vesmíru, ale aj spomínanej vesmírnej turistike.

Diskusia o stále reálnejšej budúcnosti vesmírneho cestovania, však vyznieva celkom paradoxne, v súvislosti s nepretržitým upozorňovaním, na environmentálne dopady ľudskej činnosti na životné prostredie a hroziacu ekologickú katastrofu. Keď k tomu prirátame energetickú a finančnú náročnosť projektov, o akomsi „šetriacom režime“ voči prírode, nemôže byť ani reč. Ako to však býva, každá minca má dve strany. A inak to nie je ani v tomto prípade.

Budú sociálne siete už o pár rokov zaplavené podobnými fotkami vesmírnych turistov? | Foto: pexels.com

Lepší prístup k planéte?

Podporovatelia vesmírneho cestovania s danými tvrdeniami absolútne nesúhlasia. Podľa ich názoru, môže práve vesmírne cestovanie, ukázať ľuďom svet z úplne inej perspektívy, vďaka čomu si začnú našu planétu vážiť oveľa viac ako doteraz. Do tejto skupiny patrí aj astronautka NASA – Meghan McArthur. Vyjadrila sa, že „byť hore vo vesmíre a pozerať sa na Zem, sledujúc aká tenká je vrstva atmosféry v porovnaní s nekonečnou temnotou vo vesmíre, mení pohľady ľudí na životné prostredie a tlačí ich k zodpovednejšiemu prístupu k prírode.“ 

Aktuálni lídri vesmírneho cestovania a najbohatší ľudia planéty, ako Elon Musk, či Jeff Bezos, plánujú v nasledujúcich rokoch vyslať do vesmíru tisíce satelitov, so širokopásmovým pripojením. Na takúto ambicióznu misiu, však budú potrebovať výraznú technickú podporu. Práve tu vidí svoju príležitosť aj Isar Aerospace, ktorý by svojimi produktami dokázal podporiť vynášanie satelitov na obežnú dráhu, či ich údržbu a prípadnú opravu. 

INZERCIA

Tieto „malé vesmírne taxi„, by však mohli do budúcna nájsť využiteľnosť aj v rámci prepravy osôb, čo by v prípade úspechu umožnilo skrátiť zatiaľ nekonečné čakacie lehoty, na let do vesmíru. Na realizáciu tohto ambiciózneho nápadu, získal startup grant v hodnote približne 100 miliónov dolárov, z prostriedkov Lakestar, či Earlybird Venture Capital. 

Pohľad na nočnú oblohu, sa zrejme už čoskoro zmení. Pribudnú tisícky satelitov, ba dokonca možno aj kozmické lode. | Foto: pexels.com

Inzercia

Nové satelity – nové technológie

Vyslanie satelitov na obežnú dráhu sa možno samo o sebe nejaví ako niečo špeciálne, pri aktuálnom technickom pokroku. Ako je známe, niekoľko týchto satelitov už vo vesmíre aj reálne je. Čo však pridáva projektu na špeciálnosti, je jeho rozsah a nové technológie. Kým na existenciu GPS už sme si dávno zvykli a život bez nej si nevieme predstaviť, Starlink zatiaľ reprezentuje veľkú neznámu.

Výhodou GPS pre ukotvenie na trhu, mohla byť jej „neviditeľnosť“. Kým GPS satelity sú viditeľné len veľmi zriedka ak vôbec, zástup satelitov Starlink je pomerne bežne možné sledovať na oblohe. Ak v priebehu najbližších rokov pribudne na oblohe niekoľko tisíc takýchto satelitov, nočnú oblohu to navždy zmení. A to je jedna z vecí, ktorá hrá v neprospech podobných projektov. Keď sa navyše našou každodennou súčasťou stanú kozmické lode nad hlavami, ľudia budú zásadne proti inováciám. Zmenu by mohol priniesť práve dostupný internet od Starlinku, či iné „zlepšováky“ bežného života. 

Investície do vesmírneho biznisu by sa teda do budúcna mohli javiť ako perspektívne. Či sa medzi súčasnými vesmírnymi gigantmi, podarí presadiť aj nemeckému startupu Isar Aerospace, budeme pozorne sledovať. Nápad je to teda skutočne ambiciózny, a určite ešte o ňom budeme počuť. Podarí sa ho však dotiahnuť do dokonalosti? Alebo budeme čakať dlhé desaťročia a z projektu napokon nič nebude?

Pokračujte na ďalší príspevok »