Psychológia

Introvert alebo extrovert – čo je lepšie?

Vydané 27. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Introvert a extrovert sú pojmy, ktoré patria medzi základné typy osobností. Sú to dve protichodné slová, ktoré opisujú človeka, z hľadiska jeho sociálneho života. Ste skôr typ, ktorý svoje voľné chvíle bude tráviť doma s knihou alebo pri počítači, alebo po robote radi vybehnete s kolegami na pivo a večer na pohár vína? Do ktorej skupiny patríte Vy?

Introvert

Introvert je osoba ktorá je predovšetkým sústredená na seba. Nemá rada, keď je okolo nej veľa ľudí a veľkým akciám sa skôr vyhýba. Často sa cíti nepríjemne, dokonca aj zle, keď musí dlho komunikovať s ľuďmi. Tento typ osoby, si vždy hľadá spôsob ako sa vyhnúť stretnutiam, ktoré jej zaťažujú psychiku.

Ako v súkromnom živote, tak aj v kariérnom, si vždy bude vyhľadávať prácu v ktorej je málo komunikácie s ľuďmi, najlepšie keď nie je skoro žiadna. Sú to, predovšetkým, tvorivé zamestnania, pri ktorých osoba môže byť sama so svojimi myšlienkami. Veľa maliarov, umelcov, ba aj slávnych osobností je vo svojej podstate introvertná. Ich umelecká duša im napomáha v tvorivej činnosti, vedia vyjadriť svoje emócie cez hudbu, výtvarné umenie a nepotrebujú svoj vnútorný život vykladať žiadným iným spôsobom.

Tieto osoby majú veľmi pestrý vnutorný svet myšlienok, takže u nich nuda zo samoty neexistuje. Avšak, aj takíto ľudia potrebujú určitú dávku spoločenského života. Ani jeden introvert nebude sedieť stále doma, ako si to možno väčšina z nás predstavuje. Z času na čas sa stretne s určitými, jemu blízkymi ľuďmi.

Introvert viac ocení kvalitu vzťahov, nad kvantitou. Má popri sebe úzky kruh ľudí, ktorých si veľmi váži a k jeho potrebám a šťastiu nič viac nepotrebuje.

Extrovert

Extrovert je osoba ktorá sa predovšetkým sústreďuje na svet okolo seba. Má rada komunikáciu s ľuďmi, rada nadväzuje nové kontakty a spoločenský život je jej jedna z najdôležitejších vecí v živote. Keď dlhší čas nemá interakciu s ľuďmi, vie sa cítiť veľmi osamelá a jej psychike to vôbec neprospieva. Otvorení sú životu a spoločnosti.

Extroverti sa neboja nových vecí. Práve naopak, tešia sa z nich a omnoho ľahšie sa prispôsobia na premeny, než introverti. Majú dobré predispozície na úspešnú kariéru, nakoľko vedia nadviazať dobré vzťahy s ľuďmi, ako pracovné tak aj súkromné. V kariére často riskujú, a idú si za svojím cieľom bezohľadu na to, aká je cena toho úspechu.

Tieto osoby majú potrebu pocitu dôležitosti, pozornosti a uznania. Chcú aby si ich ľudia vážili, aby ich vyhľadávali a často sú práve oni, lídrami v rôznych sférach života. Túžia po tom, aby boli stredobom pozornosti.

Sú to dobrodruhovia, cestovatelia a stále potrebujú niečo nové v živote. Uznávajú skôr kvantitu vzťahov nad kvalitou. Žijú práve tu a práve teraz a užívajú si každý moment života naplno.

Ambivert

Väčšina z nás, sa pravdepodobne našla aj pri jednom, aj pri druhom type osobnosti. Každý z nás, má chvíle, keď si užíva život vonku, obkolesený ľuďmi. Na druhej strane, je prirodzene, že všetci potrebujeme aj čas pre seba, keď chceme byť sami a naplno si to vychutnať.

Existuje aj tretí, stredný, typ osobnosti a to je ambivert. Je to relatívne nový pojem, ale v skutočnoti vystihuje tú zlatú strednú cestu. Skupina psychológov tvrdí, že väčšina ľudí spadá práve do tejto kategórie a tých výrazných introvertov a extrovertov je len veľmi málo.

Ambiverti majú radi kontakt s ľuďmi, sú spoločenskí, možno milujú aj cestovanie, ale rovnako tak, z času na čas potrebujú vypnúť a oddýchnuť si od sveta.

Títo ľudia sú prispôsobiví, empatickí v hranicách normálu a emočne stabilní, zatiaľ čo, introverti vedia byť často precitlivení a naopak, extroverti vedia byť chladní a celkom necitliví.

V skutočnosti, väčšina populácie patrí do tejto kategórie, s tým, že sa viac alebo menej prikláňa k introverzii alebo extroverzii.

Takže, čo si myslíte, čo je lepšie? Introvert alebo extrovert? My si volíme zlatú strednú cestu. Žiadny extrém v živote nie je dobrý na všetko. Mali by sme sa snažiť mať v sebe aj kúsok introverta, ale aj kúsok extroverta. To je cesta k spokojnému a úspešnému životu.

Zdroje: refresher.sk, zn.sk, strephonsays.com, rozdiely.sk