Hormonálna antikoncepcia patrí naďalej ku kontroverzným témam. Slovenské ženy majú z jej užívania obavy

Hormonálna antikoncepcia patrí v súčasnosti k najznámejším antikoncepčným metódam. Síce je jej popularita vysoká, aj cez to sa spája s rôznymi zdravotnými rizikami. Ako píše Národný portál zdravia, jej počiatky siahajú od 60. rokov 20. storočia. Schválil ju Americký štátny úrad pre potraviny a lieky v auguste 1960, pričom išlo o kombináciu syntetického gestagénu a… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Hormonálna antikoncepcia patrí v súčasnosti k najznámejším antikoncepčným metódam. Síce je jej popularita vysoká, aj cez to sa spája s rôznymi zdravotnými rizikami.

Ako píše Národný portál zdravia, jej počiatky siahajú od 60. rokov 20. storočia. Schválil ju Americký štátny úrad pre potraviny a lieky v auguste 1960, pričom išlo o kombináciu syntetického gestagénu a estrogénu. Odvtedy sa jej vývoj výrazne posunul a v súčasnosti môžeme nájsť v lekárňach jej rôzne formy.

Na Slovensku ide však stále o kontroverznú tému. Na našom území ju užíva len 10,3 % žien, uvádza portál Teraz.sk. V porovnaní so ženami z vyspelých krajín, ako je Nemecko alebo Švajčiarsko, ide o výrazne nižší počet. Dokonca aj s Českou republikou môžeme vidieť razantný rozdiel. Na území Česka ju užíva v reprodukčnom veku približne 60 až 80 % žien.

Strach z užívania antikoncepcie

V porovnaní so súčasnosťou, po revolúcii nastal na našom území obrovský nárast užívateliek hormonálnej antikoncepcie. Odborníci sa v rámci edukačnej kampane zhodujú, že slovenské ženy majú z tejto formy antikoncepcie strach. Môže za to predovšetkým šírenie informácií z neoverených zdrojov, ale aj nedôvera značnej časti odbornej spoločnosti voči hormonálnej antikoncepcii.

„Za poklesom užívania hormonálnej antikoncepcie stojí vytváranie akéhosi strachu z hormónov v antikoncepcii verejnosťou, nespomínajú sa jej pozitíva a príčinou môžu byť aj religiózne dôvody. Finančná pomoc zo strany štátu by bola určite prínosom, najmä pre mladé ženy. Mýty, ktoré často nie sú odborne podložené, sa vo väčšine prípadov šíria najrýchlejšie,“ vysvetľuje pre Teraz.sk docent Martin Radecha.

Profesor Juraj Payer dodáva, že strach z jej užívania podporujú aj lifestylové časopisy, ktoré ju skôr nepodporujú. Zároveň kritizujú všetky prípady, pri ktorých došlo k nežiadúcim účinkom alebo komplikáciám.

Pravidelné užívanie núdzovej antikoncepcie môže spôsobiť zdravotné problémy. Zdroj: pexels.com

V súčasnosti však už nie je potrebné sa báť. Ako tvrdí docent Radecha, hormóny v antikoncepčných prípravkoch sú svojím chemickým zložením veľmi podobné ženským hormónom. Dokonca ich vzájomný pomer je v niektorých prípadoch výhodnejší než v prirodzenom cykle. Na základe toho môže mať pozitívny vplyv na zdravie.

Inzercia

Okrem toho sa v jej určitých formách úplne vynecháva estrogén, ktorý sa spája s jej nežiadúcimi účinkami. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie, ale aj iných odborných spoločností, môžeme gestagénovú antikoncepciu považovať za veľmi bezpečnú.

Ochrana pred rakovinou

Síce je spoločnosť informovaná najmä o jej rizikách, aj cez to sa spája s mnohými pozitívami. Národný portál zdravia uvádza, že jej užívateľky majú celkovo nižšiu úmrtnosť než ženy, ktoré ju neužívajú. Okrem toho poskytuje ochranu pred niektorými druhmi rakoviny. Ide najmä o rakovinu sliznice maternice, pričom jej riziko klesá až o 20 % počas jej ročného užívania. V prípade štyroch rokoch ide dokonca o 50 %. Ochranný vplyv zároveň dlhodobo pretrváva aj po jej vysedení.

„Čo sa týka rakoviny prsníka, zatiaľ neexistuje jednoznačné stanovisko. Najúčinnejšou ochranou pred rakovinou prsníka je tehotenstvo a dojčenie,“ tvrdí profesor Miroslav Borovský.

Na Slovensku je hormonálna antikoncepcia stále kontroverznou témou. Zdroj: pixabay.com

Medzi ďalšie pozitíva patria aj zníženie rizika zápalu vaječníkov a vajcovodov, úprava menštruačného cyklu či zmiernenie výskytu akné. Netreba však zabúdať ani na jej nevýhody, ktoré vychádzajú najmä z antikoncepcie obsahujúcej estrogén. Prejavujú sa ako nevoľnosť, bolesť hlavy, prsníkov či krížov, výtok alebo mierne krvácanie počas cyklu. Typickým je aj prechodné zadržiavanie vody v tele, čo môže mať za následok váhový prírastok.

Počas prvého roku ju prestane kvôli nežiadúcim účinkom užívať 30 % nových užívateliek. Zároveň 10 až 30 % žien prechádza na jej inú formu. Existujú však rizikové skupiny, ktoré hormonálnu antikoncepciu nemôžu užívať vôbec. Patria k ním ženy s prekonanou trombózou alebo mozgovou príhodou. Výnimku netvoria ani pacientky diagnostikované s hormonálne závislými nádormi.

Nedostatočná sexuálna výchova

Medzi dlhodobé problémy Slovenskej republiky patrí nedostatočná sexuálna výchova. Mladé dievčatá nedisponujú s dostatočnými informáciami o vhodnej forme antikoncepcie či bezpečnom pohlavnom styku, čo spôsobuje nechcené tehotenstvo alebo iné komplikácie. Zároveň im hrozí nebezpečenstvo zo získavania informácií z rôznych internetových diskusných fór, nakoľko dané názory neprezentujú odborníci.

Ako uvádza Teraz.sk, mnohé dievčatá v prípade nechráneného pohlavného styku využijú radšej núdzovú antikoncepciu, ktorá sa dá kúpiť bez lekárskeho predpisu. Podľa doktora Vladimíra Cupaníka ide o nie príliš vhodnú formu antikoncepcie na pravidelné užívanie, nakoľko obsahuje väčšiu jednorazovú dávku hormónov. Práve preto slúži ženám s veľmi ojedinelým alebo náhodným pohlavným stykom. Za následky jej pravidelného užívania patrí dysbalans menštruačného cyklu.

Sexuálna výchova pre mladistvých je na slovenských školách aj v 21. storočí tabu. Zdroj: pexels.com

Na základe toho by sme si mali brať príklad z Francúzska, v ktorom je od januára minulého roka bezplatná antikoncepcia pre ženy od 18 do 25 rokov, ako informuje portál Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska. Ide o veľký krok vpred, ktorý zabezpečí jej dostupnosť aj pre ženy, ktoré si ju z finančného hľadiska nemôžu dovoliť.

Dovtedy Francúzsko poskytovalo bezplatnú antikoncepciu len dospievajúcim dievčatám mladším ako 18 rokov. Rovnaký princíp funguje aj v iných európskych krajinách, ku ktorým patrí Belgicko, Holandsko, Nemecko alebo Nórsko.

Pokračujte na ďalší príspevok »