Ako stráviť dokonalý víkend v Budapešti

Budapešť, Veľká dáma Dunaja, je výnimočné mesto. Je posiate secesnými budovami, historickými pamiatkami, ktoré úzko súvisia aj s našou vlastnou históriou a má hneď niekoľkých honosných kúpeľov. No, netreba ani opomenúť povestnú maďarskú kuchyňu, zábavu či vínko.   Hlavné mesto Maďarska Hlavné mesto Maďarska je jedným z najlepších európskych miest na víkendový pobyt, pretože má… Prečítať celé
Vydané 23. marca 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Budapešť, Veľká dáma Dunaja, je výnimočné mesto. Je posiate secesnými budovami, historickými pamiatkami, ktoré úzko súvisia aj s našou vlastnou históriou a má hneď niekoľkých honosných kúpeľov. No, netreba ani opomenúť povestnú maďarskú kuchyňu, zábavu či vínko.

 

Hlavné mesto Maďarska

Hlavné mesto Maďarska je jedným z najlepších európskych miest na víkendový pobyt, pretože má kompaktné centrum, ktoré sa rozprestiera v dvoch bývalých mestách, Budíne (západný breh Dunaja) a Pešti (východný breh Dunaja). Všetky historické pamiatky sa nachádzajú v pešej vzdialenosti od centra mesta. Ceny sú tu prijateľnejšie ako vo väčšine európskych hlavných miest, a preto zohnať ubytovanie v centre mesta nebude vôbec problém.

trdelnik

Tradičná maďarská sladká pochúťka trdelník sa vyrába z kysnutého cesta, ktoré sa rozvaľká v pásoch na drevenom alebo kovovom valci s priemerom 8 až 10 cm, nazývanom trdlo, a pečie sa na drevenom uhlí. Počas pečenia sa obracia a potiera mliekom. (Foto: Osobný archív)

 

Cesta

Máme šťastie, že do Budapešti nemusíme cestovať ďaleko. Pokiaľ neplánujete ísť autom ani na cyklo-výlet, cesta zo Zvolena trvá autobusom len niečo cez dve hodiny. Pohyb po Budapešti je jednoduchý, od centra mesta je všetko na skok. A pri dlhších presunoch je hneď poruke mestská doprava, metro.  Metro v Budapešti bolo prvé metro postavené na európskej pevnine, a po metre v Londýne bolo druhé na svete. Otvorili ho už v roku 1896 a má spolu štyri linky.

 

Piatok

Najlepšie je prísť do Budapešti už piatok na obed. Pokiaľ ste využili Flixbus vystúpite buď na stanici Nepliget alebo na menšej stanici Mexikói ut. Z oboch vás metro zavedie rovno do centra mesta. Po cestovaní a ubytovaní býva každý trošku unavený, pokiaľ bývate blízko centra odporúčame na piatok večer krátku prechádzku po nábreží Dunaja, kde uvidíte najdojímavejší pamätník na Dunaji, Shoes on the Danube. Prechádzku spojte s ochutnávkou miestnej sladkej špeciality, trdelníka. Vyberať sa dá naozaj veľa, náš tip je menší trdelník so zmrzlinou alebo horúcim ovocím a šľahačkou. Keď sa zotmie určite si nemôžete nechať ujsť hodinovú plavbu po Dunaji aj s prípitkom, ktorá vás vyjde okolo 12 Eur.

budapešť plavba

Výhľad na budapeštiansky parlament z výletnej lode. (Foto: Osobný archív)

 

Sobota

Na raňajky sa zastavte v ktorejkoľvek pekárni a dajte si vynikajúce maďarské pečivo. Svoju cestu začnite od známeho Margitinho mosta, ktorý vás privedie na Margitin ostrov. Celý ostrov je obrovský park uprostred mesta so stredovekou zrúcaninou kostola, nádhernou japonskou záhradou a storočnými vysokými stromami. Nezabudnite sa zastaviť pri centrálnom prvku: veľkej fontáne, ktorá sa každú hodinu rozsvieti a „tancuje“ na hudbu.

Ak prejdete celý ostrov na jeho konci vás čaká ďalší budapeštiansky most. Na jeho konci stojí zastávka metra, ktorá vás odvezie až ku známemu hradu Vajdahunyad. Hoci hrad Vajdahunyad v Mestskom parku môže vyzerať ako historická budova, v skutočnosti bol budapeštiansky hrad Vajdahunyad postavený pred viac ako 100 rokmi pri príležitosti 1000. narodenín uhorského štátu v roku 1896 na Tisícročnú výstavu spolu s Pamätníkom tisícročia na Námestí hrdinov, ktoré sa nachádza hneď vedľa Mestského parku.

Ruin Bars predstavuje viacero barov v opustenej budove s grafitmi, street-artom a divokými rastlinami. Toto miesto vyhľadávajú študenti aj návštevníci zo zahraničia. (Foto: osobný archív)

Na doobedňajší program máte viacero možností. Či už sa rozhodnete navštíviť jedny z mnohých budapeštianskych kúpeľov, alebo zvolíte radšej prehliadku historického mesta, alebo si oddýchnete a večer strávite v populárnych Ruin Baroch v Židovskej štvrti alebo na diskotéke v klube Morrisson´s, určite nebudete ľutovať.

 

Nedeľa

Na peštianskom brehu si prezrite impozantný palác Four Seasons Gresham Palace, v ktorom bývajú všetky hviezdy, potom prejdite na budínsku stranu cez najznámejší aj najstarší most v Budapešti, Széchenyi, a vystúpte do hradnej štvrte. Keď sa tam dostanete, dláždené kľukaté uličky vás dovedú k veľkolepému Budínskemu hradu, ktorý bol v priebehu vekov mnohokrát zničený a prestavaný, a k Maďarskej národnej galérii, ktorá predstavuje históriu maďarského umenia od renesančných kamenárskych diel až po pozoruhodné sochy z 20. storočia. Neďaleko sa nachádza rozprávková Rybárska bašta, z ktorej je oslnivý výhľad na Pešť cez rieku.

Budinská štvrť (Foto: osobný archív)

 

A nezabudnite, ako ja, si dať LANGOŠ!

Pokračujte na ďalší príspevok »