Potulky Slovenskom

Bratislava pre každého. Jedinečné zákutia, ktoré sa oplatí navštíviť

Historické uličky, prechádzky v rozkvitnutých parkoch, galérie a múzeá, vyhliadky, ale aj turistika. Mnohí mladí ľudia si návštevu hlavného mesta spájajú predovšetkým s nákupmi v obchodných centrách, rýchlym obedom v jednom z fast-foodových reťazcov a povinnou prehliadkou Bratislavského hradu. Čo je škoda, Bratislava ponúka oveľa viac. Región ako na dlani Panoramatický výhľad až na hrad… Prečítať celé

Historické uličky, prechádzky v rozkvitnutých parkoch, galérie a múzeá, vyhliadky, ale aj turistika. Mnohí mladí ľudia si návštevu hlavného mesta spájajú predovšetkým s nákupmi v obchodných centrách, rýchlym obedom v jednom z fast-foodových reťazcov a povinnou prehliadkou Bratislavského hradu. Čo je škoda, Bratislava ponúka oveľa viac.

Región ako na dlani

Vyhliadka na Devínskej kobyle pri západe slnka. Zdroj: osobný archív

Panoramatický výhľad až na hrad Devín, Letisko Schwechat, Neziderské jazero, Prahu, Brno a Budapešť. Z vyhliadkovej veže neobvyklého tvaru dovidíte až do susediaceho Maďarska, Rakúska, či Česka. Rozhľadňa Devínska Kobyla, ktorá pripomína tvar modlivky alebo bodliaka, je postavená na najvyššom vrchole Bratislavy, vo výške 514 metrov. Jej okolie, obklopené bohatou faunou a flórou,  sa stalo obľúbenou oddychovou lokalitou.

Na rozhľadňu sa môžete dostať viacerými spôsobmi, cesta je nenáročná, zvládne ju skutočne každý. Po žltej značke z Dúbravky alebo z Devínskej Novej Vsi po zelenej značke. V oboch prípadoch sa potom napojíte na červenú značku a pokračujete až na Devínsku Kobylu rázcestie.

Ak sa rozhodnete lokalitu preskúmať podrobnejšie, natrafíte na bývalú vojenskú základňu a pieskový odkryv Sandberg, unikátny pozostatok treťohorného bádenského mora spred 15 miliónov rokov. Práve tu archeológovia našli pozostatky žraločích zubov, stavcov veľrýb, či kosti opíc.

Panoramatický výhľad na mesto sa vám naskytne aj z televíznej veže Kamzík, vojnového pamätníka Slavín alebo priamo z nádvoria Bratislavského hradu.

Najväčší vojnový pamätník v strednej Európe- Slavín. Zdroj: osobný archív

Unikátna architektúra

Pohľad na Bratislavu z veže Starej radnice. Zdroj: osobný archív

Inzercia

Atmosféra dávnych čias, plné terasy návštevníkov popíjajúcich letné drinky, drobné uličky, veže a kostoly. Hoci je oproti ostatným svetovým metropolám historické centrum Bratislavy maličké, aj tak má svoje čaro. Či už obdivujete umenie, divadlo, architektúru alebo históriu, nudiť sa rozhodne nebudete.

Veľkolepý Dóm sv. Martina, ktorý symbolizuje slávu Bratislavy z čias, keď bola korunovačným centrom Uhorských kráľov, láka predovšetkým milovníkov architektúry. Pre nadšencov histórie mesto vytvorilo Expozíciu dejín Bratislavy, ktorá sa nachádza priamo vo vnútri Starej Radnice.

Výstava sa snaží priblížiť históriu Bratislavy predovšetkým cez život jej obyvateľov. Zachytáva ekonomické, politické i kultúrne zmeny, ktoré ovplyvňovali charakter mesta. Ukazuje návštevníkom, čomu sa v minulosti ľudia venovali, aké spolky zakladali, či aké nástroje využívali na prácu.

Radnica, ktorá vznikla v 13.storočí, ponúka jeden z neopozeraných výhľadov na Bratislavský hrad. Pohľad na Bratislavu zhora si môžete vychutnať aj po zdolaní siedmich poschodí Michalskej veže. Na úplnom vrchole vás bude čakať socha archanjela Michala s drakom.

Michalská veža s bránou. Zdroj: osobný archív

Obľúbenou fotogenickou pamiatkou je aj secesný Kostol sv. Alžbety, známy ako Modrý kostolík. Budovu navrhol budapeštiansky architekt Edmund Lechner a postavená bola na začiatku 20. storočia. Secesné stavby vystihuje netradičná ornamentika, štylizácia rastlinných a figurálnych tvarov, mimoriadny cit pre materiál a jeho rôzne kombinácie.

Modrý kostolík. Zdroj: osobný archív

Príroda uprostred mesta

Grassalkovichova záhrada v centre Bratislavy. Zdroj: osobný archív

Hoci mnohí posmešne nazývajú Bratislavu „betónovou džungľou“, aj naše najľudnatejšie mesto skrýva uprostred rušných ulíc zelené ostrovčeky. Parky, záhrady a rekreačné areály sú centrami oddychu, športu a úniku od uponáhľaného života.

Pestrofarebné kvetinové záhony, starostlivo ostrihané kríky, nádherné fontány a storočné stromy obklopujú jedny z najznámejších kultúrnych pamiatok Bratislavy. Baroková hradná záhrada a Grassalkovichova záhrada dotvárajú atmosféru kráľovských miest a sú ideálne na večernú prechádzku s priateľmi.

Starostlivo ostrihané kríky a sochy dotvárajúce nádvorie Bratislavského hradu. Zdroj: osobný archív

V Bratislavskej mestskej časti Petržalka sa nachádza najstarší verejný park strednej Európy, Sad Janka Kráľa. Dominantou je záhradný altánok, pôvodná veža františkánskeho kostola, ale aj socha Janka Kráľa od akademického sochára Františka Gibalu. V lete je vyhľadávanou lokalitou pre piknik, priestorom pre verejné tancovanie, ale aj miestom, kde sa organizujú kultúrne podujatia.

Na Špitálskej ulici sa v centre mesta skrýva ďalšia zelená oáza, Medická záhrada. Miesto ako stvorené na čítanie kníh, či tichú prechádzku. Úplne iným svetom je okolie Železnej studničky. Turistická, ale aj rekreačná oblasť, ktorá sa rozprestiera sa na južnom okraji Malých Karpát, poskytuje Bratislavčanom ticho lesa v tesnej blízkosti mesta.

Medická záhrada. Zdroj: osobný archív

 

Pokračujte na ďalší príspevok »