ENVIRO A TECHNOLÓGIE

70% energie spotrebuje klimatizácia. Ako funguje energetický manažment v najvyššej budove Hongkongu?

Hongkong, hlavné mesto vysokých budov na svete, zvyšuje tempo udržateľného dizajnu výškových budov. Mesto vydalo verejný cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050 a príkladom, ako to možno dosiahnuť, je aj energetický manažment v mrakodrape ICC.

Budova Chuan-čchiou mao-i kuang-čchang (International Commerce Centre – ICC) v Hongkongu

Pracujeme s dôveryhodnými zdrojmi,
v tomto článku vychádzame z materiálov BBC: The city of sustainable skyscrapers

 

Pri pohľade na kultovú hongkonskú panorámu z vyhliadkovej plošiny jeho najvyššej budovy, 118-poschodového Medzinárodného obchodného centra (ICC) s výškou 484 metrov, je jasné, prečo je Hongkong známy ako mesto s najväčším množstvom mrakodrapov na svete. V každom smere, kam sa pozriete, je nespočet výškových budov naskladaných vedľa seba, zoskupených dohromady, ako skutočná verzia hry Tetris.

Hongkong je naozaj domovom pre viac mrakodrapov ako ktorákoľvek iná svetová metropola a v skutočnosti spočítané sú: v meste je 42 000 budov a z nich je až 8 000 výškových, z toho viac ako 1 500 mrakodrapov s výškou presahujúcou 100 metrov – a oni spotrebujú až 90% lokálnej elektriny a prispievajú až 60-percentým podielom do mestských emisií skleníkových plynov. Tento jav chce Hongkong regulovať pomerne zásadným spôsobom, do 30 rokov chce byť uhlíkovo úplne neutrálny.

Sú to nesmierne odvážne ciele, ale ako sa zdá, idú skutočne ruka v ruke s akciou. Príkladom je samotný mrakodrap ICC.

Vďaka využitiu najnovších inteligentných technológií na zvýšenie energetickej účinnosti je ICC zaradený do 3% najlepších zelených budov po celom svete. Vo vnútri 118-poschodovej budovy je nainštalovaná sieť senzorov, často bezdrôtových. Táto sieť generuje veľké množstvo údajov, ktoré umožňujú sledovanie spotreby energie v reálnom čase. Podľa údajov je tím správy nehnuteľností schopný vypnúť určité zariadenia vrátane svetiel, výťahov a eskalátorov, keď ich nie sú potrebné.

Inzercia

Používame technológiu internetu vecí (IoT) na analýzu Big Data zhromaždených prostredníctvom mobilného digitálneho systému na optimalizáciu energetickej účinnosti v budove,“ hovorí Edward Tsui, výkonný riaditeľ spoločnosti Intelligent Technologies, ktorá dohliada na dátový systém IoT ICC. „Vidíme energetickú výkonnosť vo všetkých zónach v budove a optimalizujeme systém tak, aby dosahoval lepší výkon.“

Zhromaždené údaje sa tiež používajú na stanovenie priorít pri akejkoľvek údržbe budovy.

Udržať chladné mrakodrapy je možno najťažšia výzva najmä preto, že väčšina z nich je pokrytá sklom. Zatiaľ čo okná od podlahy po strop umožňujú lepší výhľad a prirodzené svetlo, môžu tiež spôsobiť skleníkový efekt spôsobený slnečným žiarením a klimatizačné systémy vyžadujú na svoju činnosť obrovské množstvo energie.

V ICC spotrebúva klimatizácia ohromujúcich 70% z celkovej energie budovy. Ale s inteligentnými zariadeniami IoT zabudovanými do vzduchotechnických systémov budovy je tím budovy schopný monitorovať každé poschodie v reálnom čase, aby zistil teplotu, úrovne znečisťujúcich látok a koľko energie na chladenie sa spotrebuje. Znamená to tiež, že môžu riadiť distribúciu vzduchu do rôznych kancelárskych poschodí s cieľom ďalej optimalizovať využitie energie v budove.

Od roku 2012 ICC prostredníctvom rôznych opatrení na úsporu energie ušetrila 15 miliónov kWh energie, čo sa rovná celkovej ročnej spotrebe elektriny viac ako 4 500 trojčlenných domácností a zníženiu o 10 000 ton uhlíkových emisií.

Tím je odhodlaný dosiahnuť čisté nulové emisie uhlíka do roku 2050, ktoré stanovila vláda.

Mrakodrap ICC je iba jednou ukážkou toho, ako môže fungovať inteligentný manažment energie vďaka využitiu moderných technológií. Práve oni sú totiž v súčasnosti najlepším spôsobom, ako pomôcť vyspelému svetu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, čo je kľúčový faktor v dosahovaní udržateľnej budúcnosti.

Ľudí bude čoraz viac, mestá budú stále ľudnatejšie a zastavanejšie a každý človek má svoje potreby. Od nich sa potom odvíja aj vyššia energetická spotreba. Do veľkej miery sme ju schopní regulovať práve podobnými inteligentnými riešeniami a technologickými inováciami, ktoré nám pritom nebudú znižovať bezpečnostný štandard a komfort.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »