Československý seriálový klenot z dôb socializmu

Svět pod hlavou – skvelý český seriál, ktorý si všimol aj Netflix.

Netflix pridal do svojej ponuky seriálový klenot z našich končín, ktorý stojí za vašu pozornosť.

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Väčšinou vás informujeme o zahraničných seriáloch, či filmoch, ktoré sa práve objavili na Netflixe a zaslúžia si vašu pozornosť. Anglické, americké, španielske, alebo nemecké. Tentokrát nebudeme musieť ísť ďaleko. Seriál, ktorý vám dnes chceme dať do pozornosti, je z československej produkcie.

Nie je to úplná novinka, má už pár rokov, ale u nás na Slovensku o jeho existencii vie málokto. To, že ho Netflix zaradil medzi svoje produkty, svedčí o tom, že si zaslúži aj vašu pozornosť. O čom je reč? O seriáli Svět pod hlavou.

Tento projekt vytvorila v prvom rade Česká televízia. V jej titulkoch nájdete aj zmienku o TV JOJ, ale nemám vedomosť, že by sa niekedy Svět pod hlavou objavil v jej vysielaní. No môžem sa mýliť. Ak ste tento seriál zachytili, či už na ČT alebo TV JOJ, jeho kvality vás určite nesklamali.

O čom Svět pod hlavou je? Píše sa rok 2016 a policajt Filip Marvan v podaní herca Václava Neužila musí ukradnúť dôkaz, aby zachránil svojho mladšieho brata pred mafiou. Po zrážke s autom sa dostane do bezvedomia. Prebúdza sa v nemocnici, no nie v roku 2016, ale 1982. Netuší, ako sa sem dostal a ako sa dostane späť do roku 2016. Stáva sa súčasťou Verejnej bezpečnosti a rieši prípady rôzneho druhu a k tomu všetkému stretáva aj svojich rodičov ešte predtým, ako spolu splodili prvého syna – Filipa Marvana.

Niektorým z vás môže byť tento nástrel deja povedomí. Svět pod hlahou nie je tak úplne pôvodný československý seriál. Originál verzia pochádza z Britských ostrovov. V roku 2006 odvysielala stanica BBC seriál s názvom Life on Mars a práve z neho sme si vzali to najlepšie a natočili si svoju vlastnú verziu.

Okrem hlavného predstaviteľa Václava Neužila sa v seriáli objavuje aj množstvo ďalších hereckých hviezd. Detektívneho parťáka Filipa Marvana Martina Plachého si zahral Ivan Trojan (pôvodne bol do tejto role zvažovaný aj Oldřich Kaiser), ktorý má vždy po ruke nejakú ironickú hlášku. Trojan je v tejto role bezchybný a baví viac ako samotný hlavný predstaviteľ.

Jednu z hlavných úloh si strihol aj Kryštof Hádek, ktorého môžete poznať hlavne z filmovej série Bobule. Ten sa v jednej časti blysne perfektnou, ale hlavne vtipnou slovenčinou (fanúšikovia komentátora Karola Poláka si prídu na svoje).

Slovenské farby v tomto projekte háji hlavne sympatická Judit Bárdos. No netreba zabudnúť ani na skvelého Jána Budaře.

Seriál Svět pod hlavou je v prvom rade detektívna záležitosť. Jednotlivé epizódy nás nechajú nazrieť do procesov vyšetrovania rôznych deliktov od zločinov proti vtedajšiemu režimu až po vraždy. Duch danej doby je zachytený naozaj verne.

Pomedzi jednotlivé vyšetrovania však spoznávame osudy rodičov hlavnej postavy Filipa Marvana, ktorý zisťuje, čo museli preskákať a čo doviedlo jeho otca k tomu, aby si siahol na život. Poznanie osudov jeho rodičov je aj kľúčom k návratu Filipa Marvana späť k normálnemu životu v roku 2016.

Dnes sa to hemží mnohými veľko-výpravnými seriálmi s množstvom efektov. Ak máte chuť na niečo skutočnejšie a zároveň chcete pocítiť dotyk našej československej a socialistickej histórie, siahnite po seriáli Svět pod hlavou. Desiatimi epizódami vás prevedú známi, ale aj menej známi herci z našich končín, ktorí vám ukážu život v socializme.

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.