Španielsky vidiek

Španielsko tak trochu netradične – Castilla La Mancha a jej poklady

Kamenné uličky, vôňa nedeľného obedu a smiech ozývajúci sa z miestnych tavern. Aj takto sa dá predstaviť vidiek v Španielsku. Ak chcete spoznať niečo zaujímavé, netradičné a špecifické, tak sa určite vyberte po stopách neturistov.
Vydané 22. februára 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Na cestovaní ma vždy fascinovalo to, že každý si v ňom nájde svoju šálku kávy – je pre náročných, menej náročných, bohatých či chudobných – záleží už len na samotnej forme. Európske metropoly ako sú hlavné mestá sa radia medzi najnavštevovanejšie destinácie každej krajiny, ale nalejme si pohár čistého vína, je to veľmi tuctové.

Ak chcete vidieť niečo extra, teda niečo viac, niečo netradičné, niečo, po čom si poviete, „sakra, ale stálo to zato“, treba opustiť hranice turistického ošiaľu a vybrať sa do neznáma, tam kde chodia len dva autobusy denne, tam, kde ľudia nepoznajú ruch hlavného mesta.

Medzi moje srdcovky patrí Španielsko a  dlho patriť aj bude, preto som sa rozhodla opísať trošku vidieka práve tu.

Aké neturistické mesto navštíviť v krajine flamenca a vína?

Almagro – mestečko, ktoré leží neďaleko Madridu – nie je na prvý pohľad ničím výnimočné, no akonáhle sa tam stratíte v tých zopár uličkách, ktoré tam sú, pochopíte tú atmosféru.

Okrem toho, že Almagro je veľmi malé, je považované za jedno z najkrajších mestečiek v Španielsku. Nachádza sa v regióne Castilla La Mancha, blízko nepoznaného mesta Ciudad Real, ktoré v preklade znamená kráľovské mesto a preslávilo ho najmä slávne dielo o rytierovi Don Quijote de la Mancha od Miguela Cervantesa. Almagro je známe aj pre svoje filmové festivaly.

Ako sa tam dostať? Veľmi jednoducho – železničná spoločnosť RENFE je veľmi spoľahlivá a kvalitná a za veľmi krátky čas, no vyššiu sumu, Vás prepraví do Almagra z Madridu s jedným prestupom v meste Ciudad Real.

 

Slávny literárny hrdina Don Quijote preslávil mesto Ciudad Real, prečo sa tam nezastaviť?

 

Keďže trasa do Almagra ide práve cez Ciudad Real, prečo ho nepoctiť svojou medzi-návštevou a vychutnať si tapas ala patatas bravas na famóznej Plaza Mayor s výhľadom na tancujúce hodiny postav diela Don Quijote. Pre milovníkov kultúry sa tam nachádza aj samotné múzeum a za návštevu stojí aj mestský park Gasset. Ak patríte k milovníkom histórie, tak tam nájdete aj Puerta de Toledo, ktorá je historická vstupná brána  mesta s arabským nádychom.

Po tomto krátkom medzipristátí smer Almagro, kde ste za približne 20 minút vlakom. Cesta vlakom je veľmi zaujímavá, keďže trať ide cez náhornú plošinu. Po vystúpení z vlaku Vás víta nadpis mesta vyložený farebnými dlaždičkami, čo je veľmi tradičné v španielskej architektúre, a vlastne ma to svoje osobité čaro.

Modré dvere stanice kričia do sveta „foťte ma“ a vy si ich poslušne fotíte, pretože to miesto je od narodenia fotogenické. Malé, ale čarovné. Miestny park a známa Plaza Mayor sú miesta, kde sa schádza obyvateľstvo rôzneho veku a popíjajú si vychladenú sangriu a zobú queso manchego, čo je veľmi kvalitný syr z oblasti Castilla La Mancha, v kombinácii so slávnou šunkou jamón.

Na námestí je veľmi pekné prostredie a len samotný pohľad na architektúru vzbudzuje ten slastný pocit. Ulice sú úzke a výstavba domov nízka. V meste sa nachádza aj veľký kostol obkolesený miestnymi kaviarničkami.

Ak zvažujete návštevu Španielska a hľadáte niečo neturistické, tak Almagro je perfektná voľba.

Španielsko a prírodná rezervácia

V tomto okolí sa nachádza aj ďalšie malé mesto – Daimiel – ktoré možno samo o sebe nie je ničím zaujímavé, no nachádza sa tam národný park Parque Nacional de las Tablas de Daimiel.

Prírodná rezervácia, v ktorej si nájdete zaslúžený odpočinok, krásne výhľady na panenskú prírodu a zopár zvieratok. Dajú sa tam pozorovať aj kačky, či dokonca korytnačky, no treba byť v správnom čase a na správnom mieste. Najideálnejší čas na návštevu tejto prírodnej krásy je asi v jari, kedy je ešte všetko zelené a žije to farbami jari, kvety rozkvitajú a vtáčiky spievajú – idylka.

Las Tablas de Daimiel sú veľké mokriny, no v súčasnosti je tam vody menej a menej. Považujú sa za posledné z riečnych naplavenín, ktoré sú zachované dodnes. Nájdete tam aj vodný mlyn, z ktorého je teraz múzeum.

Tento prírodný park je ideálny na nedeľnú prechádzku a piknik v prírode.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.