Herečka a vynálezkyňa

Krása Hedy Lamarr zatienila jej technologické objavy

Odmalička vedená k poznaniu Hedy Lamarr bola jedináčikom, preto ju rodičia zasvätili do rozdielnych svetov ich povolaní. Otec bol riaditeľ banky a večný zvedavec, ktorý ju podnecoval pozerať sa na svet otvorenými očami. Počas dlhých prechádzok jej rozprával o vnútornom fungovaní tlačiarenského stroja alebo motorových vozidiel. Dcérka uznanlivo počúvala a keď mala 5 rokov, našli… Prečítať celé
Vydané 20. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Odmalička vedená k poznaniu

Hedy Lamarr bola jedináčikom, preto ju rodičia zasvätili do rozdielnych svetov ich povolaní. Otec bol riaditeľ banky a večný zvedavec, ktorý ju podnecoval pozerať sa na svet otvorenými očami. Počas dlhých prechádzok jej rozprával o vnútornom fungovaní tlačiarenského stroja alebo motorových vozidiel. Dcérka uznanlivo počúvala a keď mala 5 rokov, našli ju ako rozoberá hudobnú skrinku, aby pochopila jej fungovanie. Mama na druhú stranu ukázala Hedy umenie. Bola koncertnou klaviristkou, preto aj ona odmalička navštevovala hodiny baletu a klavíra.

Pôvodným menom Hedwiga Eva Kiesler, narodená v roku 1914, už ako desaťročná ovládala štyri jazyky. Takisto svoj talent uplatnila v hre na klavír a bola zdatnou tanečnicou. V šestnástich sa zapísala na berlínsku dramatickú školu Maxa Reinhardta a po roku debutovala vo filme Geld auf der Strasse (Peniaze na ulici, 1930). Hviezdnu slávu dosiahla v českom filme Extáza (1932), v ktorom sa odhalila. Jej rastúca kariéra sa zastavila v momente, keď sa vydala za rakúskeho výrobcu munície Fritza Mandla. Manžel jej nielen zakázal ďalšie vystúpenia na javisku a na plátne, ale tiež sa neúspešne pokúsil zničiť všetky existujúce kópie Extázy.

V manželstve bola nešťastná, skrývala sa za nálepku ozdoby a bola nútená usmievať sa na Mandlových priateľov, pričom niektorí boli spájaní s nacistickou stranou. V roku 1937 utiekla do Londýna, avšak obohatená o znalosti v rámci vojnových zbraní, ktoré sa pravidelne rozoberali pri večeri.

Príchod do Hollywoodu

Šťastena sa na ňu usmiala, keď sa v  Londýne zoznámila s producentom Louisom B. Mayerom, tvorcom štúdia MGM. Týmto stretnutím si zaistila vstupenku do Hollywoodu. Jej prvým anglickým filmom bola romantická dráma Alžír (1938). Takmer okamžite strhla americké publikum svojou krásou a prízvukom a stala sa jedným zo symbolov zlatej éry Hollywoodu.

Hedy Lamarr

Hedy Lamarr v dráme/muzikáli Ziegfried Girl (1941). zdroj: pinterest.com

So spoločnosťou MGM podpísala zmluvu a v rokoch 1938 až 1945 predviedla svoje herecké schopnosti vo filmoch ako H.M. Pulham, Esq. (1941) a Tortilla Flat (1942). Väčšinou však jej úlohy spočívali v hraní „femme fatale“. S nádejou, že si zaistí serióznejšie roly, založila v roku 1946 vlastnú produkčnú spoločnosť. Po troch rokoch sa vrátila k rolám, pre ktoré bola známa, ako napríklad v Samson a Delilah (1949), jej komerčne najúspešnejšom filme.

Objavy a vynálezy

V roku 1942, počas rozkvetu svojej kariéry sa Lamarr, rovnako ako v detstve, pohybovala medzi dvoma svetmi. Ona a jej priateľ, avantgardný skladateľ George Antheil vynašli elektronické zariadenie, ktoré minimalizovalo rušenie rádiových signálov. Takzvaný „tajný komunikačný systém“ bol navrhnutý tak, aby vojenskí nepriatelia nemohli dekódovať správy.

Hedy Lamarr

Oplývala vysokou inteligenciou a novými nápadmi. zdroj: pinterest.com

Inzercia

Systém zahŕňal používanie „preskakovania frekvencií“ medzi rádiovými vlnami, pričom vysielač aj prijímač spoločne skákali na nové frekvencie. Po vytvorení tohto zariadenia hľadali Lamarr a Antheil patent a vojenskú podporu vynálezu. V čase druhej svetovej vojny sa nedočkali podpory, avšak neskôr sa systém stal dôležitým nástrojom v technologickom vývoji na zaistenie bezpečnosti vojenskej komunikácie a mobilných telefónov.

„Vylepšovanie vecí mi príde prirodzené,“ vyjadrila sa raz Hedy. Neúnavne pokračovala vo využívaní svojej nápaditej mysle. Postarala sa napríklad o vylepšenie brzdového svetla a vznik tablety, ktorá sa rozpustila vo vode, čím vznikla sóda podobná Coca-Cole. Režisérovi a leteckému konštruktérovi Howardovi Hughesovi načrtla nový dizajn pre jeho lietadlá. V podstate v ňom spojila plutvy najrýchlejších rýb s krídlami najrýchlejšieho vtáka.

Ocenená až na sklonku života

Využitie komunikačného nástroja sa v technologickom odvetví uplatnilo neskôr, preto Hedy za objav nebola oceňovaná. V roku 1953 získala americké občianstvo, no v tom čase záruka na patent už dávno vypršala. O päť rokov neskôr sa rozlúčila s aktívnou hereckou kariérou filmom The Female Animal.

Hedy Lamarr

Nebyť Hedy a Georga, dnes by sme takéto nápisy v podnikoch možno nepoznali. zdroj: pexels.com

Prešlo takmer tridsať rokov a nezisková organizácia Electronic Frontier Foundation udelila Hedy Lamarr a Georgovi Antheilovi Cenu Priekopníkov. Lamarr sa tiež stala prvou ženou, ktorá získala Cenu Bulbieho Gnassa – Úspešná myseľ. Udelila jej ju spoločnosť pre vzdelávanie s názvom Invention Convention.

Herečka a priekopníčka v oblasti technológie zomrela v roku 2000. Štrnásť rokov po jej smrti bola uvedená do Siene slávy národných vynálezcov. Vďaka tomuto úspechu je Hedy Lamarr prezývaná „matkou Wi-Fi“ a ďalších bezdrôtových komunikácií, akými sú GPS a Bluetooth. V čase, kedy bol vonkajší vzhľad ženy považovaný za jediný oceňovaný atribút sa nevzdala a pracovala na tom, aby obohatila seba a svet.

Zdroje: www.biography.com, www.forbes.com, www.womenhistory.com

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.