AUTO | TECHNOLÓGIE

Výrobca iPhonov Foxconn odhalil tri vlastné elektromobily, dizajn sedanu má z Talianska

Trh s elektrickými autami je lukratívny priestor pre biznis, výrobca elektroniky sa netají vysokými ambíciami.

Spoločnosť Foxconn, ktorá je známa predovšetkým ako výrobca smartfónov Apple iPhone, predstavila tri nové automobily na elektrický pohon, ktorým mieni diverzifikovať svoje portfólio.

Podľa viceprezidenta spoločnosti, pána Tso Chi-sena, je automobilový priemysel, špeciálne ten s elektromobilmi, mimoriadne lukratívny. V nasledujúcich piatich rokoch očakáva rast na úroveň 35 miliárd amerických dolárov. To je dostatočná motivácia k tomu, aby Foxconn celému svetu dokázal, že naozaj je schopný takéto automobily reálne vyrábať.

Tri modely vozidiel, ktoré spoločnosť predviedla, sú však len prototypy. Ide o ukážku schopností výrobcu a verejnú demonštráciu toho, kam možno expandovať. Ide o sedan MODEL E, SUV s názvom MODEL C a autobus MODEL T, všetky jazdia na elektrinu. Technické údaje však k dispozícii nemáme.

Elektrické SUV FOXCONN MODEL C

Sedan bude v najbližších rokoch predávať bližšie nešpecifikovaná automobilka mimo Taiwanu, zatiaľ čo SUV sa bude predávať pod jednou zo značiek Yulon a na trh na Taiwane sa má dostať v roku 2023. Autobus, ktorý bude mať odznak Foxtron, začne budúci rok jazdiť vo viacerých mestách na južnom Taiwane v spolupráci s miestnym poskytovateľom dopravných služieb.

Elektrický autobus FOXCONN MODEL T

Dizajn z Talianska

Foxconn nenechal nič na náhodou a dizajn svojho prvého elektrického sedanu si nechal navrhnúť v Mekke automobilového priemyslu – v Taliansku.

Dizajnérske štúdio Pininfarina navrhlo dizajn elektrického sedanu, ktorý tak má skutočne priam európske črty.  Či sa však bude predávať aj v Európe, to zatiaľ nevieme.

Elektrický sedan FOXCONN MODEL E

Lukratívny obchodný priestor

Foxconn sa formálne volá Hon Hai Precision Industry Co Ltd a už dnes má zámer stať sa kľúčovým a strategickým partnerom aj pre automobilky, špeciálne pre americkú automobilku Fisker. Okrem toho je dôležitým partnerom aj pre Apple, ktoré špekuluje o vlastnom aute už niekoľko rokov, automobilový startup Lordstown Motors Corp či PTT PCL, taiwanskú energetickú spoločnosť.

Ciele taiwanskej firmy sú mimoriadne ambiciózne: v rokoch 2025 až 2027 chce byť dodávateľom komponentov a služieb až pre 10 percent všetkých elektromobilov predávaných po celom svete.

Interiér elektrického sedanu FOXCONN MODEL E

Foxconn na Slovensku

Mnohí možno ani netušia, že spoločnosť Foxconn funguje aj na Slovensku, a to už pomerne dlhý čas.

Spoločnosť Foxconn Slovakia pôsobí na Slovensku od júla 2010. Jej začiatky však siahajú do roku 1996, kedy jej predchodca, spoločnosť Sony Slovakia spustila výrobu v Trnave. V roku 2021 si pripomína 25 rokov úspešného fungovania, uvádza firma na svojej webstránke. Foxconn na Slovensku zamestnáva až 1 400 ľudí, ročne vyrobí až 3 milióny televízorov a 4 milióny plošných spojov pre elektroniku.

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.